Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wybrać panele? 6 rad od KOMFORTU


Jak wybrać panele? 6 rad od KOMFORTU

Panele to obecnie prawdopodobnie najchętniej wybierany rodzaj podłóg w Polsce. Co też jasne, duże zainteresowanie przekłada się na olbrzymią liczbę produktów oferowanych przez poszczególnych wytwórców. Sprawia to, że wybór idealnego rozwiązania do własnego domu lub mieszkania nie zawsze jest prosty. Dlatego też w tym tekście staramy się doradzić, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań idealnych paneli.


Wybór paneli – jakimi zasadami się kierować?

Wiele osób bagatelizuje zagadnienie wyboru paneli. W końcu wszystkie one są do siebie podobne, a różnicami w parametrach i cenie nie warto się przejmować. Tymczasem źle dobrane deski, czy też produkty bardzo niskiej jakości po prostu bardzo szybko ulegną zużyciu – a w końcu od położonej podłogi wymaga się, by służyła ona przez dłuższy czas. Dlatego też absolutnie nie powinno się na niej oszczędzać na siłę – gwarantujemy, że dobrze dobrany produkt będzie dobrze wyglądał nawet przez kilka dekad.

1. Przed zakupem zaplanuj aranżację!

Często największym problemem związanym z zakupem paneli okazuje się brak spójnej wizji wystroju wnętrza. Co więcej, wiele osób wręcz najpierw wybiera wymarzone szafki, lampy i dodatki, a dopiero potem zastanawia się, jakie panele wybrać do salonu czy sypialni. Prowadzi to z często do dopasowywania paneli na siłę oraz pomijania kwestii użytkowych – bo w końcu jak już cokolwiek pasuje kolorem i fakturą, to trzeba brać, póki jest.

2. Dostosuj rodzaj paneli do pomieszczenia!

Mimo że panele są uniwersalnym rozwiązaniem, to warto zwrócić uwagę na ich dopasowanie do typu pomieszczenia. Największym problemem w tym przypadku jest problem wilgotności, która będzie miała destrukcyjny wpływ na standardowe panele laminowane. Dlatego też np. w kuchni trzeba postawić na produkty odpowiednio zabezpieczone lub też deski winylowe. Druga ważna kwestia, to wzór i kolor, które mają znaczenie nie tylko estetyczne. Jasne panele pozwolą bowiem na optyczne powiększenie mniejszych pomieszczeń, z kolei ciemne deski nadadzą bardziej ekskluzywnego charakteru.

3. Zapoznaj się z szerszą ofertą produktów!

Kolejna ważna kwestia podczas wyboru paneli, to dokonanie naprawdę solidnego porównania dostępnych produktów. Niestety, ale często zakupu dokonujemy w trakcie jednej wizyty w najbliższym markecie budowlanym, co nie zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem. Dużo lepszym podejściem będzie przyjrzenie się szerokiej gamie produktów o zróżnicowanym charakterze. Czasem może się okazać, że jednak idealne okażą się panele szerokie, albo produkty imitujące płytki, w których wiele osób zapomina podczas planowania.

4. Podkłady i folie – przemyśl także ich wybór

Wybierając panele koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na kwestię podkładów i folii paraizolacyjnych. Mimo że nie widać ich na zewnątrz, to mają one spore znaczenie dla stabilności podłogi i komfortu użytkowania. Przede wszystkim dobry podkład pozwala na ukrycie pewnych nierówności posadzki, a także wygłuszenie podłogi – i to zarówno w kwestii tłumienia przenikania dźwięków powietrznych, jak i kroków.

5. Wysoka klasa ścieralności i większa grubość – warto za nie dopłacić

Co jasne, bardzo duże znaczenie użytkowe będą miały też parametry samych paneli. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności – od AC1 do AC6. Obecnie najpopularniejsze produkty do domów i mieszkań posiadają wytrzymałość na poziomie AC3 i AC4, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem i sprawdzi się w umiarkowanie użytkowanych pomieszczeniach. Mimo to czasem warto zastanowić się nad zakupem paneli AC5 czy nawet AC6, gdyż lepiej zniosą one nawet najbardziej intensywne użytkowanie. Jeśli zależy nam na jakości, to można też postawić na nieco grubsze deski 10 milimetrowe lub 12 milimetrowe (standard to 8 mm). Będą one stabilniejsze, wytrzymalsze i lepiej będą tłumić hałas.

6. Droższe nie zawsze będzie lepsze

Wybór kiepskiej jakości paneli prawie zawsze będzie złą decyzją – gdyż ulegną one szybkiemu zużyciu, a koszty częstszej wymiany sprawią, że sumarycznie będą one też nieopłacalne. Nie znaczy to jednak, że zawsze warto stawiać tylko na najdroższe produkty. Najwyższe klasy ścieralności, zabezpieczenie przed wodą, duża grubość czy inne dodatkowe cechy mają oczywiście spore znaczenie użytkowe, jednak warto za nie płacić jedynie w sytuacji, gdy są one potrzebne. W końcu przykładowo w klasycznej sypialni najwyższe parametry niekoniecznie będą potrzebne.

Dobre panele podłogowe będą bardzo estetycznym i trwałym rozwiązaniem do każdego domu czy mieszkania. Kluczem do skorzystania z wszystkich ich zalet jest ich odpowiedni wybór – i to zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym. Pomóc w tym może skorzystanie z oferty naszego sklepu Komfort.pl, w którym znaleźć można szeroki asortyment wysokiej klasy produktów.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady