Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaka klasa ścieralności paneli do salonu?


Jaka klasa ścieralności paneli do salonu?

Piękne panele podłogowe będą ozdobą każdego salonu. Co jednak jasne, z czasem nawet najtwardsze materiały mogą ulegać zużyciu, wynikającemu z użytkowania i oddziaływania czynników zewnętrznych. Dlatego też tak ważne jest, by do swojego domu lub mieszkania wybrać produkty o odpowiedniej klasie ścieralności. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Jakie panele do salonu?

Poszukując paneli do salonu, przede wszystkim zwracamy uwagę na ich wygląd zewnętrzny oraz oczywiście cenę. W końcu te dwa czynniki wpływają bezpośrednio na ich estetykę oraz możliwość zakupu. Tymczasem równie ważne jest zwrócenie uwagi na parametry techniczne poszczególnych produktów. To one decydują o trwałości, odporności na wilgoć czy stopniu wygłuszenia. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że salon z reguły określany jest jako pomieszczenie średnio wymagające – i to zarówno pod względem ruchu, jak i potencjalnych zagrożeń, takich jak możliwość zalania wodą czy napojami. Dlatego też wymagania, jakie powinny spełniać panele do pokojów dziennych, nie są tak wyśrubowane, jak w przypadku kuchni czy przedpokoju – nie wspominając o powierzchniach użytku publicznego. Mimo to z całą pewnością nie należy kupować najtańszych produktów o niskiej klasie ścieralności. Bardzo szybko pojawią się na nich rysy i przetarcia, których niestety nie można w żaden sposób usunąć.

Klasy ścieralności paneli podłogowych

Jak już wspomnieliśmy, klasa ścieralności to jeden z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę, kupując panele do salonu. Określana jest ona na podstawie tzw. Testu Tabera, który mierzy ścieralność warstwy wierzchniej laminatu. Co jasne, odbywa się on według normy EN13329 i polega na maszynowym pocieraniu powierzchni odpowiednim papierem ściernym. Poszczególne oznaczenia AC od 1 do 6 oznaczają więc wytrzymałość danego panelu na ten proces. Co jednak warte uwagi, obecnie na rynku produkty pierwszych dwóch kategorii są praktycznie niespotykane. Wynika to oczywiście z podejścia klientów, którzy bardzo szybko zorientowali się, że zużywały się one błyskawicznie. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku wzorów na poziomie AC3. Panele tego typu w ostatnich latach cieszyły się największą popularnością, z racji swojej niskiej ceny i przyzwoitej wytrzymałości – w sam raz sprawdzającej się w mniej wymagających pomieszczeniach, takich jak np. sypialnie. Obecnie jednak są one coraz częściej wypierane przez produkty wyższych kategorii.

Panele podłogowe AC4

Bez wątpienia rolę dawnych paneli AC3 przejęły obecnie AC4, które oferują dużo większą wytrzymałość za niewiele wyższą cenę. Przyjmuje się, że nadają się one do każdego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu, choć w przypadku naprawdę mocnego użytkowania prędzej czy później ich wygląd się pogorszy. Typowym przykładem produktu tej kategorii to np. Dąb Modena Variostep Classic.

Panele podłogowe AC5

Z racji mimo wszystko ograniczonych możliwości paneli AC4, coraz więcej osób decyduje się na produkty AC5. Ich wytrzymałość jest bardzo duża, a cena w dalszym ciągu konkurencyjna. Co nie mniej ważne, obecnie można trafić już naprawdę sporo produktów tego typu:
Panele podłogowe AC5 8 mm – np. jasny wzór Dąb Gordona 41628 Saturn,
Panele AC5 10 mm – np. ciemny Dab Tabac 8168 Supreme Vario,
Panele podłogowe AC5 12 mm – np. elegancki jasnoszary Jazz XXL Light Grey B1004 Eternity Long.

Panele podłogowe AC6

Najwyższą powszechnie spotykaną klasą ścieralności dla paneli do domów i mieszkań jest AC6. Kupując produkty tego typu, można być pewnym, że nawet przy dużym natężeniu ruchu nie zetrą się one przez wiele lat. Przykładem rozwiązania tego typu są panele podłogowe AC6 12 mm Dąb Baleary De Lux 622.

Jaka klasa paneli najlepsza do salonu?

A którą klasę ścieralności najlepiej wybrać do własnego salonu? W zasadzie odpowiedź na to pytanie jest prosta – w praktyce wszystkie panele klas od AC4 do AC6 sprawdzą się w tym zadaniu. Jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się obecnie postawienie na produkty AC4 – jeśli nie planujemy częstych spotkań towarzyskich, a nasz pokój dzienny będzie służył głównie do wypoczynku. W sytuacji, gdy ma być on jednak intensywniej użytkowany, a chcielibyśmy też, by podłoga przetrwała kilkadziesiąt lat, to optymalną opcją będą raczej produkty z wyższej półki, takie jak panele podłogowe Classen AC5. Dobrze dobrane panele do salonu klasy AC4 czy AC5 to gwarancja wysokiej wytrzymałości podłogi. Dlatego też warto je kupować, by nie martwić się nieestetycznymi przetarciami.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady