O tym, że płytki ceramiczne są bardzo atrakcyjnym i użytecznym elementem wykończeniowym, nie warto dyskutować – to po prostu fakt. Aby jednak cieszyć się pełnią ich zalet przez wiele lat, koniecznie trzeba zadbać o ich odpowiednie ułożenie. Kluczowym elementem w tym przypadku jest rodzaj zastosowanego kleju. Jak wybrać go dobrze? Podpowiadamy!
Wybór idealnych płytek do kuchni, łazienki, przedpokoju czy salonu może czasem przyprawić o zawrót głowy. Liczba dostępnych rodzajów i wzorów kafelków jest po prostu olbrzymia. Niestety jednak po dokonaniu zakupu „tych jedynych” problemy się nie kończą. Do ich ułożenia konieczne jest nabycie odpowiedniego kleju, który będzie łatwy w użyciu, wytrzymały i niewrażliwy na warunki zewnętrzne. Co przy tym jednak kluczowe, w zasadzie nie istnieje jeden typ najlepszego produktu, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Poszczególne spoiwa różnią się parametrami, przeznaczeniem i jakością, przez co zakup jest jeszcze trudniejszy. Aby go dobrze dobrać, koniecznie trzeba zwrócić uwagę cztery kwestie:
- rodzaj i wielkość płytek,
- typ i stan podłoża,
- przeznaczenie pomieszczenia,
- warunki użytkowania.
Dopiero uwzględnienie wszystkich nich umożliwi dokonanie właściwego zakupu. Przykładowo decydując się na klinkier do łazienki koniecznie musimy wybrać inny klej niż w przypadku płytek do salonu. W tym miejscu polecamy też artykuł pt.: Układanie płytek łazienkowych w 5 krokach.
Wiedząc, jakie mamy oczekiwania i potrzeby, możemy zacząć poszukiwać odpowiedniego kleju. Dobrze jest przy tym wiedzieć, że każdy produkt tego typu posiada szereg oznaczeń, których znajomość pomoże nam w wyborze:
- C – klej cementowy – mieszane z wodą lub innym płynem przed użyciem,
- D- klej dyspersyjny – gotowe do użycia,
- R – klej na bazie żywic – jedno lub wieloskładnikowe,
- 1 – klej zwykły – przeznaczony do typowych zastosowań,
- 2 – klej o podwyższonych parametrach – stosowany, gdy oczekujemy szczególnie mocnego wiązania,
- F – klej szybkowiążący – idealnie nadaje się do pomieszczeń, które możliwie szybko muszą wrócić do użytku – np. korytarzy, przedpokojów czy właśnie pomieszczeń kąpielowych. Jest on szczególnie przydatny, gdy układamy gres do łazienki na podłodze.
- T – klej o obniżonym spływie – stosowany na ściany czy inne powierzchnie pionowe lub pod dużym kątem. Należy go użyć, gdy kładziemy płytki łazienkowe ścienne,
- E – klej o wydłużonym czasie otwartym – wykorzystuje się go, gdy montujemy płytki łazienkowe o dużych rozmiarach,
- S1 – klej odkształcalny – stosowany w miejscach, gdzie różnice temperatury mogą prowadzić do niewielkich przesunięć. Klej elastyczny do płytek sprawdzi się na balkonie, tarasie czy płytach g-k.
- S2 – klej wysokoodkształcalny – stosowany na dużych powierzchniach mocno pracujących czy też odkształcających się pod wpływem warunków.
Co przy tym bardzo ważne – powyższe symbole mogą występować grupami. Zawsze warto też zwracać uwagę, co na temat zastosowań ma do powiedzenia producent. Ważnym, nieujętym wyżej parametrem jest też wodoodporność, która ma kluczowe znaczenie w przypadku klejów do pomieszczeń mokrych – jak łazienka czy kuchnia.
Zobacz powiązane produkty
Zobacz powiązane porady