Fugowanie płytek – jak prawidłowo fugować płytki podłogowe i ścienne?
Redakcja Komfort
Dlaczego należy fugować płytki na ścianie czy podłodze?
Fugowanie płytek polega na wypełnieniu przerw między nimi przeznaczonym do tego celu tworzywem. Jest to absolutna konieczność, która skutecznie zabezpiecza płytkę przed przesuwaniem i utrzymuje ją w miejscu. Dodatkowo fuga chroni przed dostaniem się między płytki wody, wilgoci czy zabrudzeń. Spoiwo chroni także krawędzie płytek przed uszkodzeniem czy odpryskiem. Samo fugowanie płytek to więc zdecydowanie niezbędny krok, którego absolutnie nie można pominąć przy remoncie.
Dostępne rodzaje fugi – jaką wybrać?
Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka produktów do fugowania. Jakich?
Wybierając produkt do fugowania płytek, warto zwrócić szczególną uwagę na właściwości materiału. Należy wziąć pod uwagę warunki panujące w danym pomieszczeniu i na tej podstawie dobrać tworzywo spoinowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w każdym pomieszczeniu zastosować wytrzymałe fugi epoksydowe, jeśli przeszkodą nie jest dla Ciebie ich wyższa cena.
Szerokość i kolor fugi a rodzaj płytek
Zlecając fachowcowi układanie płytek, cena może okazać się spora. Jeśli więc decydujesz się na samodzielną pracę, porządnie przygotuj się do każdego jej etapu. O szerokości fugi trzeba pomyśleć jeszcze przed ułożeniem płytek. Jej średnica zależy nie tylko od naszego gustu, ale też formatu glazury. Przyjmuje się, że szerokość zespolenia powinna wynosić ok.:
Na większe odstępy warto się zdecydować przy płytkach drugiej klasy o nierównych krawędziach. Istnieje też możliwość zastosowania praktycznie niewidocznego łączenia nawet przy glazurze wielkoformatowej. Pozwalają na to specjalistyczne płytki rektyfikowane, które mają niemal idealne wymiary i krawędzie ścięte pod kątem prostym.
Niemniej ważny jest również wybór materiału pasującego do koloru płytek. Tutaj istotne znaczenie ma Twój gust. Wybór fugi oczywiście trzeba odłożyć do momentu, aż będziesz już wiedzieć jakie płytki do łazienki, kuchni, salonu czy innego pomieszczenia ułożysz. Fuga może kolorystycznie scalać płytki, tworząc wrażenie jednolitej powierzchni, jak również wyróżniać się na ich tle dając mocny kontrast. Dobrym sposobem jej wyboru będzie przyłożenie wzornika do wybranej płytki, by zweryfikować, czy dana estetyka wpada w nasz gust.
Jeśli planujesz fugowanie płytek podłogowych, przed przystąpieniem do pracy rozważ też, czy chcesz zrobić cokoły z płytek. Obecnie odchodzi się od ich klasycznej formy i coraz częściej układane są cokoły zrównane ze ścianą, a to może wymagać usunięcia części tynku. Inną opcją są też modne listwy przypodłogowe, które można wygodnie zamontować po ukończeniu podłogi.
Na jakim etapie prac można rozpocząć fugowanie płytek ściennych i podłogowych?
Po ułożeniu płytek należy odczekać ok. 24 godziny. Jest to konieczne, aby klej dobrze się związał i wyparowała z niego cała woda. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz użyć do mocowania płytek szybkowiążącej zaprawy klejowej, wówczas spoinowanie płytek możesz zacząć już po 4 godzinach.
Przed przystąpieniem do wypełniania szczelin pomiędzy płytkami przygotuj:
Jak fugować płytki ceramiczne na ścianie?
Przed przystąpieniem do pracy należy oczyścić spoiny z wszelkiego kurzu, pyłu czy resztek kleju. Można użyć odkurzacza lub wody, ale uważaj, aby nie gromadziła się ona w spoinie. Gdy upewnisz się, że szpary są czyste, możesz usunąć krzyżyki i zacząć działać. Prezentujemy, jak zrobić to krok po kroku.
Krok 1
Wymieszaj zaprawę do fugowania. Instrukcję znajdziesz na opakowaniu. Przestrzegaj zaleceń producenta w proporcjach zaprawy i wody. Przelanie może być nieodwracalne i zniszczyć całą partię, z kolei zbyt rzadka zaprawa nie będzie właściwie zasychać.
Krok 2
Jeśli masz fugę w kolorze kontrastowym do płytki, wykonaj fugowanie próbne. Pigment z zaprawy może odkładać się w porach i bezpowrotnie zabarwić płytkę, szczególnie jeśli ta jest bardzo porowata. Taką fugę trzeba będzie nakładać ze szczególną precyzją, a płytki mogą wymagać wcześniejszego zabezpieczenia specjalnym impregnatem.
Krok 3
Przygotowaną zaprawę nakładaj na ścianę krótkimi fragmentami z pomocą pacy do fugowania. Wcieraj aż do całkowitego wypełnienia spoiny.
Krok 4
Jeśli nie udało Ci się całkowicie wypełnić szpary, odczekaj ok. 20 minut i uzupełnij kolejną porcją zaprawy.
Krok 5
Po ok. 10 minutach, kiedy nałożona fuga delikatnie przeschnie, jej powierzchnię należy wygładzić przy pomocy wilgotnej gąbki. Na płytkach pozostanie lekki osad.
Krok 6
Poczekaj, aż fuga całkowicie wyschnie. Zwykle trwa to 24–48 godzin. Dopiero wtedy możesz przystąpić do czyszczenia płytek. Ma to duże znaczenie, ponieważ zbyt wczesne mycie płytek może prowadzić do wypłukania lub uszkodzenia fug.
Jak prawidłowo wykonać fugowanie płytek podłogowych?
Fugowanie płytek podłogowych niewiele się różni od fugowania płytek ściennych. Musisz pamiętać o następujących krokach:
W ten sposób możesz fugować wszelkiego rodzaju płytki, układając je klasycznie, w karo, w jodełkę czy mozaiki.
Redakcja Komfort