Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Brodzik pod prysznice

Brodzik pod prysznicem

Podejmując decyzję o wyborze kabiny prysznicowej, stajemy jednocześnie przed wyborem brodzika. Kiedy warto wybrać płytki brodzik, a kiedy głęboki? A może w ogóle? Przedstawiamy garść porad.


Prysznic z brodzikiem

Brodzik to jeden z podstawowych elementów składających się na wyposażenie łazienki z prysznicem. Większość kabin prysznicowych osadza się na brodzikach, nawet jeśli sprzedawane są bez nich. W przypadku, gdy kabina prysznicowa ma drzwi i ścianki, brodzik jest niezbędny. Najlepiej wybrać brodzik polecany przez producenta do konkretnej serii kabin, żeby uniknąć komplikacji przy montażu. Producenci dodają często do brodzików stelaże, podstawy styropianowe albo nogi oraz syfony. Do kabin narożnych w małych łazienkach sprawdzi się głębszy brodzik, np. z siedziskiem.

Do wyboru mamy brodziki klasyczne, montowane płasko, bądź na nóżkach (do obudowy płytkami lub panelem), a wśród nich samonośne (z panelem) lub wpuszczane w podłogę. Ich kształty muszą być dopasowane do formy i wymiarów kabiny. Najbardziej typowe mają głębokość między 5 a 30 cm. Z kolei powierzchnie prysznicowe, czyli bardzo cienkie brodziki stalowe emaliowane, są idealnie gładkie i wtapiają się w podłogę. Brodziki podpłytkowe trzeba zaplanować wcześniej, gdyż mają wbudowany odpływ lub kratkę ściekową oraz syfon. Bryły brodzików podpłytkowych są wyprofilowane (mają spadek w stronę odpływu), a ich powierzchnia pokryta jest matą uszczelniającą. Kabinę montuje się tutaj bezpośrednio na podłodze.

Materiałów, z których zrobione są brodziki, jest mnóstwo. Akryl jest lekki, ale podatny na zarysowania i matowienie. Ceramika jest ciężka, ale gwarantuje idealnie gładką powierzchnię, jest jednak narażona na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo trwała jest stal emaliowana, ale może żółknąć i nie być odporna na zarysowania. Z kolei kompozyt, z mielonych kamieni naturalne łączonych żywicą, jest bardzo trwały i efektowny, odporny na uszkodzenia.


Prysznic bez brodzika

Modne i eleganckie są kabiny typu walk-in, oddzielone od łazienki ścianką, nie wymagającą drzwiczek, gdzie odpływy i kratka, zamontowane są w podłodze. Tego typu rozwiązanie jest często najmocniejszym akcentem aranżacyjnym łazienki, ale także harmonijnie wkomponowuje się w przestrzeń, stając się subtelnym akcentem w najlepszym wydaniu.

We wszystkich przypadkach kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego rozwiązania odpływowego, które umożliwi sprawne i skuteczne usuwanie zużytej wody, zwłaszcza w kabinach z bardzo płaskim brodzikiem lub ustawionych bezpośrednio na podłodze.