Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zaprojektować wąską łazienkę?

Jak zaprojektować wąską łazienkę?

Aranżacja wąskiej łazienki być może nie jest łatwa, ale z całą pewnością możliwa. By stworzyć funkcjonalną i wygodną przestrzeń, nierzadko trzeba wykazać się kreatywnością. Pomocne są też jasne kolory, proste kształty, gładkie powierzchnie i wszechobecny minimalizm.

Projekt wąskiej łazienki – od czego zacząć?

Projekt wąskiej, długiej łazienki spędza Ci sen z powiek? Wcale nie musi! Zdradzimy Ci kilka wskazówek, dzięki którym korzystanie z łazienki nie będzie wymagało balansowania między sprzętami czy elementami wyposażenia. A jeśli potrzebujesz pomocy, zaprojektuj łazienkę z Komfortem! Zapewnimy Ci wsparcie na każdym etapie prac – możemy nie tylko przygotować projekt, ale także zająć się jego kompleksową realizacją.

Wąska łazienka – jakie kolory poszerzą wnętrze?

Wąska łazienka to doskonały przykład na to, jak ważną rolę w aranżacji odgrywają kolory. Tego typu przestrzeń musi zostać zaprojektowana w taki sposób, by optycznie ją powiększyć. Dobierając płytki łazienkowe, stawiaj więc na jasne barwy – odcienie bieli, beżu, szarości czy pastele. Na dłuższych ścianach świetnie sprawdzą się kafle w dużym formacie – niewielka ilość fug sprawi, że powierzchnia będzie wyglądała na jednolitą.

Na krótszych bokach natomiast najlepiej położyć płytki łazienkowe ścienne w ciemnym kolorze – skróci on wnętrze, przez co będzie wydawało się szersze. Znakomitym pomysłem będą również wszelkie wzory – ciekawą propozycją będzie na przykład mozaika do łazienki. Wykorzystać możesz też dekory do łazienki zdobione wyrazistym motywem lub listwy dekoracyjne do łazienki o błyszczącej powierzchni.

Jaka podłoga do wąskiej łazienki?

W aranżacji wąskiej łazienki niezwykle istotna jest także podłoga. By rezultat nie okazał się odwrotny od zamierzonego, wybierz płytki łazienkowe podłogowe w odpowiednim kształcie, które optycznie poszerzą pomieszczenie. Doskonałym rozwiązaniem będą zwłaszcza płytki podłużne ułożone w poprzek lub w szachownicę. Podobny efekt osiągniesz, wybierając panele podłogowe do łazienki – oczywiście wodoodporne, o wysokiej klasie ścieralności i użyteczności. Świetnie sprawdzą się na przykład panele winylowe do łazienki wykonane z tworzywa sztucznego, które odznaczają się trwałością i odpornością na działanie wilgoci.

Wąska łazienka z prysznicem czy z wanną?

Łazienka wąska i długa może wymagać opanowania sztuki kompromisów. Wąska łazienka z wanną to nie zawsze dobry pomysł – może sprawić, że wnętrze będzie wyglądało na zagracone. Strefę kąpielową w wąskiej łazience aranżuje się w zależności od lokalizacji drzwi. Jeśli znajdują się one na krótszym boku, wannę lub prysznic zwykle wstawia się na końcu pomieszczenia naprzeciw wejścia. Jeżeli drzwi są umiejscowione na dłuższej ścianie, strefę kąpielową wyznacza się obok nich.

Na co zatem lepiej się zdecydować – prysznic czy wannę? Z reguły bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest prysznic. Do wyboru masz między innymi kabiny prysznicowe z brodzikiem, ale dużą popularnością cieszą się również kabiny szklane. Dobierając do nich transparentne drzwi prysznicowe oraz dopasowane do aranżacji zestawy prysznicowe, stworzysz wygodną i zaskakująco przestronną strefę kąpielową. Jeśli jednak kształt i powierzchnia łazienki na to pozwalają, pod uwagę możesz wziąć też wannę z parawanem, która w razie potrzeby będzie służyć Ci jako prysznic.

Pozostałe elementy aranżacji wąskiej łazienki

Przygotowując projekt łazienki wąskiej i długiej, musisz także zaplanować lokalizację umywalki i miski ustępowej. W wąskich łazienkach często stosowanym rozwiązaniem są blaty lub szafki pod umywalkę, które zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania. Jeżeli masz mało miejsca, zainteresują Cię umywalki 35 cm albo umywalki 40 cm. Jeśli nie musisz się bardzo ograniczać, możesz wybrać większy model. Z kolei kompakty WC zwykle instaluje się naprzeciwko lub prostopadle do blatów czy szafek.

Bardzo wąska łazienka również może być funkcjonalna, wygodna i stylowa. By projektowanie takiego wnętrza nie przyprawiało Cię jednak o ból głowy, przy tworzeniu planu skorzystaj z powyższych wskazówek. A może masz problem z aranżacją wąskiej kuchni? Zaprojektuj kuchnię z Komfortem i wyczaruj przestrzeń, w której aż chce się przebywać.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady