Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Prysznic bez brodzika – jak go zrobić?

Prysznic bez brodzika – jak go zrobić?

Popularność natrysków w Polsce nie przemija. Zdecydowanie jednak zmieniają się upodobania odnośnie ich wyglądu. Jeszcze nie tak dawno królowały duże kabiny z głębokim brodzikiem, często wyposażone w dodatkowe udogodnienia. Dziś coraz więcej osób idzie w stronę minimalizmu i decyduje się na minimalny brodzik – lub też całkiem z niego rezygnuje. Czy warto podążyć tym tropem?

Prysznic bez brodzika – zalety i wady

Popularność pryszniców bezbrodzikowych na pewno nie wynika tylko z chwilowej mody. Rozwiązanie takie ma po prostu wiele zalet, takich jak:

 • • Brak progów architektonicznych – co jest kluczowe dla osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo czy też dzieci.
 • • Łatwość sprzątania – z racji braku załomów i trudnych do czyszczenia narożników.
 • • Estetyka – prysznic bezbrodzikowy optycznie zajmuje mniej miejsca, jest też neutralny kompozycyjnie – sprawdzi się w praktycznie każdym wystroju.
  Co warte dodania, nierzadko rezygnacja z brodzika może też oznaczać niższe koszty wykonania prysznica, co także ma znaczenie. Z drugiej strony warto dodać, że rozwiązanie to ma także pewne minusy:
 • • Niższa użyteczność – wysoki brodzik może pełnić rolę niewielkiej wanny.
 • • Problem wody – w systemie bezbrodzikowym łazienka siłą rzeczy jest nieco bardziej narażona na zalanie.

Mimo tych niedoskonałości, na kabiny bez brodzika decyduje się coraz więcej osób. Czy jednak każdy może sobie pozwolić na to rozwiązanie?

Jak urządzić łazienkę z prysznicem?

Łazienki z prysznicem bez brodzika – kiedy można się na nie zdecydować?

Czy brak jakiegoś elementu może utrudnić montaż? Wbrew pozorom tak! Sytuacja taka ma właśnie miejsce w przypadku pryszniców bez brodzika w blokach czy starych domach. Wynika to z prozaicznego faktu – w wysokim brodziku odpływ i syfon mieściły się po prostu pod obudową, a w omawianym przypadku jest to niemożliwe. Dlatego też, aby zamontować kabinę bezpośrednio na podłodze, trzeba wybrać jedno z dwóch rozwiązań:

 • • Zrezygnowanie z syfonu i zasłonięcie odpływu w posadzce kratką.
 • • Wykonanie odpływów liniowych i syfonu w podłodze – co z reguły wymaga kucia stropu.

Oczywiście problemów tych nie ma w przypadku nowobudowanych budynków, w których system bezbrodzikowy został przewidziany już na etapie projektu i budowy. Innym sposobem na rozwiązanie problemu może być też postawienie na płytki brodzik umieszczony na niewielkim postumencie. Jednak wówczas traci on część swoich zalet.

Kabina prysznicowa – z brodzikiem czy bez?

Jak zrobić prysznic bezbrodzikowy?

Czy wykonanie prysznica bezbrodzikowego jest bardzo trudne? Na szczęście nie! Przede wszystkim warto wiedzieć, że samą kabinę w tej sytuacji montuje się w zasadzie bliźniaczo – przykręcając ją do ścian. Co warte podkreślenia, niezależnie czy znajduje się na nich glazura do łazienek czy terakota do łazienek, zawsze trzeba bardzo ostrożnie nawiercać otwory, by nie doprowadzić do pęknięcia kafelków. Podobnie rzecz się ma w przypadku samego natrysku. Baterie prysznicowe czarne, białe lub srebrne z reguły posiadają uchwyty na słuchawkę, które także trzeba zamocować na kołki. Nieco inaczej wykonywana jest jedynie podłoga w takim układzie. Obecnie stosuje się dwa rozwiązania:

 • • Płytki łazienkowe podłogowe – mogą być one takie same jak na pozostałej części posadzki pomieszczenia. Zaleca się jednak, by utworzyć z nich minimalny spadek w kierunku odpływu.
 • • Niski brodzik w postaci płyty – którą można umieścić na podłodze, tworząc minimalny stopień lub też wpuścić w posadzkę dla uzyskania równej powierzchni.

Oczywiście pierwsza opcja jest zasadniczo prostsza i tańsza, jednak ma ona słaby punkt w postaci fug – które muszą być idealne zabezpieczone przed wodą. Lita płyta będzie z pewnością droższa, jednak w jej przypadku problem ten się nie pojawia.

Praktyczna kabina prysznicowa – jaką wybrać?

Montaż prysznica bez brodzika – o czym jeszcze pamiętać

W temacie montażu prysznica bezbrodzikowego koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwsza z nich, to odpowiednia izolacja pod prysznicem. W omawianej sytuacji woda będzie przez dużo dłuższy czas znajdować się bezpośrednio na podłodze, co zwiększa szanse dostania się jej głębiej. Dlatego też niezbędne jest użycie odpowiedniej folii w płynie pod płytki oraz specjalnych wodoszczelnych i elastycznych fug. Dobrze jest też zabezpieczyć szczeliny pod ściankami kabiny, by woda nie przedostawała się przez nie do pozostałej części łazienki. Z punktu widzenia użytkowego, dobrze jest też zaplanować np. miejsce do siedzenia, w postaci składanej półki lub podestu. Pozwoli to na wykonywanie pod prysznicem szeregu dodatkowych czynności higienicznych i ułatwi korzystanie osobom starszym.

Co podłożyć pod brodzik?

Kabina prysznicowa bez brodzika to na pewno ciekawe i modne rozwiązanie. W jej wykonaniu pomóc mogą z kolei produkty z naszego sklepu komfort.pl. Znajdziesz u nas m.in. kabiny, płytki czy też baterie łazienkowe czarne, białe i srebrne.