Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Do jakiej łazienki kabina lepiej niż wanna

Czy kabina prysznicowa będzie lepsza niż wanna?

Kabina prysznicowa to rozwiązanie najlepsze do małych łazienek, jak również ekonomiczne i ekologiczne, ze względu na mniejsze zużycie wody. Wanna to jednak komfort i relaks, o jakim marzymy po każdym ciężkim dniu. Co wziąć pod uwagę podejmując decyzję?


Kabina prysznicowa jest bardziej ustawna na niestandardowych i trudnych w aranżacji powierzchniach, nadaje się świetnie do wnęk czy załomów. W małej łazience wybieramy głównie pod kątem praktyczności, funkcjonalności i łatwego użytkowania, ale pamiętajmy, żeby ładnie i spójnie wkomponować kabinę w całość. Aby zaoszczędzić powierzchnię, dobrze zamontować prysznic w rogu łazienki. Niebagatelne znaczenie ma też budowa drzwi prysznicowych, np. przesuwnych lub składanych do wewnątrz. Cała konstrukcja kabiny powinna zapewniać bezpieczeństwo oraz czystość łazienki, np. brak obijania drzwi o szafkę umywalkową czy skapywania wody na podłogę. Bardzo efektowne są nowoczesne prysznice typu walk-in, które nie wymagają dopasowywania ścianek do brodzika i świetnie sprawdzą się np. przy skosach. Odpływy liniowe i kratki odpływowe zamontowane są bezpośrednio w podłodze.

Istotnym kryterium wyboru są też potrzeby użytkowników łazienki, którzy będą z niej korzystali. Kabina prysznicowa jest wygodniejsza i bezpieczniejsza dla dzieci, możemy zamontować w niej dodatkowe siedzisko, choć może ograniczać możliwości zabawy. Osoby starsze również bardziej cenią sobie większą kabinę prysznicową niż wannę, zwłaszcza w przypadkach, gdy mają problemy z poruszaniem się. Można zamontować w niej wiele uchwytów i małych półek, na których postawimy wszystkie potrzebne akcesoria, aby były w zasięgu ręki. Deszczownica w kabinach umożliwia swobodę.

Do napełnienia średniej wanny potrzeba ok. 170 litrów wody, nie licząc dolewania gorącej wody w trakcie kąpieli. Dla porównania, biorąc kilkuminutowy prysznic, zużywamy ok. 70 litrów wody.

Kabinę prysznicową niestety łatwiej uszkodzić niż wannę, a trudniej z kolei utrzymać w czystości, bez zacieków z szamponu czy mydła. Dlatego nie jest rekomendowana do mieszkań przeznaczonych na wynajem, jeśli tylko pozwalają na to warunki.