Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu? 4 rady

Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu? 4 rady

Poddasza to najczęściej nastrojowe przestrzenie o niezwykłym uroku. Nierzadko jednak są one równie kłopotliwe w aranżacji – przede wszystkim ze względu na charakterystyczne dla nich skosy. Jak więc przygotować projekt łazienki na poddaszu, by stworzyć stylowe i funkcjonalne wnętrze?

Projekty łazienki na poddaszu – od czego zacząć?

Projektowanie łazienki na poddaszu nie musi przyprawiać Cię o ból głowy! Choć czasem trzeba w nich korzystać z niestandardowych rozwiązań, dzięki naszym radom uda Ci się wykreować wygodną, a przy tym niebanalną przestrzeń. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zaprojektuj łazienkę z Komfortem! Możemy Ci towarzyszyć na każdym etapie tego przedsięwzięcia – od stworzenia projektu, przez dostawę wszystkich produktów, aż po odbiór gotowej łazienki.

Aranżacja łazienki na poddaszu – wybieraj jasne kolory i neutralne wzory

Nawet jeśli Twoja łazienka ma sporą powierzchnię mierzoną po podłodze, przez skosy, belki czy inne elementy więźby dachowej może wydawać się mniejsza. By optycznie powiększyć to wnętrze, tworząc projekt łazienki na poddaszu online lub w tradycyjnej formie, stawiaj na jasne barwy. Dobierając płytki łazienkowe, sięgaj przede wszystkim po biel, beż lub odcienie szarości, dzięki którym pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnego. Świetnie sprawdzą się na przykład płytki łazienkowe Cersanit w dużym formacie z fugą w identycznym kolorze.

Z innej palety barw i wzorów możesz korzystać, wybierając płytki podłogowe. Niezwykły klimat panujący w łazience na poddaszu podkreślą kafle imitujące drewno, które dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Ten naturalny surowiec do złudzenia przypominają między innymi płytki łazienkowe Opoczno. Jeśli wolisz, możesz oczywiście zdecydować się na panele podłogowe do łazienki – zwróć tylko uwagę, by cechowały się wodoodpornością oraz wysoką klasą ścieralności i użyteczności. Doskonałym wyborem będą zwłaszcza panele winylowe do łazienki wykonane z kilku warstw trwałego i odpornego na działanie wilgoci tworzywa sztucznego.

Aranżacja łazienki na poddaszu z wanną – wybierz odpowiednie miejsce

W standardowej łazience wszelkie elementy wyposażenia łazienki, w tym armaturę, ustawia się pod ścianami. W łazience na poddaszu jest to utrudnione – wszystko zależy od wysokości ścianek kolankowych. Są to ściany poddasza, które stoją na stropie ostatniej kondygnacji i biegną wzdłuż połaci dachowej.

Jeśli podobają Ci się projekty łazienki na poddaszu z wanną, upewnij się, że ścianka kolankowa mierzy około 150 cm. W takim przypadku pod skosem z powodzeniem zmieści się wanna. Możesz postawić na tradycyjny, prostokątny model i dobrać do niego obudowę, pasującą do planowanej aranżacji. Obudowy do wanny wykonuje się z wodoodpornych płyt kartonowo-gipsowych, tworzyw sztucznych, kamienia czy nawet drewna. Inna opcja to wanny narożne, które pozwalają maksymalnie zagospodarować narożnik łazienki. Z kolei w dużych łazienkach, ale o ostrym skosie, świetnym wyborem będzie wanna wolnostojąca, umieszczona bliżej środka pomieszczenia.

Projekty łazienki na poddaszu z prysznicem – wyznacz optymalne miejsce na kabinę

Jakie natomiast rozwiązania przewidują projekty łazienek na poddaszu z prysznicem? W tym przypadku także wiele zależy od ścianek kolankowych. Z reguły kabiny prysznicowe z brodzikiem lub bez stawia się w miejscu, w którym sufit ma standardową wysokość. Istnieje jednak możliwość wykonania szklanej kabiny na wymiar, idealnie dopasowanej do ścianek kolankowych. To dobra propozycja, jeśli tworzysz projekt małej łazienki na poddaszu, gdzie liczy się każdy centymetr.

Łazienka na poddaszu – dobierz właściwy rozmiar umywalki i WC

Wysokość ścianek kolankowych musisz wziąć też pod uwagę, dobierając miskę ustępową, zestaw podtynkowy WC lub bidet – dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego spotkania ze skosem podczas korzystania z toalety. Jeśli skos jest łagodny, możesz pod nim umieścić ciąg szafek z umywalką. Jeżeli masz niewiele miejsca, zdecyduj się na mniejszy model – do wyboru masz między innymi umywalki 35 cm lub umywalki 40 cm. Należy przy tym pamiętać, że miskę ustępową najczęściej umieszcza się na wysokości 40 cm, a umywalkę – 85 cm.

Gotowe projekty łazienek na poddaszu potrafią zachwycać – przedstawiają pełne uroku, klimatyczne wnętrza, w których po prostu chce się przebywać. Takimi cechami może wyróżniać się również Twoja łazienka na poddaszu – jeśli tylko stworzysz starannie przemyślany projekt. A może czeka Cię remont lub aranżacja kuchni? Zaprojektuj kuchnię z Komfortem i przekonaj się, jak łatwo możesz wykreować funkcjonalną i stylową przestrzeń, stanowiącą serce Twojego domu.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady