Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Mała łazienka – czyli jaka? Z reguły przyjmuje się, że za taką uznaje się pomieszczenia o powierzchni do 10 metrów kwadratowych. Tych w polskich domach i mieszkaniach jest z kolei bardzo dużo. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie „jak optycznie powiększyć łazienkę?” jest interesująca dla bardzo wielu osób. W tym tekście przedstawiamy kilka sposobów, jak zrobić to bez przesuwania ścian czy zmiany nieruchomości.

Kiedy wizualnie powiększyć łazienkę?

Nim przejdziemy do przedstawienia sposobów na optyczne rozciągniecie naszej łazienki, warto poświęcić chwilę na odpowiedź na inne pytanie – kiedy jest to naprawdę konieczne? Odpowiedź na nie może być dla wielu osób zaskakująca. W praktyce tylko najmniejsze pomieszczenia kąpielowe czy toalety warto w taki sposób powiększać – choć też nie zawsze.

Przede wszystkim jeśli dysponujemy osobną toaletą o powierzchni 1-2 metrów kwadratowych, to żadne zabiegi nie sprawią, że stanie się ona przestronniejsza. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest po prostu zrezygnowanie z większej liczby wyposażenia, niż miska WC wisząca, umywalka i ewentualnie niewielka szafka. Podobnie w pomieszczeniach o wielkości powyżej 6-7 metrów kwadratowych z reguły bez problemu zmieszczą się wszystkie niezbędne elementy, jednocześnie nie sprawiając wrażenia klaustrofobicznych.

W praktyce więc większej liczby zabiegów, mających na celu optyczne powiększenie pomieszczenia, wymagają tylko niewielkie 3-5 metrowe łazienki. W przypadku tych nieco większych, z reguły wystarczy po prostu unikać rozwiązań, które sprawią, że będą one sprawiały wrażenie mniejszych, niż w rzeczywistości.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę – uniwersalne porady

Mówiąc o samych sposobach na wizualne powiększenie łazienki, warto przede wszystkim zauważyć, że można je podzielić na dwie grupy – rozwiązania uniwersalne oraz przeznaczone do konkretnych typów pomieszczeń. Na szczęście pierwsza grupa jest dość spora i zastosowanie rad z niej z reguły może już dać bardzo dobre efekty. Jakie triki można wykorzystać w każdej łazience?

  • • Jasne kolory – barwa biała, a także wszelkie delikatne szarości, beże, żółcie, błękity czy pudrowe róże automatycznie sprawią wrażenie, że pomieszczenie jest większe, niż gdyby na jej ścianach i podłodze znalazły się płytki łazienkowe w ciemnych kolorach.
  • • Lustra – to także uniwersalna opcja, która sprawdzi się zawsze. Co ważne, zwierciadła dają w tym przypadku podwójny efekt. Przede wszystkim odbijają one światło, a jasne łazienki zawsze sprawią wrażenie większych. Po drugie, duże lustra na ścianach tworzą wrażenie głębi.
  • Oświetlenie łazienkowe – jest ono szczególnie ważne w przypadku łazienek bez okien. Jednak nawet jeśli pomieszczenie nie jest ślepe, to dobrze rozmieszczone i odpowiednio mocne lampy wiszące łazienkowe, plafoniery łazienkowe, kinkiety obok lustra i kinkiety nad lustro są bardzo ważne. Jeśli zależy nam na dodatkowym uroku, to warto wykorzystać też klasyczne świece.
  • • Wiszące wyposażenie – dziś w łazienkach podwiesić można praktycznie wszystkie elementy – poza wanną i prysznicem. Wiszące szafki z umywalką, meble łazienkowe, toalety, grzejniki łazienkowe czy też bidet pozostawiają wolną podłogę, co jest użyteczne i jednocześnie ułatwia sprzątanie. Podobną zasadę wykorzystują kabiny prysznicowe walk-in, które z racji braku brodzika nie tworzą dodatkowej zabudowy.

Jak optycznie powiększyć wąską, a jak krótką łazienkę?

Wspomniane wyżej opcje możemy wykorzystać praktycznie zawsze. Są jednak też takie opcje, które sprawdzą się tylko w wybranych sytuacjach. O jakich łazienkach mówimy?

  • 1. Wąskie i długie pomieszczenia – są one spotykane chyba najczęściej. Ich główną wadą jest problem z rozplanowaniem wyposażenia na ścianach prostopadłych do drzwi. Dodatkowo jednak używając odpowiednich płytek i dekorów, można takie łazienki nieco poszerzyć. Do tego celu konieczne jest wykonanie linii równoległych do drzwi. Pomóc też mogą lustra na prostopadłych ścianach.
  • 2. Szerokie i krótkie pomieszczenia – one z kolei wymagają wydłużenia. W tym przypadku kafelki czy dekory należy układać tak, by tworzyły linie prostopadłe do drzwi. Na ścianie naprzeciwko wejścia można z kolei powiesić duże lustro lub fototapetę.
  • 3. Zbyt niskie lub wysokie łazienki – w pierwszym przypadku pomóc mogą dekory ułożone pionowo do samego sufitu. W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń np., w kamienicach warto unikać pionowych elementów i ułożyć płytki z dużym pasem odstępu od sufitu lub nawet tylko do wysokości prysznica.

Sposobów na wizualne powiększenie łazienki jest całkiem sporo, choć często po prostu wystarczy unikać rozwiązań ją zmniejszających – takich jak wzorzyste kafelki, duża liczba stojących sprzętów czy ciemne barwy. Wiele ciekawych i tanich rozwiązań do łazienek znaleźć też można w naszym sklepie – takich jak: kabiny prysznicowe, wanny, umywalki łazienkowe, baterie łazienkowe, meble, grzejniki łazienkowe, akcesoria łazienkowe, maty antypoślizgowe, dyfuzory i wiele innych!

Czytaj także: