Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak dobrać kabinę prysznicową do sposobu montażu?

Jak dobrać kabinę prysznicową do sposobu montażu?

Popularność kabin prysznicowych nie bierze się z niczego. Z całą pewnością są one świetnym rozwiązaniem do małych i średnich łazienek, szybki prysznic to też idealna opcja dla osób aktywnych i nie przepadających za długimi kąpielami. Dodatkową ich zaletą jest też stosunkowo prosty montaż, dzięki czemu ich ustawienie niekoniecznie trzeba zlecać fachowcom. Co jednak jasne, wybór konkretnego produktu wpływa na sposób umieszczenia. Jak więc dostosować prysznic do naszych oczekiwań?


Jak się montuje kabinę prysznicową?

Pisząc o instalacji kabiny przede wszystkim warto przypomnieć, że ich rodzajów jest kilka. Najpopularniejsze z nich to:

 • Kabiny z brodzikiem zintegrowane,
 • Kabiny bez brodzika,
 • Ścianki prysznicowe.

Dodatkowo też warto pamiętać, że obok kwadratowych i prostokątnych produktów powszechnie dostępne są też modele półokrągłe. Co jasne, również szczegóły konstrukcji oraz sposób montażu poszczególnych kabin mogą się od siebie dość znacznie różnić. Dlatego też trudno o jednolitą instrukcję instalacji kabiny, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Z pewnością jednak warto podkreślić, że zawsze proces ten składa się z czterech etapów:

 • Przygotowanie miejsca pod prysznic – z uwzględnieniem hydroizolacji oraz przestrzeni pod odpływ i syfon.
 • Instalacja brodzika – oczywiście w przypadku jego braku należy wykonać podłogę pod kabiną z odpływem liniowym. Brodziki niskie i wysokie ustawia się z kolei na stelażu, podmurówce, nośniku styropianowym lub bezpośrednio posadzce. W każdej sytuacji trzeba też zadbać o odpowiednie wypoziomowanie brodzika lub wykonanie spadu w przypadku jego braku.
 • Instalacja kabiny – co ważne, najpierw należy złożyć jej elementy stałe, następne ustawić w docelowej lokalizacji i określić na tej podstawie miejsca mocowania. Po ich nawierceniu i przykręceniu stałych elementów należy na końcu dołożyć drzwi i części wykończeniowe – listwy, zaślepki itp.
 • Uszczelnienie – należy je wykonywać zawsze z należytą dokładnością. Liczenie, że „tu woda się nie dostanie” zawsze jest błędem.

Kabina prysznicowa do montażu na posadzce

Obecnie najbardziej modną opcją jest ustawienie kabiny prysznicowej bezpośrednio na posadzce. Rozwiązanie takie ma wiele zalet – optycznie powiększa pomieszczenie, eliminuje jakiekolwiek progi, co ma spore znaczenie w przypadku dzieci, osób starszych czy z niepełnosprawnością. Niestety jednak nie wszędzie można z niego skorzystać. W przypadku domów i mieszkań przystosowanych do innych opcji praktycznie zawsze konieczne będzie kucie stropu, a w wielu przypadkach taka opcja w ogóle nie będzie wchodzić w grę. Jeśli jednak montaż kabiny bezpośrednio na posadzce zaplanujemy jeszcze na etapie budowy danego domu czy mieszkania, to jej instalacja powinna być bardzo prosta. Do tego celu nadają się w zasadzie dwa typy produktów. Pierwszym z nich są klasyczne rozwiązania sprzedawane bez brodzika. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę, że z reguły produkty z drzwiami przesuwnymi posiadają prowadnice, z których jedna montowana jest do posadzki – przez co nie uzyskamy płaskiej powierzchni. Drugą opcją będzie instalacja samych ścianek prysznicowych, które będą wyglądać nowocześnie i z reguły stosuje się je bez jakichkolwiek drzwi.

Kabina prysznicowa na brodzik

Pomimo obecnej mody, w dalszym ciągu bardzo popularne pozostają kabiny z brodzikiem. Decydując się na taką opcję wybrać z kilku rozwiązań, z których najpopularniejsze to:

 • Komplet kabiny z wysokim brodzikiem,
 • Osobnej kabiny i wysokiego lub niskiego brodzika,
 • Ścianki prysznicowe i niski brodzik

W tym miejscu warto też wspomnieć o możliwości ustawienia ścianek prysznicowych na wannie. Wybierając osobno kabiny i brodziki warto pamiętać, by zawsze zwrócić uwagę na długość i boków oraz kształt. Ich dopasowanie jest konieczne z punktu widzenia późniejszego montażu.

Liczba dostępnych na rynku kabin i brodzików jest obecnie olbrzymia. Warto z tego korzystać i dopasowywać dostępne opcje do własnych pomysłów na urządzenia łazienki.