Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem?

Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem?

Gdyby przeprowadzić ankietę, prawdopodobnie większość osób wolałaby dużą łazienkę. Niestety jednak w praktyce bardzo często musimy zadowolić się niezbyt wielkimi pomieszczeniami kąpielowymi – mającymi 4-6 metrów kwadratowych. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na przeciętną i niezbyt komfortową łazienkę. Wszystko zależy od dobranych rozwiązań. W tym tekście prezentujemy kilka z nich.

Aranżacja małej łazienki z prysznicem – czego nigdy nie robić?

Większość osób poszukując tekstów o aranżacjach łazienek czy w ogóle domu lub mieszkania, oczekuje kilku konkretnych i uniwersalnych rad. Tymczasem złote środki nie istnieją, szczególnie jeśli zależy nam nie tylko na tym, by było przyzwoicie. Stworzenie naprawdę komfortowej, użytecznej i ładnej łazienki zawsze wymaga sporej dozy pomysłowości – i to niezależnie, czy mamy do czynienia z dużym pokojem kąpielowym, czy niewielkim pomieszczeniem w bloku. Wbrew pozorom dużo łatwiej wskazać rzeczy, których lepiej nie robić podczas tworzenia aranżacji. Na co szczególnie zwracać uwagę?

  • • Wanna – w przypadku wielkich łazienek osobne miejsce do kąpieli i szybkiego odświeżenia to świetny pomysł. W małej łazience będzie on jednak katastrofą z racji ilości miejsca.
  • Płytki łazienkowe – wbrew powszechnemu przekonaniu, ich wielkość nie odgrywa dużej roli. Dużo ważniejszy jest kolor – bezpieczniejsze są na pewno wzory jasne, oraz użycie elementów dekoracyjnych. Niewskazane jest na pewno układanie ich w pionowe pasy lub też przesada z liczbą wzorzystych płytek.
  • Oświetlenie łazienkowe – z nieznanych przyczyn wiele osób twierdzi, że w łazience nie potrzeba silnego oświetlenia. Tymczasem jest ono niezbędne dla komfortu oraz estetyki – doświetlone pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie większego i zadbanego.
  • Ubikacje i toalety a kabiny prysznicowe – odpowiednie rozmieszczenie tych elementów jest bardzo ważne dla wygody użytkowania. Dlatego w małych – a w szczególności wąskich pomieszczeniach należy wystrzegać się ustawiania ich np. naprzeciwko, co będzie utrudniać korzystanie.

Pomysły na małą łazienkę z prysznicem – poznaj kilka możliwości!

Skoro już wiemy, czego lepiej nie robić w małych łazienkach z prysznicem, to możemy przejść do kwestii ciekawych rozwiązań do takich pomieszczeń. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na popularne sposoby optycznego powiększenia dostępnej przestrzeni. Należy do nich:


Z punktu widzenia stylu warte polecenia są aranżacje nowoczesne i minimalistyczne. Proste formy często zajmują mniej miejsca, są użyteczne i lżejsze, niż ich bardziej ozdobne meble łazienkowe, baterie łazienkowe, toalety, kabiny itp. Nie znaczy to jednak, że małej łazienki nie możemy urządzić bardziej klasycznie czy np. w stylu boho – wymaga to jednak więcej uwagi i doskonałego dobrania poszczególnych elementów.

Mała łazienka w bloku z prysznicem – jakie rozwiązania wybrać?

A jakie konkretnie produkty najlepiej dobrać do małej łazienki z prysznicem? Lista ta nie jest wcale krótka, choć oczywiście w dużych pomieszczeniach zmieści się więcej elementów. Na pewno jednak nie można zapomnieć następującym wyposażeniu:

  • • Prysznic – optymalnym rozwiązaniem będą wspomniane kabiny bez brodzika lub półokrągłe kabiny prysznicowe 80x80. W przypadku bardzo małych łazienek można postawić na kabiny prysznicowe 70x70, a nieco większych lub kwadratowych – prostokątne kabiny prysznicowe 80x90.
  • • Toaleta – najbardziej polecane są obecnie produkty na stelażu, spośród których wyróżniają się zajmujące mało miejsca zestawy podtynkowe slim.
  • • Umywalka – nie powinna być ona zbyt duża, zalecane są warianty z dedykowaną szafką. Ciekawą opcją będą do tego oszczędne i użyteczne baterie łazienkowe z termostatem.
  • • Meble – zalecany w tym przypadku jest umiar i sięganie po opcje wielofunkcyjne – np. podwieszane szafki z lustrem i oświetleniem.
  • • Dodatki i akcesoria łazienkowe – w ich przypadku także lepiej kupić mniej, niż za dużo. Na pewno jednak grzejniki łazienkowe, maty antypoślizgowe, uchwyty czy nawet dyfuzory oraz świece to elementy, które mogą się przydać lub też stworzyć przyjemny klimat.

Mała łazienka z prysznicem to wyzwanie, ale też szansa, którą po prostu trzeba wykorzystać. Pomóc w tym mogą dobre pomysły i rozwiązania, które na pewno można znaleźć na naszej stronie Komfort.pl!

Czytaj także: