Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Co podłożyć pod brodzik?

Co podłożyć pod brodzik?

W teorii prysznic z brodzikiem są dość proste w montażu. Wystarczy w końcu je złożyć, ustawić w określonym miejscu, wypoziomować, przykręcić i… gotowe! Praktyka jednak pokazuje, że błędy podczas instalacji kabin są dość częste – i co gorsza, wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Szczególnie często problemem okazuje się niewłaściwe zabezpieczenie brodzika. Co zrobić, by uniknąć problemów?


Co podłożyć pod brodzik?

Ogólnie rzecz biorąc, praktycznie każdy brodzik można po prostu postawić na posadzce. Rozwiązanie takie nie będzie miało jednak wiele wspólnego z estetyką. Co gorsza, w sytuacji takiej spływająca woda bardzo szybko przeniknie w ściany i stropy, czego efektem będzie pojawienie się pleśni i grzyba. Dlatego też koniecznością jest stosowanie odpowiednich rozwiązań, które powstrzymają penetrację wody i zapewnią odpowiedni wygląd. Efekt taki najłatwiej można osiągnąć w przypadku wysokich brodzików, gdyż nie wymagają one obudowania, są szczelne i pozwalają na ukrycie rur i syfonu w przestrzeni między brodzikiem a posadzką. Nieco większym problemem są niskie brodziki, które w przypadku ułożenia na posadzce wymagają kucia lub też podniesienie poziomy podłogi – względnie stworzenia niewielkiego postumentu pod kabinę. Z tych też powodów rozwiązania tego typu polecane są przede wszystkim do nowych mieszkań i budynków, w których można zaplanować użycie konkretnego produktu.

Jaki podkład pod brodzik?

Największym problemem związanym z instalacją kabiny z brodzikiem jest z całą pewnością zabezpieczenie podłogi i ścian przed wnikaniem w nie wody. Jest to konieczne, gdyż nawet położenie wysokiej jakości płytek nie zapewni szczelności – wilgoć bez problemu wnikać będzie przez fugi. Najlepszą opcją w takiej sytuacji jest zakupienie folii w płynie lub też specjalnych zapraw i klejów wodoszczelnych. Co przy tym bardzo ważne, należy nimi pokryć nie tylko samo miejsce gdzie ustawiona jest kabina z brodzikiem, ale też minimum 25 cm od ich krawędzi na ścianach. Przyjmuje się przy tym, że warstwą hydroizolacyjną powinno się pokryć całą powierzchnię posadzki. Niezależnie od użytego rozwiązania, zawsze należy je nałożyć z zachowaniem najwyższej dokładności i z pełnym zachowaniem zaleceń producenta. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że zabezpieczenie przed wodą będzie naprawdę skuteczne. Nawet niewielkie nieciągłości czy błędy mogą w tym przypadku prowadzić do zawilgocenia ścian i stropu.

Czym wypełnić przestrzeń pod brodzikiem?

Oczywiście warstwy hydroizolacyjne powinny być położone pod każdym rodzajem brodzika. Co jednak warte uwagi, w przypadku rozwiązań wysokich miedzy jego powierzchnią a posadzką powstaje sporo wolnej przestrzeni. Może ona pozostać pusta, choć obecnie coraz więcej osób decyduje się na wypełnienie jej przy użyciu nośnika styropianowego. Produkty tego typu zastępują tradycyjne stelaże czy systemy nóżek i po przytwierdzeniu stanowią doskonałe oparcie dla brodzika. Ich użycie niesie za sobą też spore walory użytkowe. Przede wszystkim wkład taki pozwala na zdecydowane wyciszenie prysznica, co ma spore znaczenie w mieszkaniach czy na piętrach. Dodatkowo akrylowy brodzik ze styropianowym nośnikiem dużo wolniej się wychładza, w związku z czym będzie on ciepły w dotyku, a nalana do niego woda bardzo powoli będzie stygnąć. Rozwiązanie tego typu pozwala też na zastosowanie różnych rozwiązań wykończeniowych. Styropian można pokryć płytkami, mozaiką czy też dedykowaną obudową z akrylu.

Jaki styropian pod brodzik?

Zakup styropianowego podkładu pod brodzik ma więc spory sens. Co jednak jasne, zawsze należy dobrze przyjrzeć się oferowanym produktom tego typu, by wybrać ten odpowiedni. Kluczowe kwestie w tym przypadku to oczywiście wymiary i kształt. Obecnie na rynku dostępne są styropianowe nośniki półokrągłe, prostokątne czy kwadratowe o zróżnicowanych wysokościach – wystarczy więc wybrać taki, który odpowiada wymiarami naszemu brodzikowi. Przed ich założeniem należy jednak pamiętać, by wyciąć odpowiednie otwory na odpływ, syfon i otwór rewizyjny, które są niezbędne do instalacji brodzika i ewentualnych napraw.

Mimo zmian mód i trendów, kabiny i brodziki cieszą się niesłabnącą popularnością. Stawiając na nie warto jednak pamiętać o ich odpowiednim montażu – i zastosowaniu hydroizolacji, czy nośników styropianowych. Z pewnością pozytywnie wpłyną one na użyteczność łazienki i uchronią przed zawilgoceniem ścian.