Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wyczyścić brodzik prysznicowy?

Jak wyczyścić brodzik prysznicowy?

Brodzik prysznicowy to jedno z takich miejsc w łazience, w którym brud i osad z mydła gromadzą się w mgnieniu oka. W jego zakamarkach często lubi tworzyć się także pleśń i grzyb. Pytanie zatem, czym wyczyścić brodzik? Co zrobić, żeby nie pojawiała się na nim pleśń? W niniejszym artykule podpowiemy, jak wyczyścić brodzik prysznicowy.

W czystej i zadbanej łazience miło jest przebywać i oddawać się relaksowi. Gdy taką dysponujesz na co dzień, nie musisz też obawiać się niespodziewanych gości, którzy chcieliby na przykład skorzystać z toalety. Kabiny i brodziki to jedne z takich miejsc, w których bardzo szybko gromadzi się brud i osad z mydła. W ich niewłaściwie pielęgnowanych przestrzeniach mogą powstawać także pleśń oraz grzyb. Z drugiej strony, jeśli stosowane są zbyt mocne środki czystości, brodziki mogą ulec uszkodzeniu lub porysowaniu. A zatem czym myć brodzik, aby bezpiecznie uzyskać pożądaną czystość?


Czyszczenie brodzika prysznicowego – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim należy wiedzieć, jakie produkty warto stosować do tworzywa, z którego zostały wykonane kabiny z brodzikiem. Dzięki temu unikniesz ich przypadkowego uszkodzenia i przymusowej wymiany – mogą zostać porysowane tak bardzo, że będą nadawały się jedynie do wyrzucenia.

Czym czyścić brodzik? Ceramiczne i emaliowane powierzchnie można z powodzeniem myć środkami, które zawierają w swoim składzie silne kwasy. Natomiast w przypadku brodzików akrylowych należy się ich wystrzegać. W ich kontekście nie sprawdzają się też preparaty abrazyjne, czyli takie, które w swoim składzie zawierają ścierne drobinki, a więc wszelkie mleczka i proszki czyszczące. Mogą one porysować delikatny akryl, przez co prędzej czy później zacznie gromadzić się w nim brud.

Co istotne, do czyszczenia brodzika prysznicowego akrylowego nie należy używać również ostrych druciaków czy szczotek. Najlepsza do tego celu jest delikatna gąbeczka lub ściereczka.

Chcąc uniknąć ciągłego szorowania prysznica z pleśni, warto systematycznie wietrzyć pomieszczenie, a także zostawiać uchylone lub otwarte drzwi od kabiny. Pleśń oraz grzyb powstają w niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach, dlatego jeśli zauważyłeś, że w twoim wnętrzu często gromadzi się brunatny nalot, zwróć na to uwagę i pamiętaj o jego częstym wietrzeniu. W zapobieganiu powstawaniu pleśni i grzybów pomoże również wycieranie powierzchni do sucha.

Czym wyczyścić brodzik?

Co zatem warto używać do czyszczenie brodzika? Jest wiele produktów przeznaczonych dla powierzchni, z których jest wykonana twoja kabina. Warto jednak skorzystać z domowych preparatów, które są nie tylko ekologiczne, ale i tańsze. Pomocny będzie tutaj ocet i soda oczyszczona, przy czym do mieszanki można również dodać sok z połówki cytryny. Wszystkie składniki wymieszaj w miseczce, a następnie nałóż na brodzik, kafelki czy kabinę prysznicową. Preparat sprawdza się również jako skuteczny środek do walki z pleśnią i grzybem.

Jeżeli zastanawiasz się, czym wyczyścić brodzik z kamienia, to wyżej wspomniana mieszanka zdecydowanie będzie do tego idealna. Nałóż sodę wymieszaną z octem na miejsce z kamieniem i pozostaw na całą noc. Rano przy pomocy gąbeczki wyczyść brodzik i spłucz. Mieszankę możesz również wykorzystywać do czyszczenia odpływu brodzika.

Do mycia kabiny prysznicowej możesz wykorzystywać również mydło czy szampon. To delikatne środki myjące, które dobrze poradzą sobie z zabrudzonymi drzwiami. W przypadku szklanej kabiny prysznicowej, w celu nabłyszczenia powierzchni warto dodatkowo umyć ją płynem do szyb.

Jak wyczyścić brodzik prysznicowy?

Czyszczenie brodzika akrylowego możesz wykonać przy pomocy opisanej mieszanki z sody i octu, a także mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Ten ostatni świetnie nadaje się do usuwania tłustych plam oraz zacieków.

W przypadku czyszczenia drzwi kabiny prysznicowej, jeśli nie masz akurat płynu do mycia szyb, możesz wykorzystać domowy preparat myjący. Do butelki z opryskiwaczem dodaj 200-250 ml płynu do naczyń oraz szklankę octu. Rozpyl na drzwiach, a następnie poczekaj 20 minut, aż środek zadziała. Następni spłucz i przetrzyj do sucha.