Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Blat kuchenny drewniany czy laminowany - który lepszy?

Blat kuchenny drewniany czy laminowany – który lepszy?

Bezsprzecznie wybór blatu kuchennego wpływa w bardzo dużym stopniu na wystrój i użyteczność każdego pomieszczenia do gotowania. Dlatego też nie warto w tym przypadku iść na skróty i wybierać pierwszego lepszego produktu w jak najniższej cenie. Warto za to zauważyć, że obecnie najpopularniejsze są rozwiązania z drewna i laminatu. Które z nich wybrać dla siebie? Podpowiadamy!

Blat kuchenny – na co zwracać uwagę?

Do czego używany jest blat kuchenny? Przede wszystkim stoją na nim wszystkie sprzęty, takie jak czajnik, ekspres do kawy, mikrofala, ale też pojemnik na pieczywo czy owoce. Na nim też wykonujemy większość czynności związanych z przygotowywaniem potraw – z reguły wykorzystując też różne deski czy podkładki. W blacie umieszcza się też zlewozmywaki i baterie kuchenne, umieszcza się też na nich podręczne ociekacze. Wszystko to sprawia, że w praktyce nie istnieje coś takiego, jak „za duży blat”. Z reguły problemem jest raczej jego zbyt mała powierzchnia w stosunku do potrzeb. Mówiąc o wielkości, trzeba podkreślić, że z reguły jest ona wypadkową rozmiarów, jakie mają wybrane przez nas meble kuchenne – gdyż to na dolnych szafkach opiera się blat. Sposób na ominięcie tej zależności jest w zasadzie jeden – czyli umieszczenie dodatkowej powierzchni roboczej obok, wspartej na samodzielnych podporach. Układ taki ma sporo zalet, jednak wymaga też zastosowania odpowiednio sztywnych blatów. Z racji swego umieszczenia, powinny one być też odporne na wodę, wysokie temperatury oraz łatwe do utrzymania w czystości. Kolejną bardzo ważną cechą dobrego blatu jest wytrzymałość mechaniczna – szczególnie na cięcie. To od niej zależy, jak długo dany produkt wytrzyma bez wyraźnych uszkodzeń. Bardzo duże znaczenie ma też oczywiście estetyka, która musi być dopasowania do ogólnego projektu kuchni. Kwestii, na które warto zwracać uwagę, jest więc sporo – a jak na ich tle prezentują się blaty z laminatu i drewna?

Blat kuchenny – z jakiego materiału sprawdzi się najlepiej?

Zalety i wady blatów drewnianych

Oczywiście bardziej tradycyjnym rozwiązaniem są blaty wykonane z drewna. Ich największą zaletą jest z całą pewnością wygląd i faktura, których mimo starań nie da się w stu procentach podrobić przy użyciu sztucznych materiałów. Drewniane blaty wyglądają elegancko i są też dość wytrzymałe oraz stosunkowo łatwe do naprawy – zarówno warianty z litego materiału, jak i klejone można zeszlifować. Te ostatnie są też bardzo sztywne i dość dobrze radzą sobie z ciągłą obecnością wilgoci. Opcja ta ma jednak swoje wady – najpoważniejsza z nich to konieczność okresowej konserwacji i podatność na wchłanianie płynów, przez co łatwo o zaplamienie. Dodatkowo też drewno nie jest odporne na wysokie temperatury, więc wyciągnięte z pieca naczynia żaroodporne czy też gorące patelnie zawsze należy ustawiać na podkładkach.

Zalety i wady blatów laminowanych

Blaty laminowane to oczywiście nowocześniejsze rozwiązanie, które dodatkowo ciągle jest rozwijane – dzięki czemu eliminowane są kolejne słabości tej opcji. Główną ich zaletą jest z całą pewnością dużo bardziej przystępna cena i olbrzymie możliwości estetyczne. Dobrej jakości blaty naprawdę nieźle (choć nie idealnie) imitują drewno czy kamień, mogą też być wykonane w dowolnym kolorze. Dodatkowo też ich konserwacja i czyszczenie jest dużo prostsze, a sam dekor może być w pełni odporny na działanie światła i większość barwników. Niestety jednak i ten materiał ma wady. Główną z nich jest brak możliwości renowacji – gdyż raz uszkodzony laminat jest nienaprawialny. Dodatkowo też zbyt intensywne wystawienie na działanie wody i gorącej pary, może spowodować przedostanie się jej do wnętrza materiału, w następstwie czego zacznie on pęcznieć – co także jest procesem nieodwracalnym.

Laminowane czy drewniane blaty kuchenne – które wybrać?

Jaki więc typ blatu wybrać dla siebie? Podobnie jak w przypadku, gdy kupujemy zestawy mebli kuchennych, i tutaj dużo zależy od naszych oczekiwań. Laminat nigdy nie da tego samego efektu wizualnego i odczucia pod palcami, jak drewno. Jest ono też dobrym wyborem dla osób kupujących kuchnię na lata – o ile oczywiście starczy zapału, by dokonywać regularnej konserwacji. Blaty laminowane są z kolei przede wszystkim dla osób szukających ciekawych rozwiązań estetycznych i ceniących sobie użyteczność za rozsądną cenę.

Bez wątpienia najlepszy blat kuchenny to taki, który odpowiada użytkownikowi. Dlatego też, zdając sobie sprawę z zalet i wad obu rozwiązań, najlepiej wybrać taki produkt, który bardziej nam pasuje. Wiele takich rozwiązań znaleźć można też w naszym sklepie Komfort.pl! A dla szukających promocji oferujemy także meble kuchenne, wyprzedaż których pozwoli na spore oszczędności!