Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Co położyć na stare płytki w kuchni?

Co położyć na stare płytki w kuchni?

Nawet najpiękniejsza kuchnia na świecie z biegiem czasu straci swój blask. Dlatego też co jakiś czas niezbędne jest wykonanie remontu – obejmującego meble, sprzęty, a także podłogi i ściany. Te ostatnie z reguły wyłożone są płytkami z glazury, gresu czy terakoty, które usunąć można tylko poprzez skuwanie. Czy można jakoś inaczej rozwiązać ten problem? Podpowiadamy!

Stare płytki w kuchni – czy można coś na to poradzić?

O tym, że kuchnia się zużywa, nie trzeba przekonywać, to po prostu fakt – dlatego też z reguły ustawione w niej meble zmienia się co około dziesięć lat. Nieco inaczej jest w przypadku płytek, które z założenia powinny wytrzymać w niezłym stanie dłużej – o ile oczywiście zostały odpowiednio ułożone i są regularnie czyszczone. Mimo to po mniej więcej dwóch-trzech dekadach ich wymiana jest wskazana – ze względu na zużycie oraz po prostu zmianę trendów. Warto przy tym też podkreślić, że bardzo często właśnie ta druga kwestia jest przyczyną zmian. W końcu przecież nie każde płytki będą pasować do nowych mebli i stylu pomieszczenia do gotowania. Dlatego też warto wiedzieć, jak można rozwiązać ten problem – możliwości są w zasadzie trzy:

 • 1. Pracochłonne skucie starych płytek i położenie w ich miejscu nowych.
 • 2. Renowacja starych kafelków.
 • 3. Ułożenie nowych płytek czy innych materiałów na stare.

Jakie płytki na ścianę są modne? 6 typów

O ile pierwszy z wymienionych punktów raczej nie wymaga tłumaczenia, to drugi już jak najbardziej. Sposobów na przywrócenie blasku starej glazurze jest w końcu kilka i dają one różne efekty. Są to:

 • • Czyszczenie – przy użyciu detergentów i specjalnych środków pozwala na usunięcie nawet starego brudu. Najlepsze efekty można uzyskać w przypadku glazury, dużo trudniej będzie, jeśli kafelki mają porowatą powierzchnię.
 • • Malowanie – istnieją specjalne farby do płytek, jednak ich trwałość jest dość ograniczona.
 • • Czyszczenie fug – ma bardzo duże znaczenie i można je wykonać przy użyciu różnych preparatów. Istnieją także specjalne markery do malowania ich.

Niestety jednak wszystkie wspomniane czynności są tylko tymczasowe. Dlatego też i tak prędzej czy później konieczne będzie wykonanie gruntownego remontu. Innym czasowym rozwiązaniem może być też po prostu zakrycie niezbyt ładnej podłogi – przy użyciu chociażby chodnika czy dywanu tkanego na płasko.

Jaki chodnik do kuchni? Garść propozycji

Co położyć na stare płytki podłogowe w kuchni?

Z reguły dużo większym problemem jest stan płytek podłogowych. Nie jest to zresztą dziwne, w końcu to one są intensywniej użytkowane, na nich też osadza się więcej brudu. Dlatego też to one z reguły jako pierwsze nadają się do wymiany, choć decydując się na taki ruch, wiele osób wymienia też przy jednej okazji kafelki ścienne. Dla osób, którym nie uśmiecha się kucie całej posadzki i długi remont, warto jednak polecić przykrycie starej podłogi. Do tego zadania nadają się:

 • • płytki z terakoty lub gresu,
 • wykładzina PCV do kuchni,
 • • panele winylowe,
 • • panele laminowane wodoodporne do kuchni.

W każdym przypadku kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Bezwzględnie należy usunąć ruchome kafelki i uzupełnić wszystkie dziury i nierówności – czyli także fugi. Na tak przygotowaną gładką i wolną od zabrudzeń powierzchnię układa się bez problemu wspomniane materiały.
Jaka wykładzina PCV do kuchni? 4 podpowiedzi

Stare płytki ścienne w kuchni – czy można je zakryć?

Mimo że ściany z reguły wolniej się brudzą, to rozwiązanie problemu starych płytek w tym przypadku jest nieco trudniejsze. Wynika to z faktu, że dodanie kolejnej warstwy płytek zwiększy grubość i ciężar całości. Dlatego też wiele osób zaleca używanie lekkich materiałów, a także specjalnych klejów, które nie wymagają nakładania grubej warstwy. Przedtem koniecznie trzeba przyjrzeć się samym ścianom w poszukiwaniu ewentualnych pęknięć czy wybrzuszeń. W razie wątpliwości, zawsze lepiej kilka słabiej trzymających się kafelków skuć i uzupełnić, co uchroni przed odpadnięciem ich wraz z nowymi płytkami czy innym użytym materiałem wykończeniowym.

Kolorowe płytki do kuchni – 4 najciekawsze propozycje

Wbrew pozorom stare kafelki nie muszą być dużym problemem – można je bowiem przez pewien czas skutecznie renowować, a gdy nie daje już to efektu – zakryć. Aby jednak uzyskać odpowiedni efekt, trzeba przeprowadzić to w odpowiedni sposób i wykorzystać dobre materiały. Znaleźć je można oczywiście w naszym sklepie Komfort.pl – podobnie jak płytki łazienkowe podłogowe i płytki łazienkowe ścienne, które doskonale sprawdzą się podczas remontu pomieszczeń kąpielowych.