Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaka wysokość blatu pod hokery jest najlepsza?

Jaka wysokość blatu pod hokery jest najlepsza?

Zastosowanie krzeseł barowych – czyli tzw. hokerów, w prywatnych domach i mieszkaniach zdobywa coraz więcej zwolenników. Wynika to z ich ciekawego charakteru i ciekawej estetyki. Aby jednak meble tego typu były w pełni użyteczne, koniecznie trzeba je zestawić z blatem umieszczonym na odpowiedniej wysokości. Jak połączyć te dwa elementy?

Hokery w kuchni – czy warto?

Bez trudności znajdziemy osoby, które uważają, że hokery w domu nie mają racji bytu. Faktycznie są one wysokie, przez co mogą z nich korzystać tylko dorośli, posiadają także niewielkie oparcia, które słabo podtrzymują plecy. Jednak w ich przypadku najważniejszą rolę odgrywa nieprzeciętny wygląd i styl, którego nadają kuchni. Wszelkie rodzaje krzeseł barowych doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Niektóre z nich będą się też świetnie komponować chociażby ze stylem skandynawskim. Dlatego też tak wiele osób je lubi i marzy o ich wpasowaniu do własnego domu czy mieszkania. Najprościej zrobić to w przypadku salonów z aneksami kuchennymi. Wówczas między obiema częściami można postawić wysoki bar, przy którym hokery będą wyglądać doskonale i będą w pełni użyteczne. Alternatywą dla tego rozwiązania jest dostawienie hokerów do klasycznej wyspy, co także wygląda atrakcyjnie, choć mniej spektakularnie. W tym miejscu warto też podkreślić, że obecnie wybór hokerów jest bardzo duży, a poszczególne modele mogą się różnić:

  • Wysokością – czasem może być ona regulowana,
  • Materiałem – na ogół jest to drewno, lub połączenie stali i materiału/tworzywa,
  • Podstawą – obok hokerów z czterema nogami nabyć można trójnożne lub też z jedną podstawą. Te ostatnie na ogół są obracane.
  • Podparciem – najpopularniejsze rozwiązania, to jego brak, lub też niewielka podpórka na odcinku lędźwiowym.
  • Podłokietnikami – mogą one występować, choć nie są standardem.

Różnorodność hokerów to oczywiście też spora szansa z punktu widzenia aranżacji. Metalowe i proste produkty z reguły najlepiej prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, z kolei drewniane – bardziej naturalnych i klasycznych.

Interesuje Cię projektowanie kuchni?

Na jakiej wysokości blat do hokerów?

Oczywiście chęć zastosowania hokerów najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania kuchni. Niestety jednak nie zawsze jest to możliwe. Niezależnie od sytuacji warto jednak wiedzieć, że nie ma jednej „słusznej” wysokości, jaką powinno mieć krzesło barowe. Kluczowa zasada mówi z kolei, że blaty powinny być umieszczone około 25 centymetrów powyżej siedziska. Wynika z tego, że w przypadku klasycznego barku, który umieszcza się mniej więcej na wysokości 110-120 centymetrów, konieczne jest zakupienie hokerów o wysokości 85-95 centymetrów. W tym miejscu trzeba jednak zwrócić uwagę też na drugą kwestię. Wysokość samych mebli odnosi się do osób średniego wzrostu. Jeśli jesteśmy bardzo wysocy, lub też niscy, to warto omawiane wielkości odpowiednio dostosować.

Wysokość wyspy kuchennej do hokerów – ile powinna wynosić?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy hokery umieszczamy przy wyspie kuchennej. Zwyczajowo blat jest wówczas umieszczony na wysokości około 80-90 centymetrów. Oznacza to, że sam hoker musi mieć około 55-65 centymetrów – a więc jest on niewiele wyższy od zwykłego krzesła. Oczywiście i w tym przypadku warto pamiętać o indywidualnym dopasowaniu mebli do swojego wzrostu.

Na jakiej wysokości blat kuchenny? 4 rady eksperta!

Jak wybrać idealne hokery do blatu i kuchni?

Oczywiście wybranie idealnych hokerów do kuchni zawsze powinno być efektem zwrócenia uwagi zarówno na ich użyteczność, jak i trwałość oraz wygląd. W praktyce polega to więc przede wszystkim na dopasowaniu ich do koncepcji kuchni i wspomnianej wysokości blatów. Następnie warto po prostu usiąść na danym krześle barowym i sprawdzić, czy jest ono wygodne. Dobrze jest wówczas zwrócić uwagę na wysokość podnóżka, który powinien być umieszczony około 40 centymetrów poniżej siedziska. Ostatni element to dopasowanie do aranżacji. Wbrew pozorom, hokery wcale nie muszą idealne pasować do barku czy szafek. Często dużo ciekawszy efekt osiągniemy, dobierając je na zasadzie kontrastu.

Jakie hokery do kuchni?

Hoker to świetne uzupełnienie każdej kuchni, które zwróci na siebie uwagę i pozwoli na chwilę się poczuć jak w prawdziwym pubie. Aby jednak były one trafionym zakupem, koniecznie należy dobrze je dobrać do reszty wyposażenia.