Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Organizacja biurka w 4 krokach

Organizacja biurka w 4 krokach

Odpowiednia organizacja biurka przekłada się nie tylko na większą efektywność pracy, ale też lepsze samopoczucie. W ostatnich miesiącach nabrało to szczególnego znaczenia – gdy wielu z nas pracę biurową zamieniło na home office. Podpowiadamy, jak zorganizować biurko, by podnieść wydajność i satysfakcję z pracy niezależnie od miejsca, w którym ją wykonujesz.

Biurko – organizacja to podstawa!

W ostatnim czasie powstało wiele poradników o tym, jak urządzić biuro w domu. Choć stworzenie odpowiedniej przestrzeni do pracy jest niezwykle istotne – dlatego za chwilę przypomnimy główne zasady, o których przy jego projektowaniu należy pamiętać – nie mniej ważna jest organizacja samego biurka. To właśnie ono tworzy nasze najbliższe otoczenie, przy nim spędzamy zdecydowaną większość czasu i od tego, jak jest zorganizowane, w znacznej mierze zależy nasza produktywność i nastrój.

Organizacja mojego biurka – jak powinna wyglądać?

Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi – najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie własnego systemu organizacji, który będzie sprzyjał naszej kreatywności i efektywności. Istnieje jednak kilka wskazówek, jakimi warto się kierować i które sprawią, że organizacja biurka w pracy czy w domu pomoże Ci poprawić wydajność i korzystnie wpłynie samopoczucie.

Krok 1: dokumenty

Mimo wszechobecnej cyfryzacji, nieodłącznym elementem pracy wielu osób wciąż są różnego rodzaju dokumenty. Jak można zorganizować biurko, by nie zniknęło pod stosem różnych papierów? Pomocne okazują się wszelkie organizery i półki z przegródkami. Taka organizacja na biurku sprawi, że utrzymasz porządek w dokumentach i łatwo znajdziesz te, których w danej chwili potrzebujesz. Z kolei dokumenty, których nie musisz mieć na co dzień pod ręką, możesz przechowywać w estetycznych pudełkach.

Krok 2: notatki

Wszystkie informacje zapisujesz na samoprzylepnych karteczkach, które zaraz zajmą niemal całą powierzchnię Twojego biurka? W takiej sytuacji nieoceniona okaże się tablica na notatki. W ten sposób nie tylko unikniesz piętrzącego się stosu karteczek na blacie, ale przede wszystkim nie zgubisz ważnej informacji pośród innych dokumentów czy notatek.

Krok 3: kable

Czy to w biurze, czy w domu, każdego dnia korzystamy nawet z kilku urządzeń wymagających podłączenia do zasilania. Z tego powodu tak istotna jest organizacja kabli – biurko nie powinno być bowiem miejscem, którego znaczną część zajmują poplątane przewody. W miarę możliwości warto zamontować specjalną listwę kryjącą kable za biurkiem lub sprawić sobie designerskie pudełko, w którym schowamy nieestetyczne przewody i wtyczki.

Krok 4: Utrzymuj porządek na biurku

To pytanie pozostaje aktualne niezależnie od miejsca, z którego wykonujemy zawodowe obowiązki. A zatem, jak utrzymać porządek na biurku? Na blacie powinny znajdować się wyłącznie przedmioty niezbędne do pracy – usuń więc z niego wszystkie szpargały, które tylko odwracają Twoją uwagę. Zaopatrz się także w specjalne organizery, w których będziesz trzymać dokumenty, długopisy, kalendarz czy notatnik. Zadbaj również o ład wizualny – jednolity styl pudełek czy wspomnianych organizerów pozwoli Ci wykreować harmonijną przestrzeń.

Jak urządzić biuro w domu?

Choć organizacja biurka sama w sobie może być wyzwaniem, w przypadku pracy z domu niezwykle istotna jest też aranżacja całej przestrzeni:

  • • postaraj się wygospodarować miejsce do pracy – jeśli to możliwe, zainwestuj w solidne biurko, ale świetnie sprawdzą się także wielofunkcyjne meble lub duży stół;
  • • zainwestuj w ergonomiczne krzesło – ważne, by zapewniało Ci wygodę i umożliwiało utrzymywanie prawidłowej pozycji. Design mebla dopasuj do wnętrza – w zależności od wystroju, mogą to być zarówno uniwersalne krzesła białe, jak i krzesła czarne czy modne krzesła szare;
  • • zadbaj o odpowiednie lampy i oświetlenie biurka – w zależności od miejsca, w którym pracujesz, dobrym rozwiązaniem będą lampy stołowe lub biurkowe.

Organizacja biurka dziecka – o czym pamiętać?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy zmienił się nie tylko styl pracy osób dorosłych – również dzieci zamieniły szkolne mury na ściany własnego pokoju. Warto zatem sprawić, by organizacja biurka dla dziecka też sprzyjała jego kreatywności i efektywności. Zastanawiasz się nie tylko, jakie biurko dla dziecka wybrać, ale także jak zorganizować biurko szkolne? W tym przypadku możesz śmiało kierować się wcześniejszymi wskazówkami – zdają one egzamin niezależnie od okoliczności, więc znajdą zastosowanie również wtedy, gdy biurko będzie służyło dziecku już wyłącznie do odrabiania lekcji po powrocie do domu.