Current Image

Filtry

STOŁY DREWNIANE (LITE DREWNO)

12 produktów
Sortowanie:
Domyślnie

Stoły drewniane

Naturalne, lite drewno to materiał ceniony od setek lat. Dziś w dobie wszechobecnych tworzyw sztucznych i przetworzonych materiałów stoły drewniane mogą być prawdziwą ozdobą salonu, kuchni czy jadalni. Stołów drewnianych nie mogło zabraknąć w ofercie sklepu Komfort. Znalazło się w niej kilka wyselekcjonowanych modeli z blatami wykonanymi z naturalnego drewna. Są to przede wszystkim stoły drewniane zrobione z twardych gatunków drewna. Stoły drewniane dębowe są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne wynikające z codziennego użytkowania. Niezależnie od tego, czy planujecie nowoczesną, czy tradycyjną aranżację mieszkania, zapraszamy do sprawdzenia, jakie stoły drewniane, są aktualnie dostępne w ofercie naszego sklepu online.

Stoły lite drewno – najważniejsze zalety

  • Trwałość i wytrzymałość to chyba największa i najczęściej podkreślana zaleta stołów z litego drewna. Wykonany z twardego drewna mebel będzie w stanie przetrwać kilkadziesiąt lat.
  • Z trwałością drewnianych stołów wiąże się również możliwość renowacji takiego mebla. Stoły lite drewno możemy stosunkowo łatwo odnowić i przywrócić je do oryginalnego wyglądu. Dużą zaletą litego drewna jest również to, że dzięki różnego rodzaju olejom czy lakierom, możemy przy okazji renowacji zmienić odcień drewnianego stołu. Taka renowacje jest oczywiście niemożliwa w przypadku większości stołów wykonanych z płytu MDF pokrytej laminatem czy okleiną.
  • Niepowtarzalność i oryginalność to kolejna zaleta stołów z litego drewna. Każdy mebel wykonany z naturalnego drewna cechuje się niepowtarzalnym rysunkiem słojów, układem sęków itp. Decydując się na stół lite drewno, otrzymamy więc mebel jedyny w swoim rodzaju.
  • Za wyborem stołów z litego drewna przemawia również to, że jest to naturalny i ekologiczny materiał. Stoły lite drewno nie powodują alergii i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Idealnie nadają się więc do aranżacji, w których królują naturalne materiały. Idealnym przykładem takiego trendu jest na przykład styl skandynawski.
  • Lite drewno to bardzo uniwersalny materiał, który będzie pasował do wielu różnych aranżacji.Lite drewno to bardzo uniwersalny materiał, który będzie pasował do wielu różnych aranżacji.

Drewniane stoły – jaki kształt wybrać?

Bardzo duże znaczenie dla finalnego odbioru wizualnego aranżacji salonu, kuchni czy jadalni ma to, na jaki kształt stołu drewnianego się zdecydujecie. O tym, czy lepsze będą stoły drewniane prostokątne, kwadratowe, czy stoły drewniane owalne, decyduje z jednej strony to, jaki efekt aranżacyjny chcecie osiągnąć, a z drugiej metraż i układ pomieszczenia.

Do najbardziej uniwersalnych i ustawnych modeli należą zdecydowanie stoły drewniane prostokątne i stoły drewniane kwadratowe. Stół o takim kształcie można w razie konieczności przystawić do ściany. Dzięki temu możecie znacznie zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez stół. Minusem jest to, że przy stole drewnianym kwadratowym czy prostokątnym zmieści się zwykle mniej osób, niż przy stole okrągłym lub owalnym. Jeśli chodzi o konkretne aranżacje, to stoły drewniane prostokątne wykorzystać możecie zarówno we wnętrzu nowoczesnym, jak i w klasycznych aranżacjach. Wiele zależy jednak od stylu konkretnego stołu drewnianego, odcienia jego blatu, materiału i koloru nóg itp.

Są jednak również wnętrza, w których świetnie sprawdzą się stoły drewniane owalne i okrągłe. Takiego modelu, ze względu na kształt blatu, nie da się przystawić do ściany. Zaletą stołów drewnianych owalnych jest jednak to, że zwykle mieści się przy nich więcej osób niż przy stole prostokątnym. Stoły drewniane owalne i okrągłe kojarzą się najczęściej z aranżacjami nawiązującymi do tradycyjnych trendów wnętrzarskich. Drewniany stół z okrągłym czy owalnym blatem możecie więc wykorzystać w rustykalnej jadalni, czy salonie w stylu prowansalskim.

Względy praktyczne sprawiają, że bardzo popularnym rozwiązaniem są również stoły drewniane rozkładane. Stoły drewniane rozkładane nowoczesne można w kilka chwil zmienić z niewielkiego stołu na 4 osoby w duży stół przeznaczony dla 6, 8 czy nawet 10 osób. Wielkość stołu zależy oczywiście od konkretnego modelu, który wybierzecie. Stoły drewniane rozkładane to idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień nie dysponują miejscem na bardzo duży stół, chcą mieć jednak możliwość zorganizowania od czasu do czasu spotkania w większym gronie.

Drewniany stół – aranżacje

W aranżacjach jakich pomieszczeń można wykorzystać drewniane stoły? Tego rodzaju meble wykorzystywane są najczęściej w takich miejscach jak salon, jadalnia czy ewentualnie kuchnia.

To, jakie stoły drewniane do salonu wykorzystać, zależy przede wszystkim od jego metrażu oraz liczby domowników. Z jednej strony należy zadbać o to, aby każdy domownik miał miejsce przy stole. Z drugiej stół drewniany do salonu musi być odpowiednio dopasowany do jego wymiarów. Zbyt duży stół nie tylko przytłoczy wizualnie cały salon, ale sprawi również, że korzystanie z niego będzie niewygodne. Podobnymi zasadami powinniście kierować się, wybierając stoły drewniane do jadalni. Warto także pamiętać o tym, że konieczne jest zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy krzesłami a ścianą czy innymi meblami w salonie lub jadalni. Aby móc wygodnie korzystać ze stołu w jadalni, za oparciem krzesła powinno być przynajmniej 70 cm wolnej przestrzeni. Taka odległość pozwala wygodnie odsunąć krzesło i wstać po skończonym posiłku.

W przypadku aranżacji kuchni wybierane są zwykle nieco mniejsze stoły drewniane. W tym przypadku kluczowe znaczenie odgrywa jednak także metraż kuchni i styl, w jakim jest ona urządzona. W większości przypadków kuchnia jest zdecydowanie mniejsza od salonu. Siłą rzeczy stoły drewniane kuchenne to więc zdecydowanie mniejsze modele niż duże stoły z drewna do salonu czy jadalni. Wśród stołów drewnianych kuchennych największą popularnością cieszą się niewielkie modele 4-osobowe. Przy takim stole możecie wygodnie zjeść śniadanie, czy inny szybki posiłek nie zajmuje on jednak zbyt dużo miejsca. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w kuchni stół jest często dostawiany do ściany. W takim przypadku z oczywistych względów o wiele lepiej sprawdzą się prostokątne i kwadratowe stoły drewniane kuchenne.

Stoły z drewna – inspiracje

Drewno to ponadczasowy materiał, który w ten czy inny sposób wykorzystać można w praktycznie każdej aranżacji. Stoły drewniane kojarzą się często z wnętrzami klasycznymi i aranżacjami inspirowanymi tradycyjnymi trendami. Świetnym przykładem tego rodzaju mebli mogą być stoły drewniane rustykalne, które wykorzystać możecie w przytulnych aranżacjach pełnych domowego ciepła.

Wbrew pozorom stoły drewniane mogą być inspiracja nie tylko dla takich klasycznych wnętrz. Bardzo szeroką i zróżnicowaną kategorię stanowią również stoły drewniane nowoczesne. Świetnym przykładem umiejętnego wykorzystania drewna w meblach nowoczesnych są stoły drewniane industrialne czy też stoły drewniane loftowe. Co wyróżnia stół drewniany industrialny? W zdecydowanej większości przypadków są to stoły drewniane z metalem. Blat z litego drewna połączony jest z metalowymi nogami, malowanymi często na czarno.

W wielu przypadkach stoły drewniane z czarnymi nogami możecie z powodzeniem wykorzystać również w aranżacjach inspirowanych skandynawskim minimalizmem. W takim przypadku warto zadbać o to, aby odcień i wzór blatu stołu korespondował z innymi elementami z drewna w pomieszczeniu.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady