Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Ile miejsca na stół z krzesłami?

Ile miejsca na stół z krzesłami?

Trudno wyobrazić sobie większe spotkanie z rodziną czy znajomymi bez odpowiedniego stołu. Niestety jednak nie ma salonów z gumy, wobec czego wiele osób martwi się, czy w ich przypadku uda się zmieścić ten mebel i odpowiednia ilość krzeseł. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, ile miejsca faktycznie jest potrzebne.

Ile potrzeba miejsca na stół z krzesłami?

Osoby lubiące proste rozwiązania będą na pewno zawiedzione stwierdzeniem, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka powierzchnia salonu jest niezbędna, by postawić stół z krzesłami. Nie powinno to jednak dziwić, gdyż wszystko zależy w tym przypadku od kilku czynników:

  • • Ilości osób, które zamierzamy pomieścić – siłą rzeczy stół i krzesła dla czterech osób zajmą więcej miejsca, niż dla dwóch.
  • • Kształtu i układu salonu oraz stołu – czasem nawet w stosunkowo dużych salonach możemy mieć problem z umieszczeniem większej liczby osób, np. w związku z obecnością wielu innych mebli. Podobnie niejeden mały salonik może pomieścić wygodnie nawet sześciu-ośmiu osób.
  • • Ilości miejsca, które chcemy zaoferować gościom – z reguły w poradnikach podaje się minimalną zalecaną przestrzeń, jaką powinniśmy zapewnić. Co jasne, nagięcie jej w dół jest możliwe, choć na pewno pogorszy komfort. Podobnie nikt nie zabroni też, by odległości między osobami były większe.

Dlatego też umieszczenie stołu w salonie zawsze warto przemyśleć i poszukać idealnego rozwiązania. Pomogą w tym na pewno poniższe informacje.

Wybieramy stół do jadalni!

Ile miejsca zajmuje stół?

W przypadku stołów liczenie miejsca, które zajmują, jest stosunkowo proste. Każdy produkt ma w końcu dokładnie podaną długość, szerokość i wysokość. Z punktu widzenia użyteczności, dużo ważniejsze jest to, ile osób można zmieścić przy tym meblu. Standardowo przyjmuje się, że dla jednej osoby należy przeznaczyć co najmniej 60 centymetrów, choć zawsze dobrze jest zapewnić nieco więcej. Dlatego też dla sześciu osób dużo wygodniejszy będzie stół 140x80 niż 120x60. Ważną zasadą jest też, by przed każdym gościem znajdowało się minimum 40 centymetrów przestrzeni w głąb blatu. Dzięki temu nie będzie problemu z umieszczeniem całej zastawy i samych dań na środku stołu. Jeśli zależy nam na wygodzie gości, warto na pewno też stawiać na stoły na jednej nodze – lub też z rozstawionymi na samych końcach podporami. Dzięki temu nie będą one przeszkadzać podczas siedzenia.

Czarny stół – jakie krzesła będą do niego pasować?

Ile miejsca na krzesła przy stole?

Ile miejsca zajmuje więc stół z krzesłami? Jak już wspomnieliśmy, to zależy od układu mebla. W przypadku miejsca dla sześciu osób wokół prostokątnego stołu niezbędna przestrzeń to około 2,7-3 metry na 3,7-4 metry – a więc 10-12 metrów kwadratowych. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że wspomniana przestrzeń jest potrzebna tylko na czas spotkania. Ten sam stół i krzesła w „stanie spoczynku” będą zajmować mniej więcej powierzchnię o wymiarach 1x2 metry. Dlatego też warto tak zaaranżować salon, by łatwo go można dostosować do obu sytuacji.

Stoły i krzesła do salonu – jak wybrać najlepsze?

Stół z krzesłami – jak je zmieścić w małym salonie?

Posiadając niewielki salon, warto też poznać kilka trików, które pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Przede wszystkim warto pamiętać, że stół kwadratowy czy stół okrągły, zajmują realnie więcej miejsca, niż mebel prostokątny. Dobrym rozwiązaniem będzie też postawienie na stół rozkładany, który dodatkowo zwolni przestrzeń w czasie, gdy nie jest w pełni wykorzystywany. Rozsądne jest też zakupienie krzeseł, które będzie można włożyć jedno w drugie, co także pozwoli na pewne oszczędności i dosunięcie stołu do ściany.

Jaka lampa nad stół? 10 pomysłów!

Matematyka jest nieubłagana – w niektórych miejscach po prostu nie ma szans na zmieszczenie dużego stołu i krzeseł. W praktyce jednak miejsce dla około sześciu czy nawet ośmiu osób prawie zawsze powinno się znaleźć – nawet w mieszkaniu w bloku. W odpowiednim zaaranżowaniu salonu czy jadalni pomóc też mogą produkty z naszego sklepu. Znaleźć u nas można zarówno stoły, jak i najróżniejsze miejsca do siedzenia – jak krzesła zielone, krzesła żółte, krzesła czerwone, krzesła beżowe czy też krzesła brązowe.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady