Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią? 4 pomysły

Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią? 4 pomysły

Pokój dzienny i sypialnia w jednym to rozwiązanie najczęściej stosowane w kawalerkach i małych mieszkaniach. Połączenie tych dwóch przestrzeni może początkowo wydawać Ci się sporym wyzwaniem – w rzeczywistości kluczem do sukcesu jest dobry plan i organizacja. Przedstawiamy 4 pomysły na to, jak urządzić funkcjonalny pokój dzienny z sypialnią.

Pomysł 1: Rozkładana sofa zamiast tradycyjnego łóżka

Pokój dzienny połączony z sypialnią to wnętrze, które musi pełnić kilka wzajemnie się przeplatających i uzupełniających funkcji. Standardowo w salonie spędzamy czas w ciągu dnia i przyjmujemy gości, natomiast sypialnia jest miejscem zarezerwowanym na nocny wypoczynek. Urządzając salon z sypialnią, te funkcje trzeba umiejętnie połączyć. Dzięki temu ten sam kawałek przestrzeni, który w ciągu dnia służy Ci do odpoczynku i spędzania czasu z bliskimi, w nocy zapewni efektywny sen.

W pokojach dziennych, które wieczorem mają zmienić się w sprzyjającą regeneracji sypialnię, przyda się rozkładana sofa z funkcją spania. Dawniej będąca synonimem niewygody, dziś potrafi zaoferować komfort porównywalny do tradycyjnego łóżka. A jeśli masz w zapasie kilka metrów kwadratowych, świetnym rozwiązaniem będzie też narożnik z funkcją spania.


Pomysł 2: Oddzielenie strefy dziennej i nocnej

Kanapa do małego salonu z funkcją spania nie spełnia Twoich oczekiwań? Wbrew pozorom połączenie pokoju dziennego z sypialnią nie musi być równoznaczne z rezygnacją z klasycznego łóżka. W takim przypadku jednak należy zadbać o odpowiednie oddzielenie strefy dziennej i nocnej. Do tego zadania najlepiej nadaje się ścianka działowa, którą można postawić bez niszczenia podłogi. Efektownie prezentować się będzie także ścianka szklana, która optycznie powiększa pomieszczenie. Zależy Ci na możliwie najmniejszej ingerencji? Zdecyduj się na przegrodę w formie kotary lub parawanu.


Pomysł 3: Sprytne sposoby na przechowywanie

Urządzając pokój wielofunkcyjny w bloku, trzeba również pomyśleć o organizacji przestrzeni i zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. W niewielkim wnętrzu nawet drobny rozgardiasz może wyglądać jak bałagan. W salonie połączonym z sypialnią niezbędne są więc szafy, ułatwiające organizację i utrzymanie porządku. W zależności od preferencji i dostępnego metrażu możesz wybrać szafy przesuwne lub szafy uchylne.

Jednak pojemna szafa to nie wszystko. Warto też korzystać z pudełek, modułowych skrzynek i tekstylnych organizerów, które znacząco ułatwiają przechowywanie w salonie. Pod ręką zawsze dobrze mieć także pojemny i dyskretny kosz, który pomoże Ci ogarnąć nieład w razie niespodziewanej wizyty gości.

Pomysł 4: Wyznacz funkcjonalne strefy

Gdy jedno pomieszczenie pełni więcej niż jedną funkcję, warto podzielić je na kilka praktycznych stref. Nie musisz w tym celu stawiać ścianek działowych – w roli przegrody doskonale sprawdzi się również wysoki dwustronny regał. W ten sposób symbolicznie oddzielisz kącik wypoczynkowy lub strefę sypialnianą od reszty wnętrza, a jednocześnie zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania. Nie chcesz stawiać w pokoju dziennym wysokich mebli? Wybierz niższy regał, a na nim ustaw dekoracje lub doniczki z roślinami.

W wyznaczaniu funkcjonalnych stref pomocne są też dodatki. Aranżując część jadalnianą czy wypoczynkową, pod stołem lub stolikiem kawowym połóż dywan. Zastanawiasz się, jaki dywan do salonu najlepiej wybrać? Możesz zdecydować się na dopasowany kolorystycznie do wnętrza lub całkowicie wyróżniający się na tle wystroju model – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

W małych, a zarazem wielofunkcyjnych pomieszczeniach zaleca się także zastosowanie jednolitej podłogi. W pokojach dziennych o ograniczonym metrażu świetnym rozwiązaniem będą panele bielone, które pięknie odbijają światło oraz optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń.

Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią? To pytanie często zadają sobie właściciele kawalerek i małych mieszkań. Choć aranżacja wnętrza, które ma być jednocześnie salonem i sypialnią, nierzadko wymaga kompromisów, korzystając z naszych pomysłów, wykreujesz stylową, przytulną i przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady