Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie meble do ciemnej podłogi?

Jakie meble do ciemnej podłogi?

Aranżacja domu czy mieszkania to zawsze przyjemność – i jednocześnie problem. W końcu każdy chciałby, by osiągnięty efekt był doskonały, co z kolei wymaga odpowiedniego dobrania kolorów ścian, podłóg, mebli i w końcu dodatków. Niestety nie zawsze jest to proste, dlatego też w tym tekście skoncentrujemy się na konkretnej opcji – czyli dopasowaniu umeblowania do ciemnej posadzki.

Ciemne podłogi – czyli jakie?

Pierwszą kwestią, jaką należy poruszyć przy okazji tego zagadnienia, to zwrócenie uwagi na różnorodność „ciemnych” podłóg. Określenie to jest w końcu bardzo pojemne i może pasować do co najmniej kilku rodzajów nawierzchni, takich jak:

  • • Ciemnobrązowe i ciemnoszare panele różnych typów o wzorze drewna
  • • Ciemne płytki lub panele je imitujące – z reguły utrzymane w odcieniach szarości,
  • • Barwiony na ciemno beton wykończeniowy oraz jego imitacje,
  • • Ciemne odcienie zieleni, brązu, granatu i szarości – w przypadku wykładzin.

Bez wątpienia wszystkie wspomniane „ciemne” rodzaje podłóg w praktyce dość mocno się od siebie różnią i będą postawą dla różnego rodzaju aranżacji. Warto o tym pamiętać – gdyż nie każde dobre połączenie kolorystyczne w praktyce okaże się udane. Bardzo ważny jest także design i rodzaje materiałów, z których wykonane zostały interesujące nas systemy meblowe.

Ciemne podłogi – dlaczego warto na nie stawiać?

Bez wątpienia ciemna podłoga jest dużo bardziej wymagającą niż jasna. Przede wszystkim optycznie zmniejsza ona pomieszczenie i w połączeniu z niektórymi meblami może tworzyć wrażenie przytłoczenia. Nie znaczy to jednak, że należy się tego rozwiązania bać. Jego olbrzymią zaletą jest elegancja i ponadczasowość, dzięki którym podłoga taka będzie zawsze modna. Co więcej, w ich przypadku niewielkie zużycia są słabiej widoczne, a nawet dodają powierzchni dodatkowego charakteru. Na koniec warto też dodać, że ciemne podłogi są też po prostu rzadsze, w związku z tym są one idealną opcją dla osób, które lubią się wyróżnić.

Jaki kolor mebli do ciemnych paneli w salonie?

Bardzo ważną zaletą ciemnych podłóg w salonie jest to, że mogą one sprawdzić się jako podstawa dla wielu stylów. Przykładowo mogą to być:

  • • Panele drewniane lub ich imitacje – odcienie brązowe doskonale nadają się do wnętrz klasycznych, rustykalnych czy też glamour. Z kolei ciemnoszare lepiej sprawdzą się w połączeniu z bardziej nowoczesnymi meblami.
  • • Beton i płytki betonopodobne – będą idealną podstawą dla aranżacji loftowych, industrialnych i nowoczesnych.

W kwestii kolorystyki kierować się można jedną z dwóch zasad – podobieństwa lub kontrastu. W pierwszym przypadku należy jednak uważać, by przy okazji nie przytłoczyć wnętrza. Dlatego też wartym uwagi rozwiązaniem jest postawienie na ciemne meble z dużą liczbą elementów ze szkła – czyli np. szafy przesuwne z lustrem czy też witryny. Dodatkowo te w takiej sytuacji kolorystyka powinna być utrzymana w podobnej tonacji – brązowej, grafitowej czy ciemnoszarej. Często jednak dużo łatwiej będzie postawić na kontrast. Białe meble błyszczące – takie szafy Vigo lub też matowe z fakturą drewna będą z reguły najbardziej uniwersalną opcją. W przypadku drewnianych podłóg ciekawą opcją mogą być też szafy Selene w tonacji dębu sonoma.

Klasyczne meble do salonu – doskonały wybór!

Ciemna podłoga w kuchni – jakie meble dobrać?

Bez wątpienia coraz częściej ciemne podłogi trafiają też do kuchni i jadalni. W tym przypadku ogólne zasady doboru mebli są dość podobne, choć warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Przede wszystkim wiele systemów szafek kuchennych posiada domyślne białe boki, co automatycznie wpływa na możliwości aranżacyjne. Dodatkowo też kuchnia jest z zasady pomieszczeniem użytkowym, wobec czego postawienie na same ciemne kolory wymusi zastosowanie odpowiednio dużej mocy światła. W jadalniach kluczową rolę odgrywa z kolei stół. Otoczyć go powinny oczywiście dobrane pod kolor krzesła białe, krzesła szare lub też krzesła czarne.

Utrzymany w ciemnych barwach klasyczny salon może być wizytówką każdego domu czy mieszkania. Intensywnie szare czy brązowe podłogi mogą się jednak też sprawdzić w nowoczesnych wystrojach. Wszystko zależy od doboru odpowiednich materiałów i mebli. Duży ich wybór znaleźć można w naszym sklepie Komfort.pl. Znajdziesz u nas nie tylko doskonałe podłogi, ale też meble – takie jak szafy uchylne i przesuwne, stoły, krzesła, komody i wiele innych!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady