Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Przegrody, wyspy, regały: kreatywne pomysły na to, jak oddzielić kuchnię od salonu

Przegrody, wyspy, regały: kreatywne pomysły na to, jak oddzielić kuchnię od salonu

Nowoczesne, otwarte przestrzenie często składają się z aneksu kuchennego połączonego z salonem i jadalnią. Aby dodać aranżacji ciekawego charakteru, można zastosować rozwiązania jasno wydzielające poszczególne strefy użytkowe. Jak to zrobić z rozwagą, zachowując modny i funkcjonalny wystrój? Podpowiadamy, jak oddzielić kuchnię od salonu i jednocześnie stworzyć harmonijną aranżację.





Czy warto oddzielać kuchnię od salonu?

Kuchnia zintegrowana z salonem to jedna z największych zmian w porównaniu do starego budownictwa, gdzie salonem był jeden z większych pokojów, a kuchnię oddzielano od niego tradycyjnymi drzwiami lub nawet lokalizowano ją w oddalonej części na piętrze. Obecnie większość projektów mieszkań i domów uwzględnia otwarte przestrzenie, bo mają one całą gamę zalet.

Przede wszystkim wnętrza takie są przestronne, nawet jeśli w rzeczywistości mają niewielki metraż. Poza tym są niezwykle funkcjonalne – można jednocześnie robić kilka czynności, np. gotować i zerkać na ulubiony serial w TV i z łatwością przenosić do salonu posiłki czy przekąski. Jest to też bez wątpienia rozmieszczenie ułatwiające spędzanie czasu z rodziną i znajomymi.

Najczęściej więc szuka się sposobów na osiągnięcie takiej przestrzeni i nie warto całkowicie zamykać kuchni. W starszych budynkach burzy się ściany, które niepotrzebnie zajmują miejsce. Jeśli jednak zależy Ci na większej prywatności w kuchni lub nie chcesz, żeby zapachy przenosiły się do pokoju dziennego – oczywiście można postawić ściankę działową i wstawić drzwi przesuwne lub tradycyjne. Ciekawszym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest natomiast subtelne wydzielanie strefy wypoczynkowej, kuchennej i jadalnianej.

Niewielki podział pomieszczeń ma za zadanie poprawić funkcjonalność i estetykę wnętrza. Dzięki niektórym rozwiązaniom możesz nieco przysłonić obszar roboczy w kuchni, podkreślić charakter wypoczynkowy salonu, a jednocześnie zachować przestronność i wygodę na co dzień.

Jaką ściankę działową postawić pomiędzy kuchnią a salonem?

Jeśli decydujesz się na ściankę oddzielającą kuchnię od salonu, najlepiej jeśli będzie cienka (tak, aby nie ujmować miejsca), a także zapewniająca swobodne przejście między pomieszczeniami. Jedną z opcji jest postawienie ścianki niewiele wyższej od blatu kuchennego, która będzie pełnić funkcję barku. Można też zastosować ściankę z jednej strony kuchni, zazwyczaj tej z największą ilością sprzętów i blatem roboczym, który częściej bywa zagracony. Niewielka ścianka może stworzyć dodatkowe miejsce na akcesoria kuchenne, dekoracje, czy wiszące półeczki itp.

Warto wiedzieć: Jeśli chcesz zaaranżować modne wnętrze, rozważ wykonanie ścianki działowej z paneli. W ten sposób stworzyć ciekawy efekt przejścia podłogi na ścianę, co optycznie powiększy przestrzeń. Jednocześnie konstrukcja pod lekkie tworzywo nie zajmie dużo miejsca.

Czy inna podłoga i kolorystyka to dobry pomysł w nowoczesnej aranżacji?

Kolejnym, pozornie najprostszym sposobem na wyznaczenie stref w pomieszczeniu jest zastosowanie innych struktur i kolorów na podłodze i ścianach, czyli klasycznie paneli w pokoju dziennym i płytek na podłodze z aneksem kuchennym. W ten sposób tworzy się wyraźne odcięcie, które jednocześnie nie zajmuje miejsca. Wydaje się więc być to idealna opcja dla małego salonu z aneksem, ale w praktyce wygląda to nieco inaczej.

Niedopasowanie pod względem stylów wnętrzarskich tworzy chaos i optycznie pomniejsza przestrzeń. Jeśli podobają Ci się nowoczesne pokoje z aneksem kuchennym, aranżacje powinny być spójne. Na etapie wykańczania wnętrz warto więc rozważyć tę samą podłogę i harmonijne połączenie kolorystyki.

Półwysep i wyspa kuchenna – wciąż efektowne oddzielenie kuchni od salonu

Wyspy i półwyspy kuchenne od lat zyskują na popularności. Nie tylko wyglądają efektownie, dopełniając aneks kuchenny, ale też tworzą dodatkowe miejsce do przechowywania rozmaitych akcesoriów, sprzętów AGD, gotowania, czy spożywania posiłków. Tuż po wprowadzeniu tej propozycji przez projektantów, wyspy były domeną raczej dużych, nowoczesnych kuchni.

Obecnie jednak mnogość rozmaitych mebli pozwala na wybór również tych, które doskonale sprawdzają się do podziału stref. Z jednej strony mogą służyć do przygotowywania posiłków, natomiast od strony salonu świetnie spisują się w roli barku, przy którym kładzie się modne hokery, czy jako półki na salonowe dekoracje.

Tworzenie stref we wnętrzu z pomocą mebli – stołu kuchennego i sofy

Otwarta kuchnia z aneksem na salon będzie wyglądać doskonale, jeśli zostanie zachowana w tym samym stylu. Wówczas z powodzeniem można zdecydować się na oddzielenie strefy dziennej z pomocą mebli. Jedną z propozycji jest postawienie stołu jadalnianego na granicy kuchni. W ten sposób wizualnie oddzielisz i jednocześnie funkcjonalnie połączysz oba pomieszczenia. Wspomniana harmonia stylów jest w tym przypadku szczególnie ważna, ponieważ stół musi pasować zarówno do części kuchennej, jak i wypoczynkowej.

Możesz też oddzielić kuchnię od salonu za pomocą kanapy lub sofy. Mebel wystarczy postawić tyłem do kuchni. Przy takim rozmieszczeniu odwiedzający Cię goście nie będą siedzieć na wprost kuchni, czując się bardziej jak w salonie. Ty z kolei zyskasz odrobinę prywatności podczas przygotowywania poczęstunku, jednocześnie zachowując możliwość swobodnej rozmowy.

Ten sposób w dużej mierze zależy jednak od układu i wielkości salonu. Ważne jest też, aby wypoczynek był pokryty estetyczną tapicerką z każdej strony. W przeciwnym razie pozostaje jeszcze postawienie za kanapą regału lub konsoli. Dzięki niemu przysłonisz tył mebla, ale zyskasz też element dekoracyjny i dodatkową przestrzeń na rozmaite drobiazgi.

Jak jeszcze oddzielić aneks kuchenny od salonu – regały i dekoracje

Wspomniane regały są też praktycznym sposobem na oddzielenie kuchni w aneksie od części wypoczynkowej. Mogą być to zarówno pełne konstrukcje, jak i regały przenośne – najprostszy sposób na odgrodzenie kuchni od salonu, który w razie zmiany gustu aranżacyjnego możesz w każdej chwili usunąć.

Zaletą ruchomych regałów jest możliwość wykorzystania ich jako przegrody i oczywiście zyskania dodatkowego miejsca. Na tego rodzaju półkach możesz układać doniczki z kuchennymi ziołami, kwiaty ozdobne, książki, czy dekoracje.

Dekoracyjne przesłony oddzielające salon od kuchni

Innym pomysłem na oddzielenie kuchni i salonu jest zastosowanie przesłon częściowo maskujących wybrany obszar. W tej kwestii wybór zależy głównie od stylu aranżacji salonu i kuchni. Do wnętrz boho, skandynawskich i klasycznych świetne będą elementy drewniane, np. w formie lameli lub paneli ażurowych w rozmaitych odcieniach naturalnego materiału. We wnętrzach loftowych i industrialnych odnajdą się panele ażurowe z metalu. Natomiast w stylu glamour i praktycznie każdym innym można pomyśleć również o przesłonach szklanych, czy nawet lustrzanych, wizualnie dodających pomieszczeniom metrażu.

Oddzielenie salonu od kuchni tego rodzaju przesłonami jest propozycją pozwalającą urządzić modne wnętrze. Dzięki nim kuchnia pozostaje otwarta na salon, ale jednocześnie jest wydzielona. Elementy takie nie pełnią jednak innych funkcji, dlatego nie są opcją dla osób, które chcą uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy.

Czytaj także:

Salon w stylu hamptons – 7 dywanów, które musisz wziąć pod uwagę!

5 pomysłów na aranżację ściany za telewizorem

Oświetlenie salonu – 6 rad, dzięki którym będzie najlepsze

Salon w stylu nowoczesnym w 5 meblach!

Jak urządzić salon za 2000 zł? Oto nasze propozycje!

Jak odnowić salon? 5 pomysłów, mebli i bibelotów za mniej niż 400 zł

Jaka lampa do ciemnego pokoju?

Salon w stylu skandynawskim – jak go urządzić?

Jakie meble wybrać do małego salonu?