Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić długi wąski salon z aneksem kuchennym? Pomocne rozwiązanie!

Jak urządzić długi wąski salon z aneksem kuchennym? Pomocne rozwiązanie!

Wąski salon z aneksem to kłopotliwe, jednak dość często spotykane rozwiązanie w niewielkich mieszkaniach. Ciekawe wizualnie, a przede wszystkim funkcjonalne urządzenie takiej powierzchni, to nie lada wyzwanie. Na szczęście nie ma rzeczy niemożliwych! Klucz do sukcesu to właściwe planowanie. Radzimy, jak urządzić długi, wąski salon z aneksem kuchennym, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Jak urządzić salon z aneksem?

Jak odnowić salon? Kiedy jest on połączony z aneksem, zwracamy szczególną uwagę na kolory oraz oświetlenie. Tego typu układ w pomieszczeniu sprawia, że jedna z jego części bywa dość ciemna. Właśnie dlatego polecamy wykorzystanie jasnych kolorów, które optycznie powiększają wnętrze. Warto zastosować je na ścianach oraz podłogach. Ponadto pokój wspaniale rozjaśnią dodatki i krzesła żółte. To energetyczna opcja, która sprawdzi się, gdy pozostałe meble pozostaną stonowane. Można też zdecydować się na akcesoria oraz krzesła szare, białe lub beżowe.

Wąski salon z aneksem, w którym okno znajduje się tylko po jednej stronie, wymaga odpowiedniego oświetlenia. W części kuchennej świetnie wypadną lampy sufitowe, plafony oraz dodatkowe oświetlenie nad blatami. Z kolei w salonie jako źródło oświetlenia można wykorzystać lampy stojące.

Jak urządzić długi wąski salon? Spójność przede wszystkim

Wybierając zestawy mebli kuchennych oraz wypoczynkowych do otwartej przestrzeni, stawiamy na spójne rozwiązania. Bezpieczna opcja to meble o jednakowych kolorze i fakturze. Zatem, jeśli w części kuchennej znalazła się dębowa zabudowa, meble z tego samego materiału należy umieścić w salonie. Znaczenie ma także kolor kranów czy zlewów. Cała przestrzeń powinna zostać urządzona w jednej palecie barw, aby nie doszło do niechcianych zgrzytów. Można za to zastosować zróżnicowane natężenie wybranego koloru.

Długi salon z aneksem kuchennym z podziałem na strefy

W wąskim salonie z aneksem strefy powstają właściwie samoistnie, jednak warto je odpowiednio podkreślić. Dzięki temu zachowamy wypoczynkowy charakter salonu oraz praktyczny wymiar kuchni. Najprostszy podział polega na takim zagospodarowaniu przestrzeni, aby meble kuchenne, stół oraz krzesła znajdowały się jak najbliżej siebie. Z kolei zestaw wypoczynkowy z kanapą najlepiej ustawić w przeciwległym końcu pokoju.

Dwie strefy wydzieli też odpowiednio zagospodarowana podłoga. Dobrze wypadnie się w tym przypadku duży dywan do salonu. Umieszczenie go w strefie wypoczynkowej nada jej przytulności. Ponadto przyczyni się on do stworzenia naturalnej granicy między kuchnią a salonem. Oczywiście można zastosować też odwrotny zabieg. Gdy całą podłogę w wąskim salonie z aneksem pokryto jednym materiałem, przydatne okażą się małe dywany do kuchni. Ocieplają wnętrze, a przy tym zapewnią ciepło stopom podczas gotowania. Za sprawą niewielkich rozmiarów łatwo je wytrzepać lub uprać.

Inny sposób na to, jak umeblować salon z aneksem kuchennym? Zachęcamy, aby wykorzystać stół do rozdzielenia przestrzeni. W ten sposób przy okazji zyskamy jadalnię. Dla stworzenia wyraźniejszego podziału można wykorzystać krzesła czarne po jednej stronie stołu oraz krzesła białe po drugiej. Sprawdzą się również inne kontrastowe połączenia barw. Wzmocniony efekt podziału pomieszczenia zapewnią lampy wiszące umieszczone nad stołem.

Długi wąski salon z funkcjonalną kuchnią

Kuchnia w wąskim salonie nie powinna zajmować wiele miejsca. Zwykle wskazuje się na ⅓ całego pomieszczenia. Trzeba zatem wybrać sprytne rozwiązania, pozwalające zaoszczędzić cenną przestrzeń, a przy tym ułatwiające wykonywanie wszelkich czynności. Gdy dysponujemy tylko jedną ścianą, najlepiej zastosować zabudowę jednorzędową. Jeśli jednak istnieje możliwość wykorzystania dwóch ścian, zdecydowanie polecamy ergonomiczny kształt litery L. Należy też przyjrzeć się elementom takim jak zlewozmywaki czy baterie kuchenne. W przypadku posiadania zmywarki można postawić na mniejszy rozmiar zlewu, dzięki któremu zaoszczędzimy miejsce.

Ciekawe pomysły na aranżację salonu z aneksem znalazły się również we wpisie “Kuchnia otwarta na salon, wady i zalety”.