Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak umeblować salon? Najważniejsze kwestie meblowania salonu

Jak umeblować salon? Najważniejsze kwestie meblowania salonu

Salon to dla wielu osób najważniejsze pomieszczenie w domu. Nic więc dziwnego, że zależy nam, by było nie tylko stylowy, ale i funkcjonalny. To, czy uda nam się osiągnąć taki efekt, zależy między innymi od ustawienia poszczególnych elementów wyposażenia. Podpowiadamy, jak umeblować salon, by był praktyczny i komfortowy.

Jak umeblować pokój dzienny?

Choć wiele osób być może na to liczy, na postawione wyżej pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. To, jak umeblować salon, zależy bowiem od kilku czynników, a przede wszystkim powierzchni i układu pomieszczenia. Zanim więc zabierzemy się za ustawianie mebli, przygotujmy odpowiedni plan. W projekcie uwzględnijmy zarówno metraż pokoju dziennego oraz jego główną funkcję, jak i najważniejsze potrzeby domowników. Dzięki temu żaden element wyposażenia nie znajdzie się w przypadkowym miejscu, a salon stanie się wnętrze, w którym po prostu chce się przebywać.

Salon – jak umeblować strefę wypoczynkową?

Najważniejszym punktem pokoju dziennego najczęściej jest strefa wypoczynkowa – to w niej relaksujemy się po ciężkiej pracy, oddajemy pasjonującej lekturze lub rozmawiamy z innymi domownikami o mijającym dniu. Tylko jak umeblować pokój dzienny, by wykreować przestrzeń, która będzie sprzyjała odpoczynkowi?

W tej części salonu nie może zabraknąć wygodnej sofy. Jej wielkość należy dobrać do metrażu pokoju – powinna zapewniać optymalną liczbę miejsc do siedzenia, ale nie może być zbyt duża, by nie przytłaczała wnętrza. Kanapę najczęściej ustawia się pod ścianą, co pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni.

Nie jest to jednak zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać – i powinny o tym pamiętać też osoby, które chcą wiedzieć, jak umeblować mały salon. Choć sofa ustawiona na środku pokoju to rozwiązanie z reguły spotykane w dużych wnętrzach, sprawdzi się także w tym o mniejszym metrażu. To świetny sposób na wyznaczenie stref w salonie i symboliczne oddzielenie części wypoczynkowej od jadalnianej czy kuchennej.

Sofa w salonie nie powinna stać samotnie – doskonałym towarzystwem dla niej są stoliki i ławy. Naprzeciwko kanapy najczęściej ustawia się szafkę RTV – najlepiej, by była utrzymana w podobnym stylu co stolik kawowy, dzięki czemu całość stworzy spójną kompozycję. W zależności od powierzchni pomieszczenia, obok lub naprzeciwko sofy możemy postawić regały, na których ustawimy ulubione książki, ramki ze zdjęciami lub inne artykuły dekoracyjne. By zadbać o odpowiednią atmosferę, w projekcie kącika wypoczynkowego uwzględnijmy również tekstylia dekoracyjne oraz lampy stojące i podłogowe do salonu, które zapewnią dodatkowe źródło światła.

Jak umeblować salon z jadalnią?

Zastanawiając się, jak umeblować salon w bloku, nie możemy zapominać, że nierzadko pełni on więcej niż jedną funkcję. W pokoju dziennym często chcemy zaaranżować też strefę jadalnianą, zyskując w ten sposób komfortową przestrzeń do spożywania posiłków i przyjmowania gości.

Jak umeblować mały salon z jadalnią? Oglądając stoły do salonu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na modele o niewielkich gabarytach lub rozkładane. Dobrą propozycją są zwłaszcza meble drewniane, do których bez trudu dobierzemy pasujące do wystroju krzesła do salonu. Stół powinien zostać ustawiony w miejscu łatwo dostępnym, umożliwiającym swobodną komunikację lub – w razie potrzeby – pozwalającym na jego odsunięcie. Mebel powinien znajdować się około 75-100 cm od ściany lub innych mebli. Nad stołem natomiast sprawdzą się lampy wiszące do salonu, które zapewnią odpowiednie oświetlenie blatu.

Jak umeblować salon z aneksem kuchennym?

Inne pytanie, które często zadają sobie osoby, planujące aranżację pokoju dziennego, brzmi: jak umeblować salon z kuchnią? Aneksy kuchenne są bardzo popularnym rozwiązaniem, ale uwzględnienie ich w projekcie wnętrza niekiedy okazuje się kłopotliwe. Jeśli zastanawiamy się, jak umeblować pokój dzienny w bloku, w którym dodatkowo będzie znajdować się kuchnia, pod uwagę weźmy układ pomieszczenia. Aneks często umiejscowiony jest w rogu lub na jednej ze ścian salonu, od którego może zostać symbolicznie oddzielony stołem lub wyspą kuchenną.

Czytaj także: