Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić pokój dziecka? 5 uniwersalnych rad!

Jak urządzić pokój dziecka? 5 uniwersalnych rad!

Każdy, kto zabiera się za wyposażenie pokoiku dla dziecka, chciałby by był on jednocześnie piękny, przytulny, użyteczny i bezpieczny. Niestety jednak nierzadko połączenie tych wszystkich elementów bywa trudne. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, na co przede wszystkim zwracać uwagę podczas urządzania pomieszczenia dla chłopca czy dziewczynki.

Wyposażenie pokoju dziecka – dlaczego jest tak ważne?

Oczywiście już samo określenie „pokój dziecięcy” może wprowadzać nieco zamieszania. W końcu pomieszczenie dla kilkulatka będzie miało zupełnie inny wystrój niż to dla dziecka w wieku szkolnym czy nastolatka. Dlatego też w tym tekście koncentrujemy się na rozwiązaniach dla młodszych dzieci w wieku od około 2 do 11-12 lat. Dlaczego tak? Przede wszystkim dlatego, że niemowlęta z reguły jeszcze nie korzystają w pełni ze swojego pokoju i czas spędzają głównie z rodzicami. Z kolei młodzież z reguły nie pozwala już dorosłym na decydowanie o wystroju wnętrza. W omawianym okresie wpływ rodziców jest z kolei bardzo duży, a ich wybory decydują nie tylko o komforcie życia pociechy – ale też jego bezpieczeństwie, zdrowiu i prawidłowym rozwoju. Dlatego też zakup pierwszych lepszych wykładzin, mebli i wyposażenia nie powinien wchodzić w grę. Czasem nawet jeden nietrafiony przedmiot może być przyczyną problemów!

Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki?

Szukając informacji o urządzaniu dziecięcych pokojów nietrudno trafić na takie, w teorii oczywiste rozróżnienie. W praktyce jednak ma ono znaczenie marginalne i dotyczy co najwyżej dodatków czy wybranej kolorystyki. A więc rzeczy bez większego znaczenia użytkowego. Co więcej, warto też pamiętać, że niekoniecznie krzesła różowe będą idealne dla każdej dziewczynki, a niebieskie czy zielone krzesła dla chłopca. Już nawet kilkulatki potrafią mieć swoje ulubione kolory, które niekoniecznie wpiszą się w taki schemat. A na co naprawdę warto zwrócić uwagę?

Wykładzina czy panele do pokoju dziecięcego?

Odpowiednia podłoga w pokoju dziecięcym to z całą pewnością element kluczowy – to ona jest w końcu głównym miejscem do zabawy. Dlatego też z założenia powinniśmy odrzucić wszystkie zimne i bardzo twarde materiały – jak kamień czy płytki, oraz te szczególnie podatne na uszkodzenia. Na placu boju pozostają więc przede wszystkim wykładziny dywanowe oraz oczywiście panele laminowane, drewniane lub winylowe. Oba te rozwiązania mają sporo zalet i trudno rozstrzygać, które z nich jest lepsze. Bez wątpienia wykładzina jest bardziej przyjemna i nie wymaga zakupu dodatkowych mat czy dywaników. Panele są z kolei łatwiejsze w utrzymaniu i lepiej wytrzymują inwencję najmłodszych. W ich przypadku warto postawić też na dodatkowe dywany akrylowe dla dziecka.

Kolorowe krzesła, szafy i regały – jakie meble do pokoju dziecka?

Wybór odpowiednich mebli do pokoju dziecięcego to bardzo obszerny temat. Przed zagłębieniem się w szczegóły, dobrze jest zwrócić uwagę na podstawy. Przede wszystkim wyposażenie pomieszczenia dla najmłodszych powinno składać się co najmniej z trzech elementów – łóżka, szafy, krzesła i biurka. Druga ważna kwestia, to prymat bezpieczeństwa i użyteczności nad wyglądem. Odwrócenie tej kolejności to najczęstsza przyczyna problemów i wypadków. Jakie biurko dla dziecka będzie najlepsze?

Jakie oświetlenie pokoju dziecięcego będzie najlepsze?

Bardzo ważnym elementem każdego pokoju dziecięcego jest oczywiście oświetlenie. Przede wszystkim powinno być ono wielofunkcyjne, by sprawdziło się zarówno podczas zabawy, jak i nauki. Najbardziej odpowiednim rozwiązaniem może być więc ściemniana lampa główna oraz dodatkowe źródło światłą na biurko. Dobrze jest postawić na lampkę nocną, która zapewni minimum światła na „nocne strachy”. W tym miejscu warto też dodać, że często pomijaną kwestią jest zwrócenie też uwagi na meble. Z punktu widzenia oświetlenie idealne są szafy białe lub jasne, które odbijają światło i dodatkowo rozświetlą pokój dziecka.

Dywanik, skrzynka na zabawki, ozdoby – co wybrać z dodatków?

Po wyborze podłogi, mebli i oświetlenia do pokoju dziecka nadszedł czas na dodatki. Kupując je musimy także pamiętać o bezpieczeństwie. W tym wypadku spore znaczenie ma też oczywiście estetyka i użyteczność. Ciekawymi opcjami może być na pewno dywan okrągły dla dziecka, który doskonale sprawdzi się na środku pokoju, czy też estetyczna skrzynka na zabawki – mogąca służyć też jako dodatkowe siedzisko i miejsce do zabawy. Urządzenie pokoju dla dziecka to dla każdego rodzica olbrzymia przyjemność. Jednak zastanawiając się, czy idealnym rozwiązaniem będą krzesła żółte, czy może jednak lepsze okażą się krzesła czerwone, nigdy nie powinniśmy stracić z oczu dwóch kwestii – użyteczności i bezpieczeństwa!

Zobacz powiązane produkty