Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Panele laminowane – co to?


Panele laminowane – co to?

Panele laminowane to już od wielu lat najpopularniejszy sposób na stworzenie trwałej, a zarazem bardzo estetycznej podłogi. Podłogi laminowane wyróżniają się także atrakcyjną ceną i bezproblemową pielęgnacją. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest panel laminowany, to zapraszamy do lektury.

Panele laminowane – co to znaczy?

Co to znaczy panel laminowany? Panele zawdzięczają swoją nazwę procesowi laminacji, w którym łączone są poszczególne warstwy tego rodzaju podłoża. Standardowy panel laminowany składa się z 4 warstw:

  • Na samym dole znajduje się warstwa przeciwprężna, czyli tak zwany balancer. Odpowiada ona przede wszystkim za stabilność całej podłogi laminowanej, jak i kształtu poszczególnych paneli.
  • Rdzeń paneli laminowanych stanowi warstwa wewnętrzna wykonana z płyty HDF. Powstaje ona ze sprasowanych włókien drzewnych.
  • Nad warstwą środkową znajduje się tak zwany dekor, czyli warstwa dekoracyjna. Jest to najczęściej papier z nadrukowanym wzorem. Może on imitować naturalny rysunek słojów drewna, kamień, płytki ceramiczne, marmur, beton dekoracyjny itd. W sklepie Komfort dostępnych jest kilkaset wzorów paneli laminowanych imitujących różne materiały. W naszej ofercie bez trudu znajdziecie zarówno panele klasyczne, imitujące drewno, jak i podłogi laminowane stworzone z myślą o nowoczesnych aranżacjach.
  • Ostatnia warstwa to laminat, który zabezpiecza dekoracyjny wzór. To właśnie grubość tej warstwy odpowiada w dużej mierze za trwałość laminowanej podłogi.

Przy wyborze paneli laminowanych powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd. Bardzo istotne parametry to także klasa ścieralności (od AC3 do AC6), klasa użytkowa oraz grubość.

Co pod panele laminowane – jaki podkład wybrać?

Wiemy już, co to są panele laminowane, sprawdźmy więc teraz, co powinno znaleźć się pod taką podłogą. W przypadku podłogi laminowanej bardzo ważne jest nie tylko to, jakie panele wybierzemy, ale również co pod panele laminowane położymy. Odpowiednio dobrany podkład ma bardzo duży wpływ nie tylko na trwałość podłogi z paneli, ale również na utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniego komfortu cieplnego. Dostępne na rynku rodzaje podkładów pod panele to:

  • Korek i ekopłyta – to najtańsze rodzaje podkładów pod panele. Ich zaletą poza niską ceną jest to, że są to produkty ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Korek w przeciwieństwie do ekopłyty jest odporny na wilgoć. Oba podkłady mogą być stosowane w pomieszczenicach o dużym natężeniu ruchu, jednak zupełnie nie nadają się do ogrzewania podłogowego (duży opór cieplny) i słabo wyciszonej podłogi - pozostanie efekt stukającej podłogi.
  • Podkłady pod panele z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – zapewniają bardzo dobrą termoizolację i niwelują ewentualne nierówności podłogi. Nie nadają się jednak do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym i pomieszczeń o dużym natężeniu natężeniu ruchu.
  • Podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) – niezwykle trwałe i idealne do pomieszczeń intensywnie użytkowanych. Dzięki niskiemu oporowi cieplnemu sprawdzą się także w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Wyróżnia je również bardzo dobra izolacja akustyczna.
  • Podkłady z polietylenu (PEHD) – wytrzymałe podkłady o niskim oporze cieplnym i dobrych właściwościach akustycznych.

Co będzie lepsze – panele laminowane czy winylowe?

Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co lepsze – panele laminowane czy winylowe. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, budżetu i przeznaczenia danego pomieszczenia. Dużą zaletą paneli laminowanych jest ich dość niska cena. Jeśli postawimy na produkt dobrej jakości, to podłoga laminowana przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży nam przez długie lata. Nie powinniśmy mieć również problemu ze znalezieniem odpowiedniego wzoru. Większość paneli laminowanych nie radzi sobie jednak najlepiej w kontakcie z wodą, choć w sprzedaży posiadamy również laminaty o zwiększonej wodoodporności. Całkowicie odporne na wodę są za to panele winylowe klejone do podłoża (panele click już nie). Decydując się na tego rodzaju podłogę, musimy się jednak liczyć z większym wydatkiem.

Czytaj także: