Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Najczęstsze dylematy przy projekcie łazienki

Najczęstsze dylematy podczas projektowania łazienki

Teoretycznie łazienka to miejsce łatwe do zaprojektowania, gdyż musi posiadać pewne funkcjonalności, niezbędne do jej użytkowania. Wydaje nam się, że nic prostszego, jak pójść do sklepu i wybrać… No właśnie: co na podłogę? malujemy ściany czy kładziemy płytki? chcemy mieć wannę czy prysznic, a może jedno i drugie? Idealnie byłoby rozdzielić wypoczynkowe funkcje łazienki od gospodarczych, ale mały metraż mieszkania często nie pozwala na osobną pralnię czy suszarnię.


Podłoga łazienkowa

Podłoga bezapelacyjnie musi być odporna na wilgotność, zużycie i uszkodzenia. Klasyczny wybór, czyli podłogi z płytek ceramicznych lub kamiennych spełniają te warunki, ale są niestety zimne. Dzisiejsze nowoczesne technologie sprawiają, że możemy mieć podłogę ciepłą i wytrzymałą. Dlatego możemy pokusić się o podłogę winylową lub z paneli laminowanych. Wytrzymają wszystko i są łatwe w pielęgnacji.


Ściany w łazience

Materiał na ściany musi być praktyczny i odporny na wilgoć. Nieśmiertelne płytki ceramiczne do sufitu i gres takie są, choć ich dzisiejsze nowoczesne wzornictwo i kolorystyka, imitacja innych materiałów i struktur, dają interesujące efekty. Specjalne farby łazienkowe chronią ściany przed wilgocią, grzybami i pleśnią, są łatwe do zaaplikowania i relatywnie tanie. Niedrogim i łatwym w montażu rozwiązaniem będą tapety winylowe lub z włókien szklanych pokrytych farbą akrylową, epoksydową albo lakierem akrylowym. Z powodzeniem można dziś stosować drewno, najtrwalsze będzie egzotyczne, jeśli zaś wybierzemy rodzime gatunki, muszą być zabezpieczone czyli olejowane, lakierowane, bejcowane, woskowane lub malowane.


Wyposażenie

Jeśli dobrze zaprojektujemy łazienkę, zmieścimy tam i wannę i prysznic – wanna nie musi być pod ścianą a prysznic – w narożniku. Dzięki ściankom działowym możemy stworzyć na nie osobną przestrzeń. Można też zamontować poszerzaną wannę z funkcją prysznica, wraz z parawanem. Wanna sprawdza się lepiej, gdy mamy małe dzieci, ale wygodny może być też prysznic z głębszym brodzikiem.


Zobacz powiązane produkty