Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaka bateria wannowa? 12 porad KOMFORTU

Jaka bateria wannowa? 12 porad KOMFORTU

Długa, gorąca kąpiel w wannie to idealny sposób na zasłużony relaks po ciężkim dniu. Aby codzienne jej użytkowanie było w pełni komfortowe, zaopatrzyć należy się w odpowiednio dobraną baterię łazienkową wannową. Czym kierować się przy wyborze tego typu armatury łazienkowej? Podpowiadamy!


Sposób montażu baterii wannowej

Baterie wannowe dostępne na sklepowych półkach różnić mogą się od siebie między innymi sposobem montażu. Wyróżnia się tutaj kran wannowy ścienny, który, jak sama nazwa wskazuje, montowany jest w ścianie. Kupując tego typu kran do wanny, szczególną uwagę zwrócić należy na długość wylewki, która musi być dopasowana do budowy danej wanny.

Baterie wannowe ścienne dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to baterie do wanny natynkowe. Montowane są one bezpośrednio do instalacji i posiadać mogą jeden uchwyt z dźwignią lub dwa, które umożliwiają swobodne regulowanie strumienia ciepłej oraz zimnej wody. Drugą propozycją są baterie wannowe podtynkowe. Jako że całość konstrukcji znajduje się pod tynkiem, widoczna jest tutaj wyłącz-nie wylewka oraz mechanizm sterujący. Główną zaletą tego typu baterii na wannę jest ich estetyczny wygląd.

W łazience znaleźć może się również bateria wannowa stojąca. Mimo ograniczonych możliwości monta-żowych (tego typu baterię podłącza się przy pomocy wężyków, co wymusza konieczność umieszczenia jej w pobliżu instalacji), cieszy się ona sporą popularnością. Jest bowiem łatwa w zamocowaniu, a w razie konieczności można dowolnie zmienić jej położenie.

Następna propozycja to bateria wannowa wolnostojąca, która montowana jest tuż przy wannie, prze-ważnie na podłodze. Tego typu akcesoria łazienkowe nie należą do najtańszych, lecz prezentują się nie-zwykle efektownie.

W łazience znaleźć może się również bateria wielootworowa. Tym, co ją wyróżnia jest to, że montowana jest ona w otworach wykonanych na brzegu wanny, ceramicznej obuwie lub osobnej półce. To bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych modeli.

Idealna bateria do wanny, czyli jaka?

Wybierając tego typu wyposażenie łazienek, warto dokładnie przemyśleć, z jakiego materiału będzie wy-konana bateria wannowa. Najczęściej do tego celu wykorzystywany jest mosiądz. Jest to bowiem two-rzywo odporne zarówno na działanie wody, jak i uszkodzenia mechaniczne. Na powierzchni wykonanej z mosiądzu baterii wannowej otworowej nie osadzają się bakterie i grzyby, a co więcej — jest ona łatwa w utrzymaniu w czystości.

Jeżeli chodzi o głowicę czarnej baterii wannowej, powinna być ona ceramiczna. Tego typu armatura ła-zienkowa jest niezwykle trwała i odporna na przeciekanie.

Jakiego rodzaju powłokę może posiadać bateria wannowa? Może być ona pokryta powłoką galwaniczną (tego typu elementy armatury łazienkowej określa się mianem chromowanych) lub lakierem w danym kolorze. Ułatwia to dopasowanie jej do stylu, w jakim zostało urządzone dane pomieszczenie.

Bateria wannowa posiadać może także różne rodzaje przełączników. Do wyboru mamy tutaj ich wersję automatyczną, mechaniczną, z suwakiem, trzykierunkową, dźwigniową czy do baterii termostatycznej.

Niemniej istotne kwestie to zasięg wylewki, wydajność przepływu oraz obecność słuchawki prysznicowej. Wszystko to wpływać będzie na komfort użytkowania produktów, takich jak wanny prostokątne czy .

Praktyczne elementy, w które wyposażony może być kran wannowy

Kran do wanny powinien być nie tylko estetyczny. Równie ważną kwestią jest jego funkcjonalność. God-ne polecenia są na przykład baterie wannowe z termostatem. Dzięki temu elementowi, temperatura oraz strumień wody pozostają niezmienne przez cały czas trwania kąpieli. Tego typu bateria do wanny jest obsługiwana przy pomocy dwóch pokręteł. Jedno odpowiada za ciśnienie, drugie — za temperaturę wo-dy. Baterie z termostatem to idealne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci — skutecznie ochroni je bo-wiem przed przypadkowym poparzeniem.

Wybierając baterię wannową, pod uwagę warto wziąć również klasę przepływu, która to określa wielkość wypływu strumienia wody z baterii. Niemniej istotnym parametrem jest grupa akustyczna odpowiadająca za to, jak głośno pracuje bateria.

Jeżeli wanna ma pełnić również funkcję kabiny prysznicowej, warto zaopatrzyć się w baterię na wannę z deszczownicą. Element ten jest mocowany do niej przy pomocy specjalnego wysięgnika umożliwiającego swobodną regulację jego wysokości.

Jaki kran wannowy kupić? Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie — wszystko zależy tutaj od indywidualnych upodobań oraz wyglądu wanny. W asortymencie naszej marki można zarówno baterie wannowe retro, jak i minimalistyczne baterie wannowe czarne.

Zobacz powiązane produkty