Umów się
Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Na jakiej wysokości umywalka? Odpowiadamy!

Na jakiej wysokości umywalka? Odpowiadamy!

Z jakiego elementu wyposażenia łazienki korzystamy najczęściej? Prawdopodobnie będzie to umywalka. Dlatego też bardzo ważne jest, by korzystanie z niej było wygodne. Pomóc w tym może nie tylko odpowiednia misa oraz bateria. Równie ważna jest wysokość montażu całości. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Wysokość umywalki – czy ma znaczenie?

Czy wysokość, na której zamontujemy umywalkę, ma większe znaczenie? Wiele osób w to powątpiewa, póki nie trafi na łazienkę czy toaletę, w której znajduje się ona zbyt wysoko lub nisko. W obu przypadkach bardzo szybko odczujemy niewygodę podczas mycia rąk czy twarzy, z reguły też mocno zachlapiemy siebie oraz całą okolicę. Oczywiście z reguły nie będzie to problem w przypadku jednorazowej wizyty. Jednak w przypadku codziennego użytkowania takiej umywalki, na pewno szybko dojdziemy do wniosku, że prawidłowa wysokość ma naprawdę duże znaczenie. W przypadku zbyt nisko umieszczonej misy będziemy musieli się przy niej ciągle pochylać. Z kolei zbyt wysokie umocowanie będzie skutkowało niewygodnie wysoką pozycją rak i łokci, co odczujemy szczególnie podczas dłuższego korzystania z umywalki.

Jaka jest prawidłowa wysokość umywalki?

Jeśli więc chcemy, by nasza łazienka czy toaleta była wygodna, to po prostu musimy zawiesić umywalkę na odpowiedniej wysokości. Niestety jednak jej określenie wcale nie jest takie proste, gdyż zależy od wzrostu domowników. Co więcej, również sami fachowcy nie są w pełni zgodni co do właściwej wysokości. Niektórzy twierdzą, że standardowo powinna ona wynosić od 85 do 95 cm powyżej posadzki, inni z kolei zalecają mocowanie nieco niżej – między 80 a 90 cm. Najlepszym sposobem na dobre zamocowanie tego elementu wyposażenia jest więc po prostu sprawdzenie w praktyce, jakie umiejscowienie jest dla nas idealne. Nie można przy tym też zapominać, że np. umywalki łazienkowe wiszące możemy umieszczać na dowolnej wysokości – jedynym problemem może być umiejscowienie wyjścia wody, ale je też można w razie czego zmienić. Z kolei wybierając umywalki nablatowe czy też umywalki meblowe, nie możemy zapominać o zadbaniu o odpowiednie ustawienie blatu czy szafki pod umywalkę. Oczywiście też wymienione wyżej widełki to tylko podpowiedź, która nie obejmuje osób szczególnie wysokich lub nieco niższych od przeciętnej.

Jaka umywalka do małej łazienki?

Wysokość umywalki dla dziecka – jaka powinna być?

A na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka, z której będzie korzystać dziecko? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście tak samo złożona, jak w przypadku dorosłych. Często przyjmuje się, że właściwą wysokością jest około 60-70 cm. Parametr ten odnosi się jednak jedynie do dzieci w wieku wczesnoszkolnym – a więc o wzroście około 120-140 cm. Tak umieszczona umywalka narożna czy umywalka wisząca będzie jednak zbyt wysoka dla młodszych dzieci, które także często samodzielnie myją już dłonie. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak nieco inne. Będzie nim niewielki podnóżek, który pozwoli nawet młodszym pociechom na swobodne korzystanie z dorosłych umywalek.

Jaki syfon do szafki podumywalkowej?

Wysokość umywalki dla niepełnosprawnych – jaka jest prawidłowa?

Innym często zadawanym pytaniem, jest to, o prawidłową wysokość umywalki dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Co warte podkreślenia, w tym przypadku zaleca się, by była ona jedynie minimalnie niżej, niż w przypadku pełnosprawnych osób dorosłych. Dużo większe znaczenie ma jednak konstrukcja umywalki, która musi pozwalać na wjazd pod nią wózkiem inwalidzkim.

Montaż umywalki – na co jeszcze zwracać uwagę?

Montując umywalkę w swoim domu czy mieszkaniu, nie powinniśmy jednak ograniczyć się tylko do myślenia o jej wysokości. Z punktu widzenia użyteczności równie duży wpływ może mieć kształt i głębokość wybranej misy, wysokość i długość baterii czy też sposób osadzenia. Dodatkowo też zawsze należy pamiętać o prawidłowym dobraniu szafki z umywalką czy też wyborze odpowiedniego blatu do łazienki.

Mała łazienka — 10 rozwiązań do niej

Jaka jest więc właściwa wysokość instalacji umywalki? Przede wszystkim taka, która będzie odpowiadać mieszkańcom danego domu czy mieszkania. Co bowiem jasne, to oni będą najczęściej z niej korzystać.

Mała łazienka w bloku

Zobacz powiązane produkty