Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak zamontować szafkę wiszącą pod umywalkę?

Jak zamontować szafkę wiszącą pod umywalkę?

Połączenie szafki i umywalki jest bardzo często spotykanym rozwiązaniem, szczególnie popularnym w mniejszych łazienkach. Aby były one jednak w pełni użyteczne, konieczne jest ich właściwe zamontowanie. Jak zrobić to prawidłowo? Podpowiadamy!

Szafki pod umywalkę – jakie są ich rodzaje?

Podwieszenie szafki pod umywalkę to dobre rozwiązanie z kilku powodów. Najważniejszy z nich to oczywiście oszczędność miejsca, które w większości łazienek jest po prostu bezcenne. Druga ważna zaleta, to po prostu użyteczność. Szafka pod umywalką to idealne miejsce do przechowywania podręcznych kosmetyków i akcesoriów czy też takich urządzeń, jak suszarka, maszynka do golenia czy prostownica. Połączenie umywalki z szafką jest także bardzo estetyczne. Co przy tym ważne, wybierać można spośród trzech opcji:

 • 1. Umywalki meblowe – instalowane są bezpośrednio na ściankach szafki.
 • 2. Umywalki łazienkowe blatowe – w ich przypadku misa umieszczana jest w otworze w blacie umieszczonym na wierzchu szafki.
 • 3. Umywalki nablatowe – ich misa jest po prostu ustawiona na blacie czy szafce.

Co przy tym warte podkreślenia, sposób umieszczenia umywalki z reguły nie ma bezpośredniego wpływu na samo mocowanie mebla. Jednak konieczność odpowiedniego poprowadzenia instalacji wodnej, baterii, odpływu czy wycięcia otworu na misę to kwestie, które zawsze trzeba przemyśleć przed powieszeniem szafki.

Jaka umywalka do małej łazienki?

Wisząca szafka pod umywalkę – jak przygotować się do montażu?

Montaż każdego elementu wyposażenia łazienkowego wymaga nieco przygotowań. Nie inaczej jest w przypadku szafek pod umywalkę. Nie sposób przy tym nie wspomnieć, że sposobem na ograniczenie ewentualnych problemów i maksymalne uproszczenie całej instalacji, jest zakup kompletów szafki z umywalką oraz baterii. W takich sytuacjach z zasady nie musimy się martwić o dobranie idealnych rozwiązań czy też kolejność montażu. Wszystko mamy bowiem już gotowe, a instalacja jest dokładnie opisana w instrukcji. Wówczas konieczne będzie tylko wyposażenie się w przewidziane narzędzia i ewentualnie kołki montażowe. Nieco trudniej jest w sytuacji, gdy poszczególne elementy wybieramy samodzielnie. Wówczas trzeba zadbać o ich komplementarność oraz dokładnie zapoznać się z instrukcjami poszczególnych elementów. Dodatkowo też opłaca się złożyć kolejne części „na sucho”, by upewnić się, że pasują do siebie, a ich montaż będzie bezproblemowy.

Jaki syfon do szafki podumywalkowej?

Montaż wiszącej szafki pod umywalkę – krok po kroku

Gdy wszystkie elementy mamy już przygotowane, to możemy przystąpić do właściwego montażu. Można go podzielić na co najmniej osiem etapów:

 • 1. Przygotowanie instalacji wodnej do podłączenia baterii i odpływu.
 • 2. Wymierzenie otworów montażowych do podwieszenia umywalki – bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na zaznaczenie ich idealnie w jednej linii.
 • 3. Wiercenie – w przypadku gdy na ścianach są płytki, należy to robić bardzo ostrożnie.
 • 4. Wstępne zawieszenie szafki i sprawdzenie poziomów – warto je wykonać w dwie osoby.
 • 5. W przypadku umywalek umieszczanych na lub w blacie wywiercenie otworów na misę lub odpływ i dopływ wody, ewentualnie baterię.
 • 6. Spasowanie poszczególnych elementów i finalne dokręcenie szafki z umywalką – w ich trakcie warto regularnie sprawdzać, czy po pełnym dokręceniu nie pojawiły się drobne odchylenia czy przesunięcia elementów.
 • 7. Podłączenie baterii i odpływu wraz z syfonem – warto pamiętać, że obecnie dostępne są zarówno umywalki bez otworu przelewowego, jak i z dodatkowym odprowadzeniem wody.
 • 8. Uszczelnienie szczelin między szafką a ścianą i misą umywalki – koniecznie trzeba do tego celu użyć specjalnego silikonu do łazienek.

Mała łazienka — 10 rozwiązań do niej

Oczywiście powyższa lista to tylko ogólne wytyczne dotyczące instalacji szafki pod umywalkę. Poszczególnie produkty mogą się w końcu od siebie bardzo różnić, i to zarówno pod względem wyglądu czy cech użytkowych, jak i właśnie sposobu instalacji. Dlatego też zawsze trzeba wcześniej zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta. Pozwala ona na uniknięcie większości błędów podczas wieszania mebla i misy.

Mała łazienka w bloku

Zobacz powiązane produkty