Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dobrać szafkę pod umywalkę do umywalki?

Jak dobrać szafkę pod umywalkę do umywalki?

Jeśli zależy Ci na ładnych i użytecznych rozwiązaniach do łazienki, które jednocześnie nie będą wymagać dużej przestrzeni, to połączenie szafki i umywalki będzie idealną opcją. Aby jednak było ono w pełni udane, konieczne jest dobre dopasowanie obu tych elementów. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, jak wykonać je poprawnie.

Szafki pod umywalkę – co trzeba o nich wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, szafki podumywalkowe to bardzo ciekawe rozwiązanie. Dlatego też jest ono niezwykle chętnie wybierane, szczególnie do niewielkich pomieszczeń kąpielowych czy toalet. Jednak mała łazienka w bloku to niejedyne miejsce, w którym można takie połączenie znaleźć. Sprawdzi się ono także w naprawdę sporych przestrzeniach, gdyż jest po prostu bardzo wygodne. Pojemny mebel pod samą umywalką świetnie nadaje się do przechowywania nawet większych i cięższych przedmiotów, dzięki czemu jest dużo bardziej uniwersalny, niż niewielkie szafki wiszące umieszczane obok lustra. Oczywiście duża popularność omawianego rozwiązania wpłynęła na liczbę dostępnych obecnie rozwiązań. Podzielić je można na kilka ogólnych kategorii:

  • • Szafki stojące pod umywalkę – bardzo pojemne i proste w montażu.
  • Szafki pod umywalkę wiszące – wieszane na ścianie są z reguły mniej pojemne, jednak umożliwiają swobodne czyszczenie podłogi oraz optycznie zajmują mniej przestrzeni.
  • Szafki z umywalką – które sprzedawane są jako komplety, zarówno wiszące, jak i stojące.

Wielu osobom szczególnie do gustu może przypaść ostatnie rozwiązanie. Jego wybór rozwiązuje problem dopasowania szafki, umywalki i często też baterii z syfonem. Czasem też cena takiego kompletu jest korzystniejsza, niż podczas zakupów osobno. Z drugiej jednak strony, wybór jest w tym przypadku dużo mniejszy.

Mała łazienka w bloku

Jak dopasować szafkę do umywalki?

Jeśli więc nie chcemy skorzystać z gotowego zestawu, to koniecznie musimy dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich produktów. Co przy tym kluczowe, bardzo duże znaczenie ma konstrukcja samej umywalki. Najpopularniejsze obecnie są trzy opcje:

  • 1. Umywalki meblowe – czyli opierające się na ścianach szafki i zajmujące całą ich górną powierzchnię.
  • 2. Umywalki blatowe – których misę umieszcza się w wyciętym otworze w blacie umieszczonym ma szafce,
  • 3. Umywalki nablatowe – są one ustawiane na blacie, przez który trzeba jedynie przeprowadzić odpływ i ewentualnie dopływ wody.

Co przy tym warte podkreślenia, ostatnia z opcji ma z zasady niewielki wpływ na wybór szafki. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to by miała ona miejsce na odpływ oraz doprowadzenie wody.

Mała łazienka — 10 rozwiązań do niej

Szafki pod umywalkę – wymiary

W przypadku gdy decydujemy się na umywalki łazienkowe, których misy są wpuszczane do środka szafki, kluczowe znaczenie mają wymiary. Dla umywalek meblowych koniecznie muszą być one dopasowane w idealny sposób, gdyż w przeciwnym wypadku albo umywalka będzie „wpadać” do szafki, albo będzie ona znacząco wystawać na boki. Na szczęście jednak zarówno producenci szafek, jak i umywalek tego rodzaju z zasady dokładnie określają, jakie wymiary są prawidłowe. Nieco inaczej jest w przypadku szafek pod umywalki wpuszczane w blat. Wówczas przede wszystkim należy zadbać, by maksymalna szerokość, głębokość lub promień misy nie były większe, niż odległość miedzy ścianami szafki. Dodatkowo też trzeba zwrócić uwagę na ranty umywalek, które nie mogą być zbyt szerokie, gdyż także będą wystawać.

Jaki syfon do szafki podumywalkowej?

Szafki pod umywalkę – na co jeszcze zwracać uwagę?

Odpowiednie dobranie szafki i umywalki to jednak nie tylko kwestie techniczne. Spore znaczenia ma też oczywiście estetyka. Oczywiście oba wspomniane elementy muszą przede wszystkim pasować stylem oraz kolorystyką. Co więcej, w układance tej zawsze należy też uwzględnić zamontowaną baterię.

Klasyczna szafka pod umywalkę czy nietypowa szafka pod umywalkę?

Aby wybrać idealną szafkę do umywalki, warto też zwrócić uwagę na użyteczność i wykonanie tej ostatniej. Oczywiście najpopularniejsze są w tym przypadku klasyczne rozwiązania z dwoma szufladami lub szufladą i podwójnymi drzwiczkami. Istnieje jednak też wiele innych produktów o zróżnicowanej charakterystyce. Zawsze warto też wybrać te szafki, które fabrycznie są przystosowane do poprowadzenia syfonu – mają one gotowe wycięcie i odpowiedni kształt tylnych ścianek szuflad czy półek.

Jaka umywalka do małej łazienki?

Dobrze dobrana szafka i umywalka to świetne rozwiązanie do praktycznie każdej łazienki. Warto więc zadbać o wybór idealnie pasujących do siebie produktów lub skorzystać z gotowych zestawów.

Zobacz powiązane produkty