Temat syfonów zacząć trzeba od szybkiego przypomnienia, dlaczego są one niezbędne. W końcu prawie każdy wskaże pierwszą z jego funkcji – odprowadzanie wody z umywalki do kanalizacji. Mniej osób jednak pamięta, że jego konstrukcja pozwala na zatrzymanie cofających się gazów i nieprzyjemnych zapachów, które bez syfonu wydostawałyby się z odpływu. W sytuacji, gdy syfon jest odkryty, odgrywa on także pewną rolę estetyczną. Dlatego też przykładowo stawiając na baterie umywalkowe białe, warto dokupić do nich też biały odpływ. Problemu tego jednak nie ma w przypadku, gdy postawimy na szafkę podumywalkową.
Różnorodność rozwiązań łazienkowych jest obecnie bardzo duża. Nie powinno więc dziwić, że także syfony są różne. Ogólnie podzielić je można na trzy rodzaje:
Różne są też materiały, z których wykonuje się syfony, na ogół jest to jednak PCV lub mosiądz. Jednak w przypadku produktów zabudowanych, ma to niewielkie znaczenie – gdyż i tak cały układ jest niewidoczny.
Jaka umywalka do małej łazienki?
Wybór odpowiedniego syfonu nie jest na szczęście trudny – o ile przestrzega się kilku ważnych zasad. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że omawiany element stanowi tylko część systemu odpływowego wody. Niektóre umywalki łazienkowe są zresztą sprzedawane w komplecie wraz z nim, istnieją też dedykowane produkty. Wybierając jednak rozwiązanie niestandardowe, warto pamiętać, że wybrać można umywalki bez otworu przelewowego lub z otworem, co w naturalny sposób wymusza zakup odpowiednio skonstruowanego odpływu.
Szafki podwieszane to świetna opcja do każdej małej łazienki. Pozwala ona na oszczędzenie sporej ilości miejsca, i to niezależnie, czy chcemy postawić na umywalki nablatowe, czy umywalki meblowe. Co jednak godne podkreślenia, w pierwszym przypadku misa ustawiona jest ponad samym meblem, dzięki czemu odpływ i syfon w mniejszym stopniu ogranicza przestrzeń użytkową. Pod umywalkami wpuszczanymi koniecznie trzeba z kolei postawić na syfony oszczędzające miejsce.
W przypadku szafki z półkami odpływ będzie jedynie zabierał pewną ilość miejsca. Większy problem pojawia się w sytuacji, gdy mebel ma być wyposażony w szuflady. Wtedy z reguły jedynym rozwiązaniem jest wykonanie odpowiedniego wycięcia, lub też w przypadku niskich syfonów – usunięcie tylnej ścianki. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest jednak wybranie szafki, w której szuflady posiadają fabryczne wcięcia. Są one dużo bardziej użyteczne i estetyczne.
Kolejnym ciekawym przypadkiem jest montaż syfonu do umywalki dwukomorowej. W tym przypadku także najlepiej postawić na dedykowany odpływ zbierający wodę z obu mis. Co przy tym jednak godne podkreślenia, rozwiązanie takie wcale nie musi zajmować dużo więcej miejsca, gdyż rury zbierające wodę z odpływów są z reguły umieszczone poziomo bezpośrednio pod dnem umywalki.
Jaka umywalka nablatowa?
Najlepszym sposobem na dobranie odpływu i syfonu do umywalki jest z pewnością wybór produktu dedykowanego przez producenta. Jednak nawet samodzielne dokonanie zakupu nie powinno być trudne – o ile wiemy, czego szukać. Jeśli chciałbyś kupić umywalkę z syfonem, albo interesują Cię baterie umywalkowe chromowane lub umywalki bez otworu na baterię – to mamy doskonałą informację. Duży wybór produktów tego rodzaju do łazienek znajdziesz w naszym sklepie!
Zobacz powiązane produkty
Zobacz powiązane porady