Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Podłoga w pokoju dziewczynki – na co warto postawić?

Podłoga w pokoju dziewczynki – na co warto postawić?

Każdemu rodzicowi zależy, by pokój dziecka był ładny, użyteczny, bezpieczny, łatwy do sprzątania i jednocześnie pełen ciekawych dodatków i gadżetów. Pogodzenie wszystkich tych elementów w praktyce jest jednak bardzo trudne, gdyż nie zawsze to, co zachwycające, jest równie przydatne. Nie inaczej jest z podłogami, dlatego też w tym tekście podpowiadamy, jakie rozwiązanie wybrać do „królestwa” dziewczynki.

Jaka powinna być podłoga w pokoju dziecięcym?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, często pogodzenie wszystkich oczekiwań wobec dziecięcego pokoju jest niemożliwe. Dlatego też wybierając podłogę, koniecznie trzeba skupić się przede wszystkim na tym, co naprawdę ważne. Naszym zdaniem elementem kluczowym jest oczywiście bezpieczeństwo. Z tego też powodu, w przypadku bardzo małych dzieci absolutnie nie należy stawiać na dywany z długim włosiem, które mogą niestety zostać przez nie podgryzione. Rozwiązania tego typu, a także różnego rodzaju chodniki, niekoniecznie są też dobrą opcją w okresie nauki chodzenia, gdy mogą po prostu przeszkadzać i prowadzić do wywrotek. Od podłogi do pokoju dziewczynki wymagać też należy, by była łatwa w czyszczeniu. Wynika to z ważnych dwóch powodów:

  • • czysta podłoga jest niezbędna z punktu widzenia zabawy,
  • • dziecięca inwencja nie zna granic, w związku z czym trudna w utrzymaniu nawierzchnia będzie bardzo szybko brudna i nieestetyczna.

Kolejną kluczową kwestią jest komfort zabawy. Najmłodsi uwielbiają spędzać czas na podłodze, dlatego też nie może być ona zimna lub wykonana z nieprzyjemnego w dotyku materiału. Teoretycznie najmniejsze znaczenie ma oczywiście estetyka nawierzchni. Jednak mając kilka zbliżonych rozwiązań, warto ją wziąć pod uwagę. A jak z punktu widzenia powyższych kwestii prezentują się różne systemy podłogowe?

Jakie rozwiązania podłogowe można użyć w pokoju dziewczynki?

Obecnie na rynku znaleźć można co najmniej kilkanaście typów podłóg, z których spora część może być rozważania w przypadku pokoju dla dziewczynki. Dlatego też poniżej przedstawiamy najważniejsze wady i zalety najpopularniejszych z nich. Co więc jasne, pominęliśmy tutaj takie opcje, jak płytki łazienkowe ścienne, płytki łazienkowe podłogowe czy posadzki z kamienia.

Panele podłogowe laminowane

Prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych wyborów do dziecięcego pokoju są aktualnie panele laminowane. Dostępne na rynku od wielu lat, nieźle łączą wytrzymałość, estetykę i trwałość. Z punktu widzenia małej kobiety mogą być one także ciekawą opcją, gdyż są przyjemne w dotyku i łatwe w czyszczeniu. Pewną wadą mogą być jednak cechy akustyczne – czyli słyszalność kroków czy też uderzeń, które mogą być problemem w przypadku zastosowania słabego podkładu. Gorszej jakości produkty mogą być też mocno wrażliwe na wodę, w związku z czym lepiej stawiać na markowe panele Egger, panele Balterio czy panele Classen. Warto też podkreślić, że obecnie wybór laminatów jest olbrzymi – kupić możemy wzory w jodełkę, wąskie panele podłogowe, panele szerokie, imitujące różne gatunki drewna, a nawet kamień.

Panele winylowe

Wykonane z PCV panele to również dobra opcja do dziecięcego pokoju. Co ważne, są one niewrażliwe na wodę, dzięki czemu ich utrzymanie jest jeszcze prostsze. Ciepłe i przyjemne w dotyku idealnie nadają się dla dziewczynki i świetnie sprawdzą w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego. Ich cena jest jednak nieco wyższa, niż paneli laminowanych, a wybór – zauważalnie mniejszy.

Deski drewniane

Dla wielu osób idealnym materiałem na podłogę będzie oczywiście drewno. Bezsprzecznie ma ono wiele zalet – jest przyjemne, ciepłe w dotyku i może służyć przez wiele lat. Wadą jest jednak wysoka cena i wrażliwość na wodę. Cechy te sprawiają, że wybierając wysokiej klasy rozwiązania – takie jak deska Barlinek, trzeba wziąć pod uwagę, że dziecięca inwencja potrafi pokonać czasem nawet najskuteczniejsze zabezpieczenia.

Wykładzina dywanowa

W wielu sytuacjach sprawdzić może się też klasyczna wykładzina dywanowa. Jest ona miękka w dotyku i stanowi świetne miejsce dziecięcych zabaw. Co więcej, różnorodność wzorów i ciekawa kolorystyka sprawia, że dziewczynki uwielbiają tę opcję. Niestety jednak ma ona swoje wady – takie jak przede wszystkim utrudnione sprzątanie.

Dywany dla dzieci

A czy warto postawić na dywan dla dziewczynki? Z całą pewnością może być to dobra opcja dla nieco starszych pociech. Szczególnie warte polecenia będą dywany akrylowe dla dzieci, które są tanie, wytrzymałe, kolorowe i łatwe w utrzymaniu.

Każdy z omówionych pomysłów na podłogę sprawdzi się w pokoju dziewczynki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z ich zalet i wad i na ich podstawie dokonać ostatecznego wyboru.