Aranżacja małego pokoju dla rodzeństwa w bloku: jak pogodzić różne potrzeby i stworzyć wspólną przestrzeń
Redakcja Komfort
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa w bloku – podział wnętrza czy spójna całość?
Już odpowiedź na pytanie, jak umeblować mały salon, nie jest jednoznaczna, a kwestia pomieszczenia, które ma odpowiadać potrzebom dwójki małych lokatorów tym bardziej. Pokój dziecka nie jest dla niego tylko sypialnią, ale też małym pokojem dziennym – miejscem do nauki i zabawy. Trzeba więc urządzić go tak, żeby obie pociechy mogły czuć się swobodnie.
Niewielki pokoik zwykle okazuje się wystarczający do umieszczenia w nim niezbędnych dla dziecka mebli i innych rzeczy. Wspólny pokój z pozoru nie pozwala jednak stworzyć wnętrza, w którym można spędzić czas sam na sam.
Pamiętaj, że nawet świetnie dogadujące się rodzeństwo w tym samym lub podobnym wieku, przynajmniej od czasu do czasu potrzebuje własnej przestrzeni. Aranżując pokój dwóch swoich pociech, warto więc skupić się na przynajmniej niewielkim podziale, tak aby każde z dzieci miało poczucie posiadania własnego kąta.
Co jeszcze wziąć pod uwagę urządzając pokój dla dwójki dzieci?
Jeśli podzielenie pokoju nie jest możliwe z pomocą ścianek działowych, pozostaje kilka alternatywnych rozwiązań, które przybliżamy w dalszej części. Wcześniej jednak warto wspomnieć, że aby urządzić wnętrze z podziałem na strefy, należy jednocześnie zwracać uwagę na estetykę całości i potrzeby dzieci.
Małe i wąskie pokoje dla rodzeństwa będą dawały wrażenie przytłoczenia, jeśli zastosujesz w nich zbyt dużo różnic i ciemnych kolorów. Kwestia wyboru wydaje się być prosta, jeśli ma być to pokój dla dwóch dziewczynek lub dwóch chłopców. W praktyce jednak wiadomo, że każdy maluch jest inny. Niezależnie od wieku i płci dzieci należy więc brać pod uwagę ich upodobania, bo to oni mają się dobrze czuć w swoim pokoju.
Jak zaaranżować wygodny pokój rodzeństwa – meble wielofunkcyjne
Podstawą każdego dziecięcego pokoju są meble. W tym przypadku ich rodzaj zależy głównie od wieku dzieci, chociaż istnieje sporo podobieństw niezależnych od tego. Przy niewielkim metrażu sprawdzą się zwłaszcza wielofunkcyjne meble, które zapewniają oszczędność miejsca.
Wybór wygodnych łóżek – piętrowe, rozkładane, jednoosobowe
Przede wszystkim każde dziecko powinno mieć swoje własne miejsce do spania. Wstawianie jednego większego łóżka raczej nie jest dobrym pomysłem, oczywiście z wyjątkiem zgranych bliźniaków, które dobrze czują się w swoim towarzystwie.
W przypadku dzieci w podobnym wieku ciekawym rozwiązaniem będzie model z dodatkowym wysuwanym łóżkiem. Dzięki temu każde z nich będzie miało swój materac, a po złożeniu pozostanie miejsce na środku pokoju, w którym maluchy będą mogły się wspólnie bawić. Inną, często wybieraną opcją jest łóżko piętrowe. W pokoju dziecięcym zajmuje niewiele miejsca, przy czym zapewnia każdemu dziecku odpowiednie warunki do odpoczynku.
Jeśli różnica wieku między dziećmi jest większa, warto już postarać się, aby łóżka stały oddzielnie, najlepiej w różnych częściach pokoju. W tym przypadku opcji masz sporo. Mogą być to zarówno łóżka na metalowej ramie, które wizualnie wydają się mniejsze, jak również modele klasyczne. Zaletą drugiej opcji jest mnogość modeli z dodatkowymi szufladami pod spodem, Można je wykorzystać na przechowywanie pościeli, ale też rozmaitych rzeczy.
Pojemne szafy do przechowywania dziecięcych rzeczy
Ważne jest też, aby każde dziecko miało odpowiednią ilość miejsca do przechowywania swoich rzeczy, a tych bywa sporo niezależnie od wieku. Nastolatkowie zwykle mają więcej ubrań i sprzętów, z kolei najmłodsi potrzebują przestrzeni do przechowywania zabawek. Przyda się więc pojemna szafa, na tyle duża, aby zmieściła się w pokoju. W tym przypadku warto rozważyć kupno jednego większego mebla i wyznaczyć w nim półki dla każdego dziecka. Dzięki temu pokój nie będzie wyglądał na przepełniony. Jeśli w pomieszczeniu pozostanie wystarczająco miejsca, można rozważyć również dodatkowe komody i półki wiszące.
Niezbędne biurka do nauki i zabawy
Dzieci w wieku szkolnym potrzebują też strefy do nauki. Najlepiej sprawdzają się więc dwa kompaktowe biurka z dodatkowymi półeczkami na przybory szkolne. Aby jednak zmierzyć się z ograniczeniami metrażowymi, opcjonalnie można rozważyć jedno długie biurko, przy którym wygodnie mogą pracować dwie osoby. Takie rozwiązanie warto przemyśleć, zwłaszcza jeśli jest to długi, za to wąski pokój z jednym oknem. Mebel do nauki wbrew pozorom może przydać się również młodszym maluchom, które potrzebują miejsca do rysowania. W pierwszych latach życia dzieci można jednak zdecydować się na wygodny stoliczek.
Pomysły na sprytne podzielenie przestrzeni w małym pokoju dla dzieci
Wybór mebli to nie wszystko. Trzeba je jeszcze funkcjonalnie rozmieścić, pamiętając o potrzebach dzieci. Nawet jeśli do dyspozycji masz mały pokój, aranżacje dobrze przemyślane pozwolą na stworzenie modnego i przede wszystkim funkcjonalnego wnętrza. Jak zaaranżować mały pokój? Możliwości pod względem wydzielenia stref w dużej mierze zależą od projektu pokoju. W przypadku okna tylko na jednej ścianie całość trzeba zagospodarować tak, aby nic nie przysłaniało naturalnego światła. W miejscu najlepiej nasłonecznionym najczęściej układa się biurka i do nich dopasowuje resztę. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba pamiętać o dobrym oświetleniu – należy wybrać lampkę na biurko dla dzieci według jej funkcji.
Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie łóżek po dwóch stronach pokoju, biurek lub biurka pomiędzy nimi i większego mebla na ścianie przy drzwiach. Do tego zwykle znajduje się miejsce na półki wiszące nad łóżkami. Jeśli układ wnętrza na to pozwala, ciekawym rozwiązaniem pozwalającym podzielić mały pokój dla rodzeństwa będzie postawienie dwustronnej szafy na środku, która będzie oddzielała dwie części.
Wrażenia dwóch pomieszczeń przy jednoczesnej oszczędności miejsca na środku pokoju można stworzyć również, stawiając regał pomiędzy łóżkami. Dzieci zyskają własną przestrzeń, a dodatkowo miejsce na książki, dekoracje, czy inne drobiazgi. Sprawdzić może się też duża tablica – podzieli wnętrze i przyda się do zabawy czy nauki, czy niewielka ścianka działowa z lameli lub panela ażurowego.
Aranżacja pokoju dla chłopca i dziewczynki – kolory i detale
Aby pogodzić potrzeby obojga dzieci i jednocześnie zachować estetyczny wystrój pokoju, trzeba skupić się na właściwym dopasowaniu wszystkich elementów wyposażenia. Najlepiej, jeśli we wspólnym pokoju dla dzieci znajduje się komplet mebli w tym samym designie. Natomiast indywidualizmu każdej części można nadać dzięki detalom – dekoracjom ściennym, naklejkom na meble, czy pościeli i poduszkom.
Przestrzeń optycznie powiększają jasne barwy, dlatego na takich warto się skupić. Pomalowanie pokoju na dwa kolory jest kolejnym, bardzo prostym pomysłem na modną aranżację pokoju dla rodzeństwa. Podziału lepiej natomiast nie uwzględniać w przypadku podłogi, która najlepiej będzie się prezentować jako spójna całość. Można natomiast zastosować dwa różne dywaniki, ustawione przy łóżkach dzieci. Dzięki ciepłej kolorystyce i drobnym detalom można sprawić, że nawet mały pokój będzie wydawał się przestronniejszy.
Redakcja Komfort