Jak stworzyć funkcjonalny i stylowy pokój młodzieżowy dla chłopaka?

Redakcja Komfort

Od czego zacząć projekt pokoju młodzieżowego dla chłopaka?
Pokój młodzieżowy to coś więcej niż sypialnia. Pomieszczenie takie służy też do nauki i spędzania czasu na rozwijaniu hobby. Małe dzieci większość dnia są przy rodzicach, ale gdy wkraczają w dorastanie, coraz chętniej wybierają własne towarzystwo, dlatego pokój młodego człowieka służy też za miejsce do przyjmowania gości. Przygotowując projekt nowej aranżacji, trzeba więc uwzględnić wszystkie te funkcje, czyli zaplanować miejsce do przechowywania rzeczy, demonstracji swoich pasji i oczywiście odpoczynku i nauki, a wcześniejsze przedzielenie pokoju dziecięcego na strefy do odpoczynku i miejsce do zabawy zamienić na obszar do spania i przyjmowania znajomych.

To, jak urządzić pokój dziecka jest sprawą dość prostą, bo decydują o tym sami rodzice. Być może po wielu latach przebywania w kolorowym pokoju marzysz już o dopasowaniu aranżacji do wystroju reszty mieszkania, ale niestety tym razem może nie być tak łatwo. Jeśli chcesz, żeby nastolatek dobrze czuł się w swojej przestrzeni i z chęcią zapraszał rówieśników, musisz uwzględnić przede wszystkim jego gust.
Plan przyszłego zagospodarowania pokoju warto więc omówić z samym zainteresowanym. Oczywiście nie musisz od razu wprowadzać w życie wszystkich jego pomysłów, zwłaszcza dlatego, że gust nastolatków zwykle zmienia się zdecydowanie częściej, niż wystrój wnętrz. Natomiast dzięki sztuce kompromisów można dojść do porozumienia, z którego obie strony będą zadowolone.
Nowoczesny pokój młodzieżowy dla chłopca – skąd czerpać inspiracje?

Dorośli w aranżacjach wnętrz zwykle skupiają się na jednym lub kilku stylach wnętrzarskich. Trzymanie się wybranego nurtu pozwala na stworzenie modnych i harmonijnych pomieszczeń. Co nieco z wystroju całego mieszkania lub domu możesz zaproponować swojemu dziecku, np. kolorystykę ścian zbliżoną do przedpokoju, czy spójną podłogę.
Niestety często wizje rodziców i młodych chłopców są rozbieżne – jedni myślą o czystym, zorganizowanym i spójnym estetycznie wnętrzu, a inni o tym, co aktualnie wpisuje się w ich zainteresowania, tyle że zwykle niezwiązane z wystrojem wnętrz. To, jak urządzić sypialnię młodzieżową najlepiej zaplanować na podstawie zainteresowań chłopca – czegokolwiek, np. gier komputerowych, postaci z filmu, sportu. Skupiając się na jego pasji, stworzysz pokój marzeń, a przy okazji zapewnisz sobie opcję na zaaranżowanie jednolitego wnętrza – bo obranie motywu przewodniego aranżacji jest na to najlepszym sposobem.
Podstawa funkcjonalnego wnętrza – designerskie meble młodzieżowe

Ostatnie trendy wnętrzarskie dotyczące każdego pomieszczenia skupiają się na funkcjonalności. Pokój chłopca ma być przede wszystkim komfortowy, dlatego warto zdecydować się na wielofunkcyjne, nowoczesne meble, które są też ciekawym sposobem na oddzielenie pokoju od sypialni. Mowa o modelach, które pełnią kilka zadań jednocześnie, wyróżniają się doskonałą organizacją półek i przegródek i tym samym zapewniają oszczędność miejsca.
Dobrym wyborem, zwłaszcza do małego pokoju młodzieżowego będzie wygodne łóżko z szufladami. Dzięki niemu w ciągu dnia można schować pościel i zyskać miejsce do siedzenia, a po nałożeniu narzuty również formę kanapy dla gości. Pamiętaj, że ważny jest dobry materac. Nawet jeśli wcześniejszy odpowiada wymiarowo do nowego łóżka, to z pewnością nie będzie już odpowiedni pod względem wagi. Najlepiej postawić więc na nowy model, dopasowany do masy ciała chłopca.
Rzeczy do przechowywania w pokoju młodzieżowym bywa sporo, dlatego warto rozważyć również pojemną szafę przesuwną dla dziecka. Brak uchylnych drzwiczek to duża oszczędność miejsca, a także designerski wygląd. Niekiedy jednak chłopcy wolą przechowywać ubrania w komodzie i wystarcza im mniejsza, jednodrzwiowa szafa.
Wśród niezbędnych elementów wyposażenia pokoju nastolatka jest też biurko. Co ważne, zwykle jest to strefa nauki i rozrywki, dlatego popularnością wśród młodzieży cieszą specjalne biurka i dopasowane do nich fotele gamingowe.
W przypadku większego pokoju młodzieżowego dla chłopaka można uwzględnić również dodatkowy fotel, puf i regał na książki czy inne drobiazgi. Natomiast niezależnie od metrażu z pewnością znajdzie się też miejsce na półki ścienne, na których nastolatek może trzymać drobiazgi na widoku lub w estetycznych organizerach.
Modne kolory w aranżacjach pokoju młodzieżowego dla chłopaka

Chcąc urządzić pokój młodzieżowy przyjazny nastolatkowi, warto zapytać go również o ulubione kolory. Dopasowanie kolorystyczne osiągniesz, skupiając się maksymalnie na 2–3 odcieniach, przy czym na ścianach ogranicz się do jednej barwy, ewentualnie drugiej na jednej ze ścian, a trzecią pozostaw na detale. Ciekawym rozwiązaniem jest też użycie neutralnych barw (bieli, beżu, szarości) na większości ścian plus wyrazistej tapety lub fototapety nawiązującej do wybranego motywu przewodniego.
Najpopularniejszym kolorem na ściany w pokojach dla chłopców jest niebieski. Nie zrażaj się do takich kolorów, bo obecnie występują w ogromnej ilości rozmaitych tonacji, które prezentują się gustownie. Jeśli nastolatek szuka czegoś oryginalnego, zaproponuj mu odcienie granatowe na ścianach i dekoracje w innych, wyrazistych barwach – żółtych, pomarańczowych, czerwonych.
Młodzi chłopcy często stawiają też na modne ostatnio szare i czarne pokoje. Wypełnione plakatami i oryginalnymi ozdobami wprowadzają loftowy klimat. Wbrew pozorom i w ciemnej tonacji można stworzyć przestronny pokój – skupiając się na jasnych meblach i dekoracjach. Czerń i szarość podkreślają nowoczesny charakter wnętrz, dlatego mogą przypaść do gustu nastolatkowi.

Redakcja Komfort




