Jak czyścić czarną armaturę, by długo wyglądała jak nowa?
Redakcja Komfort
Czym myć czarną armaturę? Który sposób i produkt jest najlepszy?
Ciemne elementy w łazience i kuchni nie muszą być problemem. Czym myć czarną armaturę? Wystarczy delikatne mleczko lub łagodny roztwór płynu do naczyń z odrobiną octu. Trzeba też pamiętać o regularności i wycieraniu baterii do sucha za pomocą miękkiej ściereczki, która nie matowi powierzchni.
Tak naprawdę sposób mycia niewiele różni się w zależności od kolorystyki baterii, umywalki, wanny, miski WC czy innego elementu wyposażenia. Co więcej, to armatura chromowana i biała bywają uznawane za bardziej problematyczne, bo widać na nich każdy odcień zabrudzeń. W przypadku koloru czarnego nieco bardziej widoczny jest tylko osad z kamienia i mydła, a także drobinki kurzu. Znając kilka prostych, sprawdzonych sposobów mycia i z tym jednak można się łatwo uporać.
Chociaż sposób postępowania przy czarnej armaturze teoretycznie jest prosty, to przy braku należytej uwagi nietrudno o zniszczenie jej powierzchni. Dotyczy to jednak wszystkich rodzajów armatury, nie tylko tej w czarnym kolorze.
Łatwość utrzymania czystości a wybór armatury do swojej aranżacji
Nie istnieje armatura, która byłaby całkowicie odporna na zabrudzenia. Obecnie jednak mamy do wyboru różne modele znacznie ułatwiające porządki. Wiele dostępnych elementów wyposażenia ma powłoki hydrofobowe, dzięki którym krople wody z łatwością spływają, a sam osad nie gromadzi się na nich tak łatwo.
Ilość kamienia można ograniczyć, decydując się również na nowoczesną baterię termostatyczną z filtrami. Produkty takie często mają perlatory, zmniejszające rozchlapywanie wody poprzez odpowiednie prowadzenie jej strumienia. Istnieje wiele modeli, które przypadną do gustu najbardziej wybrednemu konsumentowi. Można wybrać je do umywalki, prysznica, wanny czy kuchennego zlewu. Dostępne są też części wymienne. Przykładowo przy bateriach prysznicowych budowa zewnętrzna niczym nie odbiega od zwykłych, natomiast różnica polega na dodatkowych częściach. Filtry montuje się pomiędzy słuchawką i wężem lub wężem i prysznicem.
Warto pamiętać, że powodem zabrudzeń może być także niewłaściwe dopasowanie rozmiarów armatury. Zbyt duża wysokość kranu nad wanną czy umywalką będzie odpowiadać za zachlapywanie sąsiednich elementów i samej baterii. Jeśli strumień jest nierównomierny, być może konieczna będzie również wymiana sitka w kranie, które już po kilku miesiącach użytkowania się zatka.
Czym czyścić czarne baterie łazienkowe i kuchenne? Miękkie ściereczki
Na co dzień do mycia armatury w kuchni czy łazience powinna wystarczyć miękka ścierka z mikrofibry. Odpowiednie będą również produkty przeznaczone do mycia szyb i luster, bo nie pozostawiają smug i są delikatne, także dla gładkich powierzchni. Natomiast lepiej unikać ściereczek i gąbek z warstwą mikrościeralną (tzw. magiczne gąbki). Chociaż doskonale usuwają one nawet stare zabrudzenia, to przy intensywnym pocieraniu mogą porysować powierzchnię i doprowadzić do jej zmatowienia.
Jakie preparaty wybierać do czyszczenia czarnej armatury w łazience i kuchni?
Dostępnych jest wiele specjalnych preparatów, przeznaczonych do czyszczenia armatury w różnych kolorach. Warto wybierać spraye i mleczka łagodne, z możliwie najmniejszą zawartością składników. Najczęściej wystarczy używać ich raz w tygodniu. Można też wybrać produkt do impregnacji. Stosuje się go po umyciu i osuszeniu powierzchni. Kolejno należy nałożyć niewielką ilość ściereczką lub papierem jednorazowym i wypolerować do sucha. Niektóre środki czystości są produktami 2w1, czyli służą do jednoczesnego mycia i tworzenia powierzchni hydrofobowych.
Domowe sposoby na czyszczenie powierzchni czarnej armatury
Zdecydowaną zaletą domowych sposobów na czyszczenie czarnej armatury jest ich łatwa dostępność, dobra cena oraz niska szkodliwość chemiczna. Przy ostatniej cesze należy jednak postawić gwiazdkę, ponieważ nadmiar ilości niektórych produktów naturalnych używanych do mycia może uszkodzić delikatną powierzchnię armatury, dlatego przy tworzeniu domowych roztworów zawsze należy pamiętać o odpowiednich proporcjach substancji.
Do mycia czarnych baterii umywalkowych, jak również ceramiki czy innych gładkich elementów, można użyć roztworu wody i octu w proporcjach 1:1, czyli z taką samą ilością obu substancji. Po ocet warto sięgać wtedy, gdy zgromadził się już trudny do usunięcia kamień. Można wówczas dodać również odrobinę soku z cytryny.
Jeśli natomiast dbamy o regularne czyszczenie powierzchni, roztwór z octem może okazać się zbędny, a nawet zbyt inwazyjny. Zwykle do wyczyszczenia łazienki czy kuchni z czarnymi elementami wystarcza woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Redakcja Komfort