Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak rozebrać baterię prysznicową?

Jak rozebrać baterię prysznicową?

Cieknący prysznic, to zmora każdej łazienki. Dlatego też warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji i czy zawsze jedynym rozwiązaniem jest wymiana baterii na nową. Na te – i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Demontaż baterii prysznicowej – kiedy będzie niezbędny?

Wbrew pozorom, baterie prysznicowe są bardzo wytrzymałe, a ich usterki nie zdarzają się często. Niestety jednak warunki ich pracy i częstotliwość uruchamiania jest na tyle duża, że prędzej czy później muszą pojawić się problemy. Należy przy tym też podkreślić, że o ile wysoka jakość zakupionej baterii wpływa na jej długowieczność, to jednak nie sprawi, że będzie ona działać wiecznie. Na problemy z prysznicem trzeba więc być po prostu gotowym. Na szczęście bardzo często okazuje się, że ich naprawienie nie jest szczególnie trudne, wystarczające okazuje się przeczyszczenie czy wymiana niektórych elementów. Czasem jednak niezbędna okazuje się całkowita wymiana baterii. Z reguły dochodzi do niej, gdy:

  • 1. Nastąpiło mechaniczne uszkodzenie baterii lub jej elementów – np. zerwanie gwintów, ułamanie dźwigni uruchamiającej wodę,
  • 2. Brakuje części zamiennych – najczęściej dotyczy to zaworów kulowych w produktach nieznanych firm,
  • 3. Uszkodzeniu uległ termostat – dotyczy to oczywiście tylko części baterii, jednak jego wymiana bardzo często jest kłopotliwa,

Często demontaż i wymiana całej baterii następuje z racji jej wieku i utraty walorów estetycznych lub też po prostu wykonuje się ją przy okazji gruntownego remontu.

Łazienka w bloku z prysznicem

Czyszczenie baterii prysznicowej – jak je wykonać?

Jednym z najczęstszych problemów z bateriami prysznicowymi jest zmniejszony przepływ wody przez słuchawkę. Przyczyną tego typu problemów z reguły nie jest jednak awaria samej baterii. Winien jest za to kamień, który osadza się na słuchawce i zatyka otwory wylotowe. Aby go usunąć , konieczne jest wykonanie gruntownego czyszczenia. W tym przypadku, o ile to możliwe, należy zdemontować sitko słuchawki i usunąć nalot wapienny przy użyciu odpowiednich preparatów lub octu. Dużo rzadziej zdarza się, że złogi kamienia lub inne zabrudzenia zbiorą się w samej baterii. Na ogół taka sytuacja ma miejsce w przypadku baterii z termostatem, które posiadają dodatkowe filtry. Wówczas również koniecznie trzeba je wymontować i oczyścić – lub zastąpić nowymi. W żadnym wypadku nie wolno jednak usunąć siatek zabezpieczających, gdyż to najprostszy sposób na uszkodzenie termostatu.

Jak dobrać baterię do umywalki?

Rozkręcenie baterii prysznicowej – krok po kroku

Częstymi problemami baterii prysznicowych jest także cieknąca woda – na łączeniach czy spod zaworu oraz ciężkie działanie tego ostatniego. W takich sytuacjach często konieczny jest częściowy demontaż lub rozebranie elementu sterującego. Jak je wykonać?

  • 1. Wszystkie łączenia baterii prysznicowych odkręcić można przy użyciu odpowiedniego klucza płaskiego lub francuskiego. Po ich wykonaniu należy spróbować wymienić uszczelkę, gdyż to ona z reguły stanowi problem,
  • 2. Rozebranie samej baterii rozpocząć trzeba od odkręcenia kluczem imbusowym ukrytej na ogół z przodu śruby mocującej dźwignię sterującą. Następnie można odkręcić sam zawór kulowy, dzięki czemu dostać się można też do umieszczonej pod nim uszczelki. Wymiana obu tych elementów z reguły rozwiązuje problem cieknącej wody.

Naprawa baterii prysznicowej termostatycznej

O ile baterie mieszaczowe są dość proste w naprawach, to nieco trudniejsze będzie przywrócenie do sprawności produktów wyposażonych w termostat. Wynika to z ich nieco bardziej skomplikowanej budowy. Baterie termostatyczne trapią oczywiście też podobne problemy, co klasyczne rozwiązania – takie jak pęknięcia uszczelek, zaleganie kamienia czy uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo jednak czasem posłuszeństwa może odmówić sam termostat lub jego głowica. Wówczas konieczne jest ich wymienienie. Sam proces demontażu należy w takim przypadku wykonać zgodnie z zaleceniami producenta. Naprawy tych elementów bez niezbędnej wiedzy mogą niestety skutkować nieprawidłowym działaniem całego zestawu.

Jak rozebrać baterię wannową?

Oczywiście każda naprawa czy wymiana baterii prysznicowej powinna być poprzedzona odcięciem dopływu wody. Po zamknięciu koniecznie trzeba też otworzyć całkowicie przepływ przez baterię, by usunąć pozostałą w niej wodę. Samo wykonanie wskazanych czynności nie powinno wówczas sprawić większych trudności. Samodzielna naprawa pozwoli z kolei na uzyskanie sporych oszczędności, w porównaniu do zakupu nowej lub naprawy wykonanej przez specjalistę. A jeśli prysznic nie nadaje się już do niczego, to serdecznie zapraszamy do naszego sklepu, gdzie można kupić wysokiej jakości baterie prysznicowe czarne, białe czy chromowane.

Jak urządzić łazienkę z prysznicem?