Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Wanna – gdzie postawić baterię?

Wanna – gdzie postawić baterię?

Wygodna i elegancka wanna to marzenie wielu osób. Jednak by w pełni skorzystać z jej uroków, koniecznie trzeba zadbać też o odpowiednią baterię, która również wyróżni się estetyką, a do tego będzie też użyteczna. Dlatego też w tym tekście zastanowimy się, gdzie najlepiej umieścić baterię wannową. Zapraszamy do lektury!

Gdzie bateria przy wannie – dostępne możliwości

Dokonując zakupu wyposażenia do łazienki, dość często koncentrujemy się na „dużych” elementach. Efektem tego długo zastanawiamy się, jaką toaletę i umywalkę wybrać, czy kupić wannę narożną, czy wannę prostokątną. Nierzadko zapominamy przy tym o mniej widocznych rzeczach, takich jak właśnie baterie. Tymczasem są one równie ważne – i to zarówno z punktu widzenia użyteczności, jak i estetyki. Co więcej, obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych produktów tego typu, wyróżniających się designem i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Ogólnie baterie wannowe podzielić można na cztery główne typy:

  • 1. Natynkowe – montowane do ściany.
  • 2. Podtynkowe – instalowane w ścianie, na zewnątrz widoczna jest jedynie wylewka i przycisk lub uchwyt sterujący.
  • 3. Wolnostojące – umieszczone obok wanny i wychodzące z posadzki.
  • 4. Wielootworowe – to baterie umieszczane w otworach wyciętych w krawędzi wanny.

Ponadto warto podkreślić, że obok tradycyjnych baterii mieszaczowych coraz częściej kupić można też produkty z termostatem. Co prawda są one zdecydowanie droższe, jednak mają też szereg zalet – jak mniejsze zużycie wody, natychmiastowe podawanie wody o ustalonej temperaturze czy zabezpieczenie przed poparzeniem. Więcej na ich temat można przeczytać w tekście: Jak działa bateria termostatyczna?

Jak zamontować baterię wannową?

Bateria na wannie czy na ścianie – wady i zalety

Znając ogólne typy baterii wannowych, można przejść do wyboru odpowiedniego dla siebie rozwiązania. Oczywiście bardzo duże znaczenie w tym przypadku będzie odgrywać estetyka. Przykładowo wanna wolnostojąca najlepiej będzie pasować do bardzo drogich i designerskich baterii stojących. Ilość dostępnych wyborów i rozwiązań jest jednak naprawdę spora. Dlatego też zaleca się, by wanna i bateria była kupowana razem – by dopasować je pod względem estetycznym i technicznym. A jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

  • 1. Baterie natynkowe – są najpopularniejsze i stosunkowo tanie. Warianty z i bez termostatu mogą różnić się designem i pasować zarówno do bardziej klasycznych, jak i nowoczesnych łazienek. Z reguły jednak nie wyróżniają się one w tłumie.
  • 2. Baterie podtynkowe – koniecznie muszą być montowane przed wykończeniem łazienki, gdyż w większości są one umieszczone w ścianie. Zaletą tej opcji jest z kolei minimalizm – na zewnątrz widać jedynie elementy sterujące i wylewkę.
  • 3. Baterie stojące – to idealna opcja, gdy chcemy osiągnąć „efekt wow”. Jednak z drugiej strony z reguły takie baterie wymagają przerobienia instalacji – by woda była podawana z posadzki. Może być to bardzo poważnym problemem w mieszkaniach.
  • 4. Baterie wielootworowe – są ciekawą opcją, która na pewno zwróci na siebie uwagę. Co więcej, taka bateria zawsze jest pod ręką. Minusem w tym przypadku jest fakt, że można je montować tylko na niektórych wannach.

Jak zamontować baterię wannową?

Jak montować baterie przy wannie?

Zastanawiając się nad rodzajem baterii, zawsze warto też zwrócić uwagę na kwestie montażu. Z reguły nie jest on sporym problemem, jednak i w tym przypadku są wyjątki. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by montując dowolny typ baterii zawsze zwrócić uwagę na długość wylewki – a w zasadzie jej dopasowanie do wanny. Drugą ważną kwestią, jest sposób dociągnięcia instalacji wodnej, która na ogół umieszczona jest w ścianie na określonej wysokości. Jeśli więc chcemy postawić na baterię wolnostojącą, umieścić wannę w innym miejscu czy też np. wyżej niż standardowo, to konieczne będzie przerobienie układu rur. Problem pojawi się też, jeśli zażyczymy sobie baterii podtynkowej po wykończeniu ścian pomieszczenia – wówczas konieczne będzie skucie płytek i dobudowanie osłony z płyty kartonowo gipsowej.

Jak działa bateria termostatyczna?

Gdzie najlepiej postawić baterię wannową? Optymalnym miejscem będzie zawsze to, które nam się najbardziej podoba i jednocześnie nie będzie przeszkadzać podczas kąpieli. Cała reszta to kwestia gustu, choć zdecydowanie warto polecić produkty wysokiej jakości – jak chociażby baterie wannowe Grohe oraz rozwiązania z termostatem. Serdecznie zapraszamy też do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w której znaleźć można baterie wannowe białe, czarne czy też chromowane.

Jaka wanna do łazienki?