Ile miejsca na WC i bidet? Wymagania i zasady planowania łazienki
Kamil Kaźmierczak
Dlaczego warto dokładnie zaplanować miejsce na WC i bidet? Stwórz funkcjonalną łazienkę
Łazienki, szczególnie te w mieszkaniach, to pomieszczenia o niewielkim metrażu. To sprawia, że ich funkcjonalne zaprojektowanie wymaga szczegółowego zaplanowania rozmieszczenia wszystkich elementów – począwszy od kabin prysznicowych, wanien i mebli łazienkowych, aż po WC i bidet.
Tylko dzięki przemyślanemu projektowi będziemy w stanie umieścić wszystkie potrzebne elementy wyposażenia w tym jednym pomieszczeniu, a dodatkowo zapewnić komfort użytkowania i funkcjonalność łazienki. Żeby swobodnie korzystać z dostępnej przestrzeni, należy zachować optymalny odstęp od poszczególnych elementów – zaraz wyjaśnimy Ci szczegółowo, ile miejsca na bidet i WC trzeba zaplanować i jak podejść do montażu obu urządzeń, aby zapewniały ergonomię użytkowania, nawet w przypadku bardzo małej łazienki.
Ile miejsca na WC wygospodarować? Uniwersalne zasady
Poza tym, że zalecana przez ekspertów odległość WC jest praktyczna i gwarantuje swobodne korzystanie z toalety, to jest też ściśle określona w prawie budowlanym, gdzie widnieją konkretne liczby, których trzeba przestrzegać, projektując łazienkę. Na co więc szczególnie należy zwrócić uwagę i jaką odległość miski wc od innych elementów wyposażenia i ścian trzeba zostawić, by stworzyć funkcjonalną łazienkę?
Ile miejsca na WC podtynkowe?
Powyżej przedstawiliśmy uniwersalne zasady, które dotyczą umiejscowienia miski WC. W praktyce jednak nieco inaczej potraktujemy sedes podtynkowy. Jakie odległości powinniśmy zachować, decydując się na niego?
WC podtynkowe, tak jak i WC podwieszane, to jedno z popularniejszych rozwiązań w nowoczesnych łazienkach, które nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale również ułatwia utrzymanie czystości podłogi. Montaż stelaża w ścianie sprawia, że łazienka wygląda schludniej, a widoczna pozostaje jedynie miska WC oraz przycisk spłukujący. Tego typu konstrukcje wymagają około 25 cm głębokości na montaż stelaża, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu wnęki. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, można rozważyć zastosowanie płytkich modeli, które mają nieco mniejszą głębokość montażową.
Poza tym istotne są także wymiary stelaża WC podtynkowego – zwróć uwagę na jego szerokość, długość i wysokość. Standardowe modele mają w granicach 50 cm szerokości, 20 cm długości i około 100 cm wysokości (konkretne wymiary różnią się jednak w zależności od modelu, dlatego koniecznie zwróć na to uwagę, planując zakup). Decydując się na WC podtynkowe, pamiętaj też o zachowaniu odpowiednich odległości po jego bokach, przed nim i od spodu, by zapewnić komfort użytkowania z toalety sobie i swoim domownikom.
Ile miejsca na bidet? Planowanie łazienki
Czy warto mieć bidet w swojej łazience? Zdecydowanie tak. To urządzenie sanitarne zapewnia lepszą higienę osobistą i zwiększa komfort użytkowania. Jest dzięki temu coraz częściej wybierane jako stały element nowoczesnych łazienek. Jednak by korzystanie z bidetu było wygodne i praktyczne, trzeba dokładnie zaplanować jego umieszczenie i zadbać o przestrzeń wokół niego. Jakie są wymagania przestrzenne, jeśli chodzi o montaż bidetu?
Podczas projektowania łazienki, warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń. Właściwe rozplanowanie wymiarów oraz odległości między urządzeniami zapewni wygodne korzystanie z łazienki zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach wymagających dodatkowego komfortu.
Kamil Kaźmierczak