Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Bateria z termostatem – jakie ma minusy?

Bateria z termostatem – jakie ma minusy?

Nowoczesne baterie termostatyczne można spotkać w coraz większej liczbie polskich domów i mieszkań. Wynika to z ich niekwestionowanych zalet. Czy jednak jest to rozwiązanie idealne dla każdego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Baterie termostatyczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Przez dziesięciolecia na polskim rynku królowały baterie z dwoma kurkami, które pozwalały na sterowanie temperaturą wody poprzez ich odpowiednie rozkręcanie. Pod koniec XX wieku zostały one jednak w znacznym stopniu wyparte przez produkty posiadające jeden uchwyt zamontowany na zaworze kulowym. Pozwoliło to na zwiększenie wygody i ułatwienie sterowania, jednak to w dalszym ciągu odbywało się manualnie.

Przełomem w tym przypadku okazało się dopiero pojawienie się baterii łazienkowych z termostatem. Co przy tym ciekawe, pod względem ogólnego wyglądu niewiele różnią się one od innych baterii w nowoczesnym stylu. Główną różnicą w tym przypadku jest obecność termostatu, który dba o dostarczenie wody o temperaturze ustawionej przez użytkownika. W praktyce po prostu steruje on ilością i ciepłotą wody trafiającej z sieci.

Baterie umywalkowe czy prysznicowe baterie termostatyczne oferują dzięki temu swoim użytkownikom całkiem nową jakość, a jednocześnie ich element sterujący nie jest przesadnie skomplikowany. Nie wymaga on też zasilania czy szczególnie skomplikowanej konserwacji. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tekście: Jak działa bateria termostatyczna?

Jak zamontować baterię wannową?

Jakie są wady baterii z termostatem?

Podobnie jak każde inne nowe rozwiązanie, także i zestawy baterii łazienkowych termostatycznych niekoniecznie wzbudzają pełne zaufanie u potencjalnych nabywców. Jak nietrudno przypuszczać, główne obawy dotyczą sprawności działania i długowieczności. A jak jest w praktyce? Jakie wady mają baterie prysznicowe z termostatem?

  • 1. Ograniczenia w montażu – baterie z termostatem działają bardzo dobrze i stabilnie, nawet w przypadku skoków ciśnienia czy temperatury wody. Jednak niekoniecznie dobrze sprawdzą się w sytuacji, gdy sparuje się je z instalacjami korzystającymi z domowych elektrycznych czy gazowych podgrzewaczy (a także kotłów dwufunkcyjnych). Siłą rzeczy w momencie uruchomienia termostat maksymalnie rozkręci dopływ ciepłej wody, którą dopiero będzie musiała zostać podgrzana. Sprawi to, że urządzenie zostanie uruchomione od razu z maksymalną mocą, bardzo mocno zwiększając temperaturę wody. Tą z kolei już po chwili trzeba będzie chłodzić strumieniem zimnej wody, gwałtownie ograniczając dostęp ciepłej. Takie skokowe działanie może z kolei wpływać niekorzystnie na żywotność podgrzewacza, pieca, a także samego termostatu. W tym miejscu trzeba też podkreślić, że nieprawidłowe podłączenie takiej baterii może uniemożliwić jej działanie – w odróżnieniu od klasycznych produktów, gdzie po prostu ciepłą wodę będzie uruchamiał kurek od zimnej.
  • 2. Konieczność konserwacji – każda bateria wannowa czy umywalkowa wymaga pewnej dbałości – szczególnie w przypadku, gdy woda w sieci jest bardzo twarda. W przypadku rozwiązań wyposażonych w termostat, ewentualne zabrudzenia są jednak nieco groźniejsze – szczególnie dla elementu sterującego. Dlatego też posiadają one dodatkowe filtry, które jednak po pewnym czasie mogą ulec częściowemu i w końcu całkowitemu zablokowaniu. Dlatego też niezbędne jest ich regularne czyszczenie.
  • 3. Ograniczenia użytkowe – zdecydowana większość baterii termostatycznych wyposażona jest w dwa pokrętła. Są one na pewno niezwykle estetyczne i przyjemne w użyciu. Niestety jednak nie dla każdego będą one idealną opcją. Przede wszystkim kłopoty z ich użyciem będą miały osoby o ograniczonej sprawności ruchowej – choć nie tylko. Czasem problemy mogą już wystąpić w przypadku np. obfitego nawilżenia i namydlenia dłoni.
  • 4. Cena – zdaniem wielu to największy minus baterii z termostatem. Niestety jest ona faktem, gdyż produkty tego typu kosztują zauważalnie więcej od klasycznych rozwiązań. Najtańsze z nich to koszt około 300-500 złotych, bez trudu można jednak znaleźć baterie, których cena zbliża się lub przekracza 1000 złotych. Oznacza to, że mogą być one nawet kilkukrotnie droższe.
    Jak rozebrać baterię umywalkową?

Czy warto postawić na baterie termostatyczne?

Nie da się ukryć, że baterie termostatyczne mają swoje wady. Czy jednak sprawiają one, że nie warto ich kupować? Naszym zdaniem absolutnie nie. Oceniając je, należy zwrócić uwagę, że wysoka cena baterii tego typu jest tak naprawdę inwestycją. W praktyce może się ona bardzo szybko zwrócić. Wynika to z ich dużo niższego zużycia wody, a w związku z tym także ciepła. Druga ważna kwestia, to znaczenie omawianych ograniczeń w montażu czy użytkowaniu. Oczywiście są one faktyczne, jednak nie dotyczą wszystkich użytkowników. Z kolei problemy z czyszczeniem filtrów na pewno nie równoważą zalet baterii termostatycznych.

Wanna – gdzie postawić baterię?

Czy więc warto postawić na omawiane rozwiązanie? Z całą pewnością tak. Baterie tego typu można oczywiście kupić też w naszym sklepie, razem z akcesoriami do baterii łazienkowych oraz wieloma innymi produktami do domów i mieszkań.