Armatura – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Redakcja Komfort

05.11.2024
Kategoria: Łazienka
4 min. czytania
armatura co to jest
Wykańczając lub remontując wnętrze, każdy z nas spotyka się z pojęciem armatury. Co to właściwie jest? Są to wszelkie elementy wyposażenia, które przydają się do kontrolowania przepływu i wykorzystania wody. Dotyczą one głównie łazienek i kuchni, ale też pralni czy obszarów gospodarczych. Przybliżamy rodzaje armatury i najważniejsze kwestie związane z jej wyborem!

Czym jest armatura – co to za termin i czego dotyczy?

słupek łazienkowy cersanit crea 30x140x25 cm biały połysk s924-023
słupek łazienkowy cersanit crea 30x140x25 cm biały połysk s924-023

Doskonale wiadomo, że woda jest niezbędna w codziennym funkcjonowaniu. Na jej właściwe i komfortowe korzystanie pozwala odpowiednio dobrana armatura. Co to oznacza? Otóż zgodnie z definicją obejmuje ona wszelkie elementy wykończeniowe, które służą do doprowadzania wody, jej magazynowania i odprowadzania.

Współczesna armatura zapewnia funkcjonalność i jest ważnym detalem dekoracyjnym. Mowa o bateriach, natryskach, wannach, umywalkach, zaworach, perlatorach i wielu innych segmentach armatury. Wszystkie z nich warto poznać, jeśli chcemy zaaranżować mieszkanie, dom lub obiekt użyteczności publicznej w sposób modny i praktyczny.

Warto wiedzieć
Pierwsze systemy armatury zostały skonstruowane w Egipcie. Kraj suszy potrzebował sposobów kontroli przepływu wody. Tworzono więc armaturę z gliny, kamienia i drewna. W Rzymie natomiast zaczęto wykorzystywać miedź i brąz. W późniejszych czasach doceniono odporne na korozję żeliwo. Obecnie armatura jest znacznie wyższym poziomie rozwoju technologicznego.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Armatura łazienkowa

Co wchodzi w skład armatury łazienkowej i kuchennej?

odpływ liniowy cersanit tako 80 cm z rusztem dwustronnym czarny mat s907-019
odpływ liniowy cersanit tako 80 cm z rusztem dwustronnym czarny mat s907-019

Armaturę można podzielić na produkty większe, mniejsze i pomocnicze. Pierwsze są szczególnie istotne, bo w aranżacjach pozostają widoczne i często stanowią główny akcent dekoracyjny. Są to m.in.:

wanny,
kabiny prysznicowe,
brodziki,
umywalki,
miski WC,
bidety.

Te większe komponenty wyposażenia służą głównie do gromadzenia wody. Ta jednak musi do nich dopływać. Kolejnym istotnym typem armatury są więc:

baterie umywalkowe,
baterie wannowe,
deszczownice,
baterie prysznicowe,
natryski,
hydromasaże,
zestawy prysznicowe,
baterie bidetowe.

Armatura do łazienki, kuchni i innych pomieszczeń, w których zachodzi potrzeba użycia wody, obejmuje również elementy ją odprowadzające. Są to wszelkie odpływy, syfony czy korki. O armaturze możemy usłyszeć również, jeśli zajdzie potrzeba wymiany sitka w kranie czy nieszczelnego zaworu. W jej skład wchodzą bowiem także drobne części wyposażenia, które są niezbędne do prawidłowej kontroli przepływu wody. Mowa m.in. o rozmaitych zaworach, kurkach podłączeniowych i zwrotnych, filtrach, złączkach, redukcjach, odpływach, pływakach, pokrywach i wielu innych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Baterie umywalkowe

Jak dopasować armaturę do stylu aranżacji łazienki i kuchni?

wanna wolnostojąca besco viya 160x70 cm owalna odlew mineralny czarny mat klik-klak grafitowy wmmc-160vgr
wanna wolnostojąca besco viya 160x70 cm owalna odlew mineralny czarny mat klik-klak grafitowy wmmc-160vgr

Wybierając armaturę, warto zwrócić uwagę na cztery zasadnicze kwestie:

Design – poza klasyczną, chromowaną i białą armaturą do wyboru mamy również nowoczesne propozycje. Dużą popularnością cieszy się zarówno czarna armatura łazienkowa oraz kuchenna, jak i elementy złote, w odcieniach starego mosiądzu, beżowe czy wielokolorowe.
Wymiary – wybór odpowiedniej armatury do łazienki i kuchni zależy od dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu. Kluczowa jest wysokość kranu nad wanną czy odległość baterii do umywalki. Odpowiednia korelacja umożliwia wygodne korzystanie z wody i minimalizuje jej rozchlapywanie.
Dodatkowe funkcje – części przeznaczone do dystrybucji wody często umożliwiają jej oszczędzanie i zwiększają wygodę użytkowników korzystających z armatury. Mowa o rozmaitych systemach napowietrzających strumień wody, wyciąganych wylewkach czy bateriach z termostatem.
Sposób obsługi – dotyczy głównie regulacji strumienia i temperatury wody. Dostępne są baterie łazienkowe i kuchenne jednouchwytowe (najwygodniejsze), dwuuchwytowe i z systemami automatycznymi (dotykowe, ruchowe).

Elementy armatury w łazience i kuchni – modele podtynkowe i natynkowe

zestaw prysznicowy podtynkowy omnires y czarny satynowy sysy18bl
zestaw prysznicowy podtynkowy omnires y czarny satynowy sysy18bl

Armaturę można podzielić również w inny sposób. Kryterium podziału jest także sposób jej montażu. Tutaj mamy dwie podstawowe opcje – klasyczną armaturę natynkową (ścienną) i z ukrytymi elementami podtynkowymi. Pierwsze rozwiązanie jest tradycyjne, łatwe w montażu i bezproblemowe przy ewentualnej wymianie. Natomiast decydując się na wykończenie wnętrza z zastosowaniem armatury podtynkowej, wszelkie części instalacyjne chowa się „pod ścianą”. Trzeba więc wykonać otwory o odpowiedniej wielkości. Widoczne pozostają tylko zewnętrzne części. Taki sposób montowania idealnie pasuje do nowoczesnych pomieszczeń minimalistycznych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Baterie ścienne

Nowoczesna armatura łazienkowa i kuchenna – design i opcje praktyczne

bateria umywalkowa valvex loft czarny mat 2455900
bateria umywalkowa valvex loft czarny mat 2455900

Wybór koloru armatury łazienkowej to głównie kwestia gustu i obranego stylu wnętrzarskiego. Funkcjonalne wyposażenie dobiera się do barwy ceramiki i pozostałych elementów wyposażenia. Modele w bieli, detale ze złota lub połyskującego srebra świetnie odnajdują w stylu glamour, klasycznym i angielskim. Czarna armatura może sprawdzić się we wnętrzach loftowych, industrialnych i nowoczesnych. Natomiast barwy miedziane, to jedna z propozycji do kuchni i łazienek w stylu retro.

Można dobierać armaturę w kolorze pasującym do blatu lub umywalki, ale ciekawą propozycją są też kontrasty. Dobrze, jeśli bateria lub inny segment wyróżniają się na tle płytek lub innego materiału wykończeniowego. Warto też pamiętać, że rodzaj armatury będzie wpływać na sposób utrzymania jej w czystości. Za proste w tej kwestii uznaje się modele białe i beżowe, chociaż te czarne przy odrobinie zaangażowania również nie powinny sprawiać większego kłopotu. Wybór designu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji.

W nowoczesnej armaturze łazienkowej i kuchennej warto uwzględnić także systemy, które pozwalają oszczędzać wodę i ułatwiają korzystanie z niej. Osoby, które lubią rozwiązania ekologiczne, powinny zwrócić uwagę na rodzaje baterii wyposażonych we wspomniane termostaty i napowietrzniki strumienia umieszczone w głowicy. Łatwą regulację strumienia wody i utrzymanie stałej temperatury zapewniają zwłaszcza modele jednouchwytowe i automatyczne.

Najczęściej zadawane pytania
Co zalicza się do armatury?
W ramach armatury mamy szeroki wybór elementów, które służą do doprowadzania, odprowadzania i gromadzenia wody. Są to wszelkie baterie, kabiny prysznicowe, miski toaletowe i bidety, jak również drobne, ukryte fragmenty instalacji hydraulicznej.
Czy wanna to armatura?
Tak. Zdecydowanie wanna jest armaturą. Co więcej, jest to jeden z podstawowych części wyposażenia współczesnych łazienek. Do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędne są również inne elementy armatury, takie jak np. bateria wannowa czy rury odprowadzające wodę.
Co to jest armatura sanitarna?
Armatura sanitarna to wszelkie elementy, pozwalające na kompleksowe wyposażenie łazienki i kuchni w kwestii praktycznej. Są to produkty, które zapewniają wygodny dostęp do wody oraz jej sprawne odprowadzanie.

Redakcja Komfort

Data publikacji: 05.11.2024

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.