W łazience panuje duża wilgotność, okno umożliwi skuteczną wentylację i wymianę powietrza, daje też spore możliwości aranżacyjne. Niestety okno może wychładzać pomieszczenie, nawet gdy jest nowe i szczelne. Kiedy na zewnątrz jest mróz, a w środku grzeją kaloryfery, na szybach skrapla się woda. W zależności od tego, co znajduje się za oknem, należy odpowiednio zadbać o intymność czyli zasłony, rolety lub żaluzje.
Chcąc wykorzystać atuty posiadania okna w łazience, należy dobrze rozplanować jej układ i wyposażenie. W zależności od tego, gdzie znajduje się łazienka – parter versus poddasze - inaczej zaaranżujemy wnętrze. Jeśli okno jest duże i niskie lub w dachu, możemy rozważyć postawienie pod nim wanny, jeśli małe i wysokie – lepsza będzie umywalka. Musimy mieć do niego przecież łatwy dostęp przy otwieraniu czy rozszczelnianiu – do wysokich okien sprawdzą się schodki, które mogą służyć także jako element dekoracyjny. Jeśli w oknie lub na parapecie planujemy dekoracje, pamiętajmy, że będziemy okno otwierać, więc nie mogą tego utrudniać.
W tego typu łazience unikamy wieszania lustra naprzeciwko okna, gdyż będzie odbijać światło. Dobrze umieszczone lustro będzie współgrało z oknem, odpowiednio doświetlając jasną łazienkę i optycznie powiększając przestrzeń. Moc naturalnego światła zmienia się jednak wraz z porami roku, więc należy zadbać o właściwe oświetlenie i oprócz głównej lampy czy plafonu, przy lustrze, umywalce, wannie i toalecie, zamontować punktowe ciepłe żarówki.
Światło dzienne w łazience pozwala niestety dostrzec każdy zaciek, plamę czy ślady na armaturze i płytkach. Dlatego ważny tu jest odpowiedni dobór materiałów i wzorów, tak, aby nie spędzać wielu godzin na ich czyszczeniu. Jednym z rozwiązań mogą być baterie bez ostrych krawędzi, bezdotykowe lub ze specjalną powłoką. To samo dotyczy szklanych ścian kabiny prysznicowej, drzwiczek czy pozostałych elementów ze szkła.