Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaka terakota do małej łazienki?

Jaka terakota do małej łazienki

Jaka terakota do małej łazienki?

Duża łazienka wybacza więcej szalonych pomysłów projektantów, w małej trzeba większą wagę przyłożyć do detalu. Jednak nawet mała łazienka może być praktycznie i gustownie urządzona. Podpowiadamy, jaka terakota łazienkowa sprawdzi się najlepiej w niewielkim pomieszczeniu.

Glazura i terakota do małej łazienki. Co wybrać?

Terakota do łazienki to wydatek i efekt na wiele lat, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać ją dobrze. Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze warto postawić na płytki z terakoty błyszczącej. Połysk płytek doskonale odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie wyda się optycznie większe. Wbrew pozorom błyszcząca glazura i terakota do łazienki jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż jej matowy odpowiednik.

Glazura i terakota do małej łazienki lepiej sprawdzi się w większym formacie. Wybierz więc płytki duże, najlepiej prostokątne i połóż je bezfugowo. Osiągniesz efekt jednolitej powierzchni, która będzie sprawiała wrażenie większej. Unikaj małych płytek oraz drobnych dekorów, które mogą wywoływać efekt chaosu. Sięgając po dekory nie tylko pamiętaj, by były duże, ale również, aby odpowiednio je ułożyć. Jeśli łazienka jest wąska, wybieraj dekory poziome, jeśli jest niska – pionowe. W ten sposób optycznie poszerzysz lub wydłużysz łazienkę.

W przypadku małej łazienki znaczenie ma nie tylko wybór płytek, ale także sposób ich położenia. Terakota ułożona do sufitu sprawia wrażenie przytłaczające i ograniczające, zdecydowanie lepiej jest więc położyć płytki do 2/3 wysokości. Ścianę powyżej możesz pomalować na dowolny, raczej jasny kolor. Ponadto warto wszystkie schowki i półki wykończyć terakotą, aby uzyskać efekt jednolitej ściany. Im mniej mebli i sprzętów, tym łazienka sprawia wrażenie bardziej przestronnej. Dotyczy to także lustra, które najlepiej będzie wyglądać wbudowane w ścianę, tworząc całość z terakotą, nie zaś zawieszone na niej. Jeśli możesz, postaw też na podwieszaną ceramikę w miejsce tej osadzanej na podłodze- to także optycznie powiększy łazienkę.

Terakota antypoślizgowa. Czy sprawdzi się w małej łazience?

Piękne płytki, na których jednak łatwo się poślizgnąć są niebezpieczne, szczególnie dla dzieci czy osób starszych, choć nie tylko. Dlatego ,terakotę podłogową wybieramy biorąc pod uwagę różne parametry, między innymi antypoślizgowość. W Polsce oznaczana jest ona w skali od R9 – R13, gdzie R13 ma najwyższy stopień antypoślizgowości, wymagany na przykład na basenach. Natomiast płytki poniżej R9 nie są płytkami antypoślizgowymi. Jeśli na Twojej podłodze spocznie dywanik i zasadniczo nie będziesz na niej stawiać mokrych bosych stóp, możesz sobie pozwolić na terakotę o niskim stopniu antypoślizgowości. Natomiast jeśli nie planujesz żadnego zabezpieczenia podłogi, zainwestuj w terakotę o wyższym stopniu, aby być pewnym, że nie czekają Cię pułapki we własnej łazience. Co prawda terakota antypoślizgowa jest trudniejsza w utrzymaniu czystości (bardziej chropowata i porowata), ale w małej łazience to nie powinien być problem.

Biała terakota do łazienki. Czy to najlepszy wybór?

W małych pomieszczeniach powinno się unikać ciemnej kolorystyki. Jeśli ktoś jest do niej bardzo przywiązany, może sobie pozwolić na pojedyncze elementy – na przykład jedną ciemną ścianę, czy ciemne dekory. Dlatego biała terakota do małej łazienki to doskonały wybór. Biel optycznie powiększy przestrzeń, doda wrażenia czystości i świeżości. Biała łazienka to klasyka, która wytrzyma próbę czasu i sprawdzi się w każdej aranżacji. Można wybrać na przykład białą terakotę z efektem 3d, która sprawi, że ściana nie będzie się zlewać w całość, dzięki grze światła i cienia – jeśli zastanawiasz się nad kolorem białym w łazience, sprawdź nasz wpis Białe płytki do łazienki – czy warto na nie postawić?. Na przeciwnym biegunie są gładkie płytki typu metro, przypominające cegiełki. Doskonale będą wyglądać w nowoczesnej, industrialnej aranżacji. Jeśli dodatkowo będą błyszczące – zyskasz efekt przestrzeni. Do fugowania białej terakoty możesz użyć białej fugi lub przeciwnie – w kolorze kontrastowym, ciemnym, w zależności od pożądanego efektu – sprawdź, jaki kolor fugi do białych płytek będzie najlepszy. A może postawisz na total white look, czyli nie tylko białą terakotę, ale też ceramikę? Wówczas pamiętaj, że biel bieli nierówna i warto dopasować do siebie odcienie.