Płytki do połowy ściany – wykończenie, które odmieni Twoje wnętrze

Ewelina Furmaniak

Menedżer kategorii – Płytki

12.11.2024
Kategoria: Ściany
4 min. czytania
płytki do połowy ściany
Sposób układania płytek do połowy ściany, stosowany m.in. w stylu angielskim, w Polsce jest kojarzony głównie z czasami PRL-u. Chociaż przez ostatnie lata był niemal całkowicie zapomniany, obecnie ten rodzaj wykończenia staje się jednym z najgorętszych trendów wnętrzarskich! Od dłuższego czasu obserwujemy odchodzenie od pokrywania wszystkich łazienkowych powierzchni ceramiką. Łączenie płytek z innymi materiałami daje ogromne możliwości przy tworzeniu unikalnego wystroju łazienki. Może to być fantastyczny sposób na odświeżenie przestrzeni, nadanie jej charakteru lub nawet wydobycie zupełnie nowego stylu wnętrza. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać tę metodę.

Dlaczego warto się zdecydować na płytki do połowy ściany?

wanna wolnostojąca besco calima 170x74 cm owalna biały połysk syfon i maskownica czarny was-170-ccz
wanna wolnostojąca besco calima 170x74 cm owalna biały połysk syfon i maskownica czarny was-170-ccz

W ostatnich sezonach trendy wnętrzarskie skupiały się na ceramice. Ta ma sporo zalet – jest całkowicie wodoodporna, łatwa w utrzymaniu w czystości i występuje w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Nie bez powodu więc chętnie pokrywamy nią wszystkie łazienkowe powierzchnie. Jednak obecnie na rynku dostępne są też inne, równie wytrzymałe i modne tworzywa, które warto wprowadzać do swoich wnętrz.

Jeśli zdecydujesz się na płytki ułożone do połowy wysokości ściany, możesz łatwo dodać łazience oryginalności i wprowadzić ciekawy akcent. W tym przypadku łatwiej też o oszczędność finansową – nawet przy wyborze droższego modelu. Najwięcej zalet wiąże się jednak z nieograniczonymi wręcz możliwościami dekoracyjnymi.

Łazienka z płytkami do połowy ściany zyskuje na przytulności – przestrzeń nie jest już jedynie sterylnym, funkcjonalnym wnętrzem, ale staje się miejscem, w którym można odetchnąć, zrelaksować się i poczuć bardziej komfortowo. Wybór takiego wykończenia może całkowicie odmienić jej klimat, tworząc prawdziwie domowy azyl. Ponadto płytki do małej łazienki, ułożone na całych ścianach, mogą ją wizualnie pomniejszać. Natomiast decydując się na kafle tylko do pewnej wysokości, możemy liczyć na optyczne powiększenie przestrzeni.

Dzięki nowoczesnym farbom wodoodpornym, dostępnym w różnych odcieniach, odświeżenie wystroju łazienki nie wymaga wielkiego remontu. Kilka godzin pracy i farba na ścianach całkowicie zmienia charakter pomieszczenia. Nie trzeba też usuwać poprzednich powłok – malowanie jest szybkie i niedrogie, a efekt widać od razu. Dzięki temu w krótkiej chwili i niskim kosztem można przeprowadzić nieinwazyjną metamorfozę wnętrza.

Układanie płytek do pewnej wysokości ściany pozwala też na wprowadzenie innych, modnych materiałów wykończeniowych – betonu architektonicznego, tapet dostępnych w rozmaitych kolorach i wzorach czy pięknej sztukaterii.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Płytki ścienne

Które strefy łazienki warto pokryć ceramiką w całości i do połowy?

miska wc wisząca cersanit city oval cleanon z deską wolnoopadającą duroplast k701-104
miska wc wisząca cersanit city oval cleanon z deską wolnoopadającą duroplast k701-104

Jeśli w łazience jest tylko wanna bez kabiny prysznicowej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na wszystkich ścianach położyć płytki do połowy. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w eleganckich, klasycznych wnętrzach. Są jednak strefy w łazience, które wymagają szczególnej ochrony przed wodą. Mowa przede wszystkim o kabinie prysznicowej i wannie z parawanem służącej również za prysznic. Mają one kontakt z wodą, dlatego w tych miejscach warto rozważyć płytki ceramiczne aż do sufitu lub przynajmniej nieco ponad wzrost najwyższego z domowników.

gres orginal wood dark brown mat 18,5x59,8 cersanit
gres orginal wood dark brown mat 18,5x59,8 cersanit

Pamiętajmy, że połowiczne zastosowanie kafelek nie musi oznaczać podziału wysokości ściany. We współczesnych łazienkach chętnie pokrywa się ceramiką część ścian w poziomie, a na pozostałych powierzchniach stosuje się inne tworzywa, np. lamele, drewno czy cegłę. Z ceramiki oczywiście można korzystać nie tylko w łazienkach, ale też w salonach, przedpokojach czy sypialniach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Modne płytki

Na jakiej wysokości zakończyć płytki łazienkowe?

miska wc wisząca laveo jari cycleon z deską wolnoopadającą biały vmj_609s
miska wc wisząca laveo jari cycleon z deską wolnoopadającą biały vmj_609s

Najczęściej płytki w łazience układa się do wysokości ok. 1,2–1,5 m. Standardowo umywalki umieszcza się na wysokości 80–95 cm – zostaje więc odpowiedni zapas glazury czy gresu, chroniący ścianę przed wilgocią. Dużo zależy jednak od wybranego formatu i rozmiaru płytek. Najlepiej dopasować wysokość, zwracając uwagę na wymiary, aby nie było konieczności przycinania ceramiki.

Niemniej ważny jest sposób wykończenia. To, jak kłaść płytki do połowy ściany, jest kwestią gustu i wybranego stylu. W nowoczesnych aranżacjach często stawia się na proste układy płytek – jedna przy drugiej, bez żadnych przesunięć. Taki układ dodaje elegancji, a także doskonale podkreśla wyraziste wzory na kafelkach, dzięki czemu pasuje także do stylu minimalistycznego. Jeśli jednak wolimy mniej oczywiste rozwiązania, warto ułożyć płytki na mijankę albo ukośnie – to nada wnętrzu nieco więcej dynamiki.

Jak estetycznie i praktycznie połączyć kafelki ze ścianą?

wanna do zabudowy cersanit intro 160x75 cm prostokątna biały s301-067
wanna do zabudowy cersanit intro 160x75 cm prostokątna biały s301-067

Krawędzie płytek bywają ostre, a także narażone na odpryśnięcia. Może również gromadzić się na nich kurz. Ponadto pozostawione bez wykończenia, zwłaszcza w przypadku mozaiki lub małych kafelek, brzegi kompozycji mogą wyglądać na niedoprecyzowane. Dla estetyki trzeba więc je odpowiednio wykończyć.

W łazienkach, w których liczy się elegancja, warto wykorzystać dekory ścienne, których jedna strona jest zaokrąglona. Praktycznym rozwiązaniem jest także użycie specjalnych listew wykończeniowych, dostępnych w wielu kolorach, szerokościach i długościach.

Ciekawym sposobem na zaprojektowanie wnętrza jest wyrównanie ściany z powierzchnią płytek. W tym przypadku można użyć płyt OSB, które nakleja się na górną część ściany. Pod nią natomiast pozostaje niewielka wnęka. Po ułożeniu płytek tworzy się spójna całość. Pomiędzy różnymi tworzywami warto rozważyć zastosowanie listwy dekoracyjnej, ale można użyć także akrylu. Metoda ta sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. Z kolei wychodząc płytą ponad powierzchnię, tworzy się idealne miejsce na zastosowanie oświetlenia na taśmie LED.

Najczęściej zadawane pytania
Jak wykończyć płytki w połowie ściany?
Przy górnej części płytek warto zastosować listwę wykończeniową. Dostępne są też listwy dekoracyjne, za pomocą których można estetycznie i funkcjonalnie połączyć różne rodzaje materiałów.
Jak wykończyć brzeg płytek?
Na estetyczne wykończenie brzegów płytek pozwalają specjalne listwy ceramiczne lub aluminiowe, które pełnią również funkcję dekoracyjną. Innym sposobem jest tzw. fazowanie, czyli szlifowanie płytek pod odpowiednim kątem, aby ich krawędzie się idealnie schodziły.
Jak w łazience wykończyć ścianę między glazurą a sufitem?
Jeśli układamy płytki aż do sufitu, najczęściej wystarczy zastosować spoinę z silikonu lub akrylu sanitarnego, dopasowanego kolorystycznie do glazury lub sufitu. Inną metodą jest użycie listwy wykończeniowej lub sufitowej.

Ewelina Furmaniak

Menedżer kategorii – Płytki

Data publikacji: 12.11.2024

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.