Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak położyć płytki na podłodze? 3 kroki

Jak położyć płytki na podłodze? 3 kroki

Układanie płytek podłogowych wydaje się być wiedzą tajemną zarezerwowaną jedynie dla specjalistów w swoim fachu. Jeśli jednak zastosujesz się do kilku prostych zasad doskonale poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie. Dowiedz się, jak wygląda układanie płytek krok po kroku.


Płytki podłogowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w kuchniach i łazienkach, ale coraz częściej można je spotkać również w pozostałych pomieszczeniach domów.To szczególnie nie dziwi, bo są bardzo praktyczne, a jednocześnie eleganckie i dostępne w różnych wariantach. Jeśli jednak chcesz przeprowadzić remont, ale masz mało funduszy, wynajęcie fachowca, który położy płytki będzie wiązać się z dodatkowymi, i to niemałymi, kosztami. Możesz jednak zająć się tym samodzielnie. Wydaje Ci się, że nie dasz rady, bo to strasznie trudne i skomplikowane? Otóż nie! Z pomocą naszego poradnika położysz klinkier, gres lub skomplikowane mozaiki. Pytanie zatem,jak położyć płytki na podłodze?

Jak szybko położyć płytki na podłodze – czy układać nowe płytki na starych?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak ułożyć płytki na podłodze, trzebawspomniećo odpowiednimprzygotowaniu do tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim rozważ, czy chcesz układać kafelki na starych płytkach czy na betonie. Ta ostatnia opcja najczęściej jest bardziej korzystna –nie tworzy różnicy poziomów pomiędzy podłogami różnych pomieszczeń, poza tym „nie zabiera” pomieszczeniu kilku centymetrów wysokości. Jeżeli poprzednie płytki były kiepskiej jakości lub źle przyklejone, mogą się przemieszczać i odkruszać, powodując wyłamywanie nowych. Klej położony na stare podłoże może się też bardzo rozpływać po płytce, utrudniająckładzenie kafelek podłogowych.

Jeśli jednak zastanawiasz się,jak szybko położyć płytki na podłodze, opcja układania nowych kafelków na stare pozwoli zaoszczędzić Ci kilka dni pracy, które musiałbyś przeznaczyć na skuwanie i wynoszenie gruzu. Plusem tej metody jest także fakt, że wiąże się z nią zdecydowanie mniej brudu i kurzu.

Pytanie zatem,jak prawidłowo ułożyć płytki podłogowenowe na stare? Przede wszystkim sprawdź stan starych kafelków. Opukaj je drewnianą rączką młotka i sprawdź, czyktóreś się nie odkleiły; jeśli tak, wystarczy skuć tylko te płytki. Kolejnym etapem jest oczyszczenie oraz zmatowienie podłoża, dzięki którym klej oraz nowa płytka będą się dobrze trzymać.

Do remontu łazienki warto jest się dobrze przygotować, rozważając przy tym wszystkie jego zalety, wady oraz problemy, jakie mogą się z nim wiązać. Warto też pamiętać, że zadowalający efekt często potrafi przynieść sama zmiana dodatków lub poszczególnych elementów wystroju wnętrza. Koniecznie sprawdź zatem artykuł: Najczęstsze dylematy podczas projektowania łazienki, aby dobrze przygotować się do remontu oraz aranżacji łazienki.

Układanie płytek na podłodze krok po kroku – przygotowanie podłoża

Bez względu na to, czy chcesz rozpocząć klejenie płytek podłogowychnowych na stare czy bezpośrednio na beton, sekretem dobrze wykonanej pracy jest podłoże. Musi być ono dobrze przygotowane, dlatego zanim rozpoczniesz układanie płytek na podłodzeoczyść ją z powłok zmniejszających przyczepność, czyli wszelkich zanieczyszczeń, pyłów, kurzu i tłustych plam. Nierzadko konieczne może okazać się też wyrównanie podłoża.Świetnie sprawdzi się tu samopoziomująca wylewka, którą można znaleźć w każdym sklepie budowlanym. Sposób jej wyrobienia jest banalnie prosty: wystarczy rozrobić masę szpachlową z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta(wystarczy użyć do tego wiadra oraz wiertarki z mieszadłem).

Zanim dowiesz się, jak położyć płytki podłogowe, musisz wiedzieć, że kolejnym ważnym etapem, który zdecyduje o jakości przeprowadzonych prac, jest gruntowanie powierzchni. Zmniejsza ono nasiąkliwość, dzięki czemu klej może zwiększyć swoją przyczepność i stabilnie przymocować płytki do podłoża.

Układanie płytek ceramicznych na podłodze w pomieszczeniach o dużej wilgotności warto poprzedzić położeniem masy uszczelniającej. Hydroizolacja zabezpiecza przed przenikaniem wody przez warstwę płytek, a także chroni je przed odklejaniem się od podłoża. Dla lepszego zabezpieczenia przed wilgocią możnazastosować na podłożu dwie warstwy preparatu.

Jak prawidłowo położyć płytki na podłodze – sposoby układania i ułożenie płytek na sucho

Jak zacząć układanie płytek na podłodze? Jeżeli nie jesteś wprawiony w ich kładzeniu, warto najpierw ułożyć je „na sucho”. To sporo ułatwi, zwłaszcza w przypadku płytek ze wzorami lub kolorowymi wstawkami. Na tym etapie możesz zdecydować, czy chcesz układać płytki prosto, w harmonijkę, karo czy jodełkę. Ta ostatnia sprawdza się zwłaszcza przy płytkach prostokątnych.

Jak kłaść płytki podłogowe na prosto? To łatwy i popularny sposób układania płytek. Kafelki kładzione są jeden pod drugim, a fugi tworzą prostopadłe przecięcia. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku kwadratowych płytek.

A jak układać płytki podłogowe w karo? W tym przypadku fugi są ułożone pod kątem 45 stopni. To bardzo efektowny wzór,który wymaga jednak pewnej wprawy, dlatego warto ułożyć go sobie na „sucho” lub rozrysować miejsce przyczepienia płytek.

Kolejną wartą uwagi metodą układania jest wzór w harmonijkę lub cegiełkę. W obu przypadkach płytki kładzie się w taki sposób, aby stworzyć efekt mijania się kafelków. Są one ułożone nie jak w modelu „na prosto”, czyli jeden pod drugim, lecz z delikatnym przesunięciem.

Godnym uwagi rozwiązaniem jest połączenie płytek z drewnem. Dzięki temu staje się ona bardziej ciepła i przytulna. Jednak zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie sprawdź, jak dbać o elementy drewniane w łazience, aby posłużyły przez długi czas, wciąż tworząc przy tym nieprzeciętny klimat.

Instrukcja kładzenia płytek

Jeżeli chodzi o praktyczną część kładzenia płytek, to powinna ona przebiegać zgodnie z poniższym schematem.

  1. 1. Rozrób w wiaderku, według zaleceń producenta, masę klejową do płytek.
  2. 2. Nałóż wyrobioną masę na podłogę za pomocą szpachli zębatej. Możesz równomiernie rozłożyć masę również na płytce.
  3. 3. Ułóż płytkę na podłożu i sprawdź za pomocą poziomicy czy równo leży.
  4. 4. Umieść między płytkami tak zwane krzyżaki. Dzięki nim wszystkie płytki będzie dzieliła jednakowa odległość, a po wyschnięciu kleju łatwo położysz fugę.
  5. 5. Pamiętaj, aby podczas kładzenia płytek cały czas wspomagać się poziomicą, która pomoże Ci w utrzymaniu jednakowego poziomu podłogi.
  6. 6. Na koniec pozostaje zarobić fugę, według zaleceń podanych na opakowaniu, a następnie przy pomocy gładkiej szpachelki wypełnić nią miejsca łączeń płytek.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady