Grubość paneli winylowych – jaka będzie odpowiednia? Najważniejsze wymiary
Sławomir Sawicki
Menedżer kategorii – Panele winylowe
Grubość paneli winylowych – jakie ma znaczenie?
Tradycyjne panele podłogowe mają zazwyczaj od 7 mm do nawet 1,5 cm grubości. Panele winylowe są znacznie cieńsze niż na przykład panele laminowane. Te pierwsze wykonane są z kilku warstw winylu, na którym znajduje się przezroczysta warstwa utwardzona w specjalnej technologii produkcyjnej. To właśnie dzięki niej panele winylowe charakteryzuje wyjątkowa trwałość i wytrzymałość. Pod warstwą PCV umieszczona jest, w zależności od rodzaju paneli, tak zwana warstwa fotograficzna, która decyduje o wyglądzie podłogi – może ona odzwierciedlać drewno, kamień czy beton oraz warstwy lakiernicze. Pierwsze z nich występują w przypadku paneli winylowych Rigid, a drugie znajdziemy w panelach winylowych SPC.
W ofercie sklepu Komfort znajdziesz zarówno panele winylowe do łazienki na podłogę, jak i panele winylowe, które świetnie sprawdzą się w salonie, łazience, kuchni czy przedpokoju. Panele te występują w różnych kolorach, mają różne wzory i wielkości. A jaka jest grubość paneli podłogowych winylowych i dlaczego ma ona takie znaczenie? Jakie panele winylowe wybrać?
Grubość paneli winylowych waha się od 2 do 7 mm i uzależniona jest między innymi od sposobu montażu. Najcieńsze są winylowe panele podłogowe montowane na klej. Zalety paneli winylowych są więc oczywiste – winyl jest cienkim tworzywem, przez co podłogi winylowe idealnie przewodzą ciepło. Z racji tego, wybierając podłogę winylową, możesz mieć pewność, że świetnie sprawdzi się ona tam, gdzie zaplanowane jest ogrzewanie podłogowe.
Jaka jest grubość paneli winylowych z podkładem?
Podłoga winylowa, z uwagi na niewielką grubość paneli, wymaga idealnie równego podłoża. W związku z tym montaż paneli winylowych musi poprzedzić wyłożenie specjalnego podkładu pod podłogę.
W asortymencie sklepu Komfort znajdziesz wiele paneli winylowych, które nie wymagają dodatkowego podkładu. Oferujemy panele ze zintegrowanym podkładem, który ma za zadanie niwelowanie nierówności podłoża, utrzymanie ciepła, wygłuszanie dźwięków, jak również zapewnienie maksymalnego komfortu podczas chodzenia po podłodze. Takie rozwiązanie „ratuje" także przed dobraniem podkładu o złych parametrach.
Jaka grubość paneli winylowych do ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które sprawia, że podłoga jest dodatkowym nośnikiem ciepła w pomieszczeniach. By jednak nim była, musi dobrze przewodzić ciepło. To właśnie dlatego przy ogrzewaniu podłogowym świetnie sprawdzą się panele winylowe. Zarówno panele winylowe SPC, jak i Rigid będą znacznie lepiej przewodzić ciepło niż płytki podłogowe czy chociażby panele laminowane. A jaka grubość paneli do ogrzewania podłogowego będzie najlepsza? Czy sprawdzą się na przykład panele winylowe 4 mm?
Wybierając panele do ogrzewania podłogowego, należy zwrócić uwagę na te z niskim oporem cieplnym. Zasada jest prosta – im mniejszy opór, tym więcej ciepła będzie przekazywane z instalacji na powierzchnię podłogi. Zazwyczaj przyjmuje się, że w przypadku paneli do ogrzewania podłogowego sprawdzą się te o grubości od 2 do 7 mm.
Sławomir Sawicki
Menedżer kategorii – Panele winylowe