Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie panele winylowe wybrać? 4 podpowiedzi

Jakie panele winylowe wybrać? 4 podpowiedzi

Rosnącą popularność paneli winylowych trudno nazwać zjawiskiem przypadkowym. W praktyce stoją za nią nieprzeciętne właściwości użytkowe, bogactwo wzorów i w dalszym ciągu rozsądna cena – niewiele wyższa od produktów laminowanych. Czy jednak każdy winyl sprawdzi się wszędzie? Oczywiście aż tak dobrze nie jest. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy, jak dobrać je do naszych potrzeb.

Rodzaje paneli winylowych

Już samo przeglądanie ofert sklepów z panelami wystarczy, by zwrócić uwagę na różnorodność desek z PCW. Tak jak w przypadku rozwiązań z laminatu i w tym przypadku możemy kategoryzować je na wiele sposobów – np.:
- Z punktu widzenia designu – według dominującego koloru (np. panele winylowe szare, brązowe itp.) lub rodzaju wzoru (panele winylowe dąb, marmur itp.),
- Z punktu widzenia wymiarów – czyli według długości, szerokości, kształtu czy też grubości.
- Pod względem innych cech charakterystycznych – takich jak np. v-fuga, klasa użytkowa, układ klepek czy sposób montażu.
Co przy tym warte podkreślenia, w przypadku paneli winylowych nie trzeba przejmować się kwestiami takimi, jak ich wodoodporność czy przystosowanie do ogrzewania podłogowego. Cechy te są wspólne dla wszelkich produktów z PCW, co zresztą jest ich bardzo dużą zaletą. Oczywiście z praktycznego punktu widzenia nie warto się specjalnie przejmować samą kategoryzacją. Świadomość różnorodności jest jednak bardzo przydatna podczas poszukiwania idealnych dla siebie rozwiązań. A jak konkretne cechy przekładają się na użyteczność paneli winylowych?

Panele winylowe – jaka grubość i wielkość będą idealne?

Szukając paneli podłogowych z PCW, zacząć trzeba od przyjrzenia się ich rozmiarom i grubości. Oczywiście w tym przypadku trudno mówić o rozwiązaniach idealnych, gdyż wszystko zależy od pomysłu na aranżację. Z pewnością jednak dobrze jest zwrócić uwagę na drugi z wymienionych parametrów. Najcieńsze panele mogą mieć zaledwie około 2 milimetrów grubości, co jest wartością porównywalną do wykładzin. Stawiając na taką opcję, musimy idealnie przygotować podłoże, gdyż wszelkie nierówności mogą powodować ich odkształcenia. Z drugiej jednak strony, im cieńsze panele, tym lepsze przewodnictwo ciepła – co ma znaczenie przy ogrzewaniu podłogowym.

Panele winylowe – jaka klasa ścieralności będzie odpowiednia?

W przypadku paneli laminowanych za najważniejszą cechę uznaje się klasę ścieralności – określaną cyfrą po literach AC. Systemu tego z reguły jednak nie stosuje się względem produktów z winylu. Jej odpowiednikiem jest klasa użyteczności, którą określa układ dwóch liczb. Pierwsza z nich określa przewidziane miejsce użycia: - 2 – wykorzystanie domowe, - 3 – użytek komercyjny, - 4 – produkty do zastosowań przemysłowych. Druga cyfra określa z kolei przewidywaną intensywność użytkowania: - 1 – małe natężenie ruchu, - 2 – średnie natężenie ruchu, - 3 – duże natężenie ruchu. Przykładowo więc widząc piękne panele winylowe białe klasy 21, niekoniecznie wybierajmy je do przedpokoju, gdzie będą narażone na zbyt intensywne użytkowanie. Lepiej wówczas sprawdzą się produkty oznaczone jako 22, a nawet 23.

Jakie panele winylowe do łazienki, a jakie do salonu?

Kupując panele winylowe, z reguły dobieramy je do konkretnego pomieszczenia. Warto więc w tym miejscu podkreślić, że PCW to materiał, który jest niewrażliwy na działanie wody. Dlatego też w zasadzie każdy produkt można użyć zarówno w salonie, jak i łazience czy korytarzu. Przyglądając się poszczególnym wzorom, można jednak zauważyć, że część z nich jest niejako dedykowana do pomieszczeń mokrych. Przykładowo są to chociażby panele winylowe marmur czy też imitujące płytki. Zdecydowana większość to jednak wzory uniwersalne, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

Jaki sposób montażu paneli winylowych wybrać?

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru paneli jest oczywiście sposób ich montażu. Obecnie na rynku dostępne są w zasadzie trzy opcje: - Panele winylowe na click pływające, - Panele winylowe klejone, - Panele do montażu na oba sposoby. Oczywiście oba sposoby montażu oferują odpowiednią stabilność i funkcjonalność podłogi. Zaletą rozwiązań klejonych jest jednak ich idealne przyleganie do posadzki, co jest korzystne z punktu widzenia ogrzewania podłogowego i niweluje efekt uginania się i ewentualnego skrzypienia. Dodatkowo też można je montować także na ścianach. Z kolei podłogi pływające wraz z podkładami pozwalają ukryć niedoskonałości posadzki i pozwalają na lepsze zaizolowanie podłogi oraz jej wygłuszenie. Postawienie na panele PCW to na pewno bardzo rozsądne rozwiązanie. Ułożone z nich podłogi są w końcu estetyczne, wytrzymałe i bardzo uniwersalne. Co jednak jasne, by być z nich w pełni zadowolonym, koniecznie trzeba dobrze przemyśleć sam zakup konkretnego produktu. Dlatego też zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie panele winylowe jasne, ciemne, imitujące drewno czy kamień.