Jaki podkład pod panele winylowe warto wybrać? Podpowiadamy!
Sławomir Sawicki
Menedżer kategorii – Panele winylowe
Jak się przygotować do montażu podłogi winylowej?
Panele winylowe, wykonane z polichlorku winylu lub SPC, cieszą się coraz większą popularnością. Na układanie paneli decydujemy się już nie tylko w pokojach i salonach, ale też w pomieszczeniach o szczególnej użyteczności, czy nawet narażonych na wilgoć i zachlapania – winyl to doskonały panel do kuchni i łazienki. Co ważne, podłogi tego typu można montować nie tylko bezpośrednio na betonowej wylewce. Nadają się one też do układania na innych stabilnych materiałach – najczęściej są to stare płytki łazienkowe czy kuchenne. Dużą zaletą takiego połączenia jest stosunkowo niewielkie podniesienie poziomu posadzki, gdyż same panele z PCV są bardzo cienkie. Zastosowanie tego rozwiązania w takich miejscach wynika z jego wysokiej odporności na działanie wody.
Jednak niezależnie od sytuacji zawsze trzeba zadbać, aby podłoże było jak najrówniejsze – w przypadku posadzki wylewka musi być równa, czysta i sucha, natomiast przy panelach ściennych kuchennych tynk odpowiednio przygotowany. Wszelkie większe zabrudzenia, drobiny betonu czy też inne nierówności mogą prowadzić do odbijania się ich na panelu podczas intensywnego użytkowania. Problem ten częściowo może oczywiście zniwelować odpowiedni podkład, jednak i on ma pewne ograniczenia wynikające ze swojej grubości i struktury. W przypadku nierówności podłoża większych niż 5 mm na 1 m2 zaleca się ich wyrównanie wylewką samopoziomującą. Po takim kroku należy odczekać, aż wyschnie ona całkowicie.
Najważniejsze zadania podkładu pod panele
W przypadku układania paneli winylowych obowiązuje podstawowa zasada – kładzie się je na przeznaczonych do tego celu podkładach. Ich zastosowanie jest niezbędne, ponieważ wpływa na jakość montażu i późniejszy komfort użytkowania:
Dlatego też absolutnie przy montażu nie należy pomijać podkładu, czy też stosować produktów przeznaczonych do innych typów nawierzchni. Działanie takie może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia nawierzchni, a z uwagi, że łącznie za materiał i układanie paneli cena wychodzi spora, warto ograniczyć ryzyko uszkodzeń i zadbać o trwałość podłogi poprzez wybór właściwego podkładu. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie panele winylowe do łazienki, kuchni czy pokojów są projektowane w taki sposób, aby właściwie „działały” z podkładami o odpowiednich parametrach. Jeśli więc postawimy na inne rozwiązania, to nie powinniśmy się dziwić, że pojawił się problem.
Na jakie parametry zwracać uwagę, wybierając podkład?
Na szczęście wybór podkładu pod panele winylowe do kuchni, łazienki czy pokoju nie jest trudny. Wystarczy dokładnie zapoznać się z wymaganiami producenta podłogi i poszukać produktów je spełniających. Co jasne, w większości przypadków można też skorzystać z podkładów o lepszych parametrach. Wśród najważniejszych właściwości podkładów wymienia się:
Gruby podkład pod podłogę pływającą, czyli panele winylowe na klik
Warto też zwrócić uwagę na grubość i twardość samego podkładu. To one w znacznym stopniu wpływają na ogólną wysokość podłogi. Przyjmuje się, że zalecana grubość to około 1-1,5 mm.
W przypadku popularnych paneli z metodą klik powstają tzw. pływające podłogi, których montaż jest prosty, ale i w tym przypadku nie można pomijać podkładu. Rodzaje podkładów różnią się tworzywem, a tym samym parametrami. Często wybierane są podkłady z masy poliuretanowo-mineralnej (PUM), które wyróżniają się trwałością. Powinny mieć grubość ok. 1,4-1,6 mm i dużą gęstość. Stosuje się też podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), korkowe, kwarcowe.
Dobry podkład pod panele winylowe montowane na kleju
Jeśli dany podkład spełnia wymagania producenta paneli, to w zasadzie powinien być dobry. Trzeba przy tym jednak podkreślić, że obecnie panele winylowe Quick Step i innych wytwórców coraz częściej są też montowane na klej. Jest to ciekawy sposób na przeprowadzenie szybkiej metamorfozy salonu, kuchni, czy łazienki w bloku lub mieszkaniu. Ten sposób montażu zalecany jest również w przypadku paneli na schody. Niektóre posiadają specjalne warstwy gotowego kleju, inne są z kolei jej pozbawione. Wszystko w tym przypadku zależy więc od wskazań z instrukcji montażu danego produktu.
Podkład podłogowy z niskim oporem cieplnym – przy ogrzewaniu podłogowym
Ważnym pytaniem związanym z wyborem podkładów pod panele pływające jest kwestia ogrzewania podłogowego. Ogólnie rzecz biorąc, podłoga tego typu nadaje się doskonale do systemów grzewczych, gdyż jej opór cieplny jest stosunkowo niewielki. Aby jednak osiągnąć jak najlepszy efekt, koniecznie trzeba zwrócić także uwagę na parametr R na etykiecie produktu, który powinien być jak najniższy.
Dobrze dobrane podkłady pod panele winylowe to klucz do uzyskanie pełnej użyteczności i wytrzymałości podłogi. Warto więc zwrócić uwagę na ich parametry.
Sławomir Sawicki
Menedżer kategorii – Panele winylowe