Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Panele na ogrzewanie podłogowe – o czym musisz wiedzieć?


Panele na ogrzewanie podłogowe – o czym musisz wiedzieć?

Rosnąca popularność systemów ogrzewania podłogowego sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło się zastanawiać nad problemem doboru do niego idealnej nawierzchni. Co jasne, początkowo uznawano, że jedyne słuszne rozwiązanie to płytki, które świetnie przewodzą ciepło i są niewrażliwe na zmiany temperatury. Dziś jednak coraz częściej na „podłogówkę” lądują po prostu klasyczne panele. Jak to możliwe? Przekonajmy się!


Czy panele można łączyć z ogrzewaniem podłogowym?

Przekonanie, że paneli podłogowych nie można łączyć z instalacjami grzewczymi w posadzce, pochodzi sprzed kilkunastu lat. I niestety w dalszym ciągu trzyma się ono dość mocno, mimo zapewnień producentów i specjalistów. Dlatego też zawsze warto podkreślić jeszcze raz, że obecnie absolutnie nie należy się bać połączenia panelu a ogrzewania podłogowego. Co najwyżej warto zwracać uwagę na szczegóły dobieranych rozwiązań. Przede wszystkim warto wiedzieć, że aktualnie nawet zwykłe panele standard od dobrych producentów nadają się do położenia na popularnym ogrzewaniu wodnym. Jest to dość ważne, gdyż systemy elektryczne nagrzewają się w inny sposób i ułożenie na nich nieprzystosowanego produktu może być problemem. Ciekawym rozwiązaniem w kwestii podłóg na ogrzewanie podłogowe może być też postawienie na panele winylowe, zamiast laminowanych, gdyż w ich przypadku absolutnie nie trzeba się przejmować kwestiami zmian temperatury i systemów grzewczych.

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

Ogólnie rzecz biorąc, panele można łączyć z instalacjami ogrzewającymi w posadzce, choć zawsze warto sprawdzić, czy takie zastosowanie przewidział producent. Z punktu widzenia parametrów, warto też zrezygnować ze szczególnie grubych paneli, gdyż siłą rzeczy ich przewodzenie ciepła będzie słabsze. Pamiętając o tych dwóch kwestiach, możemy szukać dowolnych desek, o takim wzorze i wyglądzie, jaki będzie nam odpowiadał. Design czy też parametry ścieralności i użyteczności nie mają bowiem żadnego znaczenia z punktu widzenia ogrzewania podłogowego. Jego zastosowanie absolutnie nie ogranicza więc nas pod względem aranżacji wystroju wnętrza. Zastanawiając się więc, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe w przypadku paneli będzie najlepsza, warto zwrócić uwagę na parametry, w tym przede wszystkim na grubość paneli.

O czym pamiętać podczas układania paneli podłogowych na ogrzewaniu podłogowym?

Bardzo duże znaczenie dla skuteczności ogrzewania podłogowego pokrytego panelami mają podkłady i folia ułożone na posadzce. Te obowiązkowe elementy każdej nawierzchni z desek laminowanych mogą różnić się dość mocno pod względem parametrów przewodzenia ciepła, a niektóre wręcz nie nadają się do użycia do tego celu. Aby uniknąć kłopotów, najlepiej postawić na produkty o grubości do trzech milimetrów. Optymalną opcją będą zaś podkłady zintegrowane z folią i specjalnie dedykowane do ogrzewania podłogowego pod panele. Inną ważną kwestią jest prawidłowe położenie samych paneli. Sporym kłopotem może okazać się brak odpowiednio szerokich szczelin dylatacyjnych. W takiej sytuacji rozszerzająca się podłoga może w naturalny sposób się wybrzuszać, a powstałe wówczas nawet niewielkie poduszki powietrzne będą zdecydowanie pogarszać przewodzenie ciepła. Podobna sytuacja może mieć też miejsce w sytuacji, gdy panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe ułożymy na źle wykonanej i nierównej wylewce. Ścisłe przyleganie posadzki, podkładu i paneli jest konieczne dla uzyskania optymalnego przewodnictwa ciepła.

Gdzie kupować panele pod ogrzewanie podłogowe?

Liczba firm produkujących dziś panele podłogowe jest całkiem spora. Niestety jednak nie wszystkie oferowane przez nie produkty charakteryzują się wysoką jakością. Przekłada się to oczywiście na wygląd, wytrzymałość i trwałość montażu poszczególnych paneli. Co nie mniej ważne, rozwiązania pochodzące od sprawdzonych wytwórców sprawdzają się zauważalnie lepiej po ułożenia ich na ogrzewaniu podłogowym, w porównaniu do najtańszych wzorów. Jeśli więc planujemy takie połączenie, to z pewnością nie powinniśmy nadmiernie oszczędzać i co ważne – zainwestować też w odpowiednie podkłady. Oczywiście szeroki wybór paneli do ogrzewania podłogowego znaleźć można też w naszym sklepie Komfort.pl. Oferujemy ponadto też wiele innych materiałów podłogowych – jak deski drewniane, wykładziny dywanowe, płytki itd. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady

POWIĄZANE PRODUKTY

winyl, click, ivc, deska, jasna klasyczna

99,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 59,97 zł

podkład, pod panele,arbiton, na ogrzewanie,drewno

17,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 17,99 zł

podkład, pod panele,arbiton, na ogrzewanie,drewno

42,99 zł/m2

podkład, pod panele,arbiton, na ogrzewanie,drewno

33,99 zł/m2