Rosnąca popularność systemów ogrzewania podłogowego sprawiła, że coraz więcej osób zastanawia się nad doborem do nich idealnej powierzchni. Co jasne, początkowo uznawano, że jedynie słusznym rozwiązaniem są płytki, które świetnie przewodzą ciepło i są odporne na zmiany temperatury. Dziś jednak coraz częściej na „podłogówkę” lądują po prostu klasyczne panele laminowane, winylowe lub drewniane. Jak to możliwe? Przekonajmy się, dlaczego takie rozwiązanie ma sens.
Przekonanie, że paneli podłogowych nie można łączyć z instalacjami grzewczymi w posadzce, pochodzi sprzed kilkunastu lat. I niestety w dalszym ciągu trzyma się ono dość mocno, mimo zapewnień producentów i specjalistów. Dlatego też zawsze warto podkreślić jeszcze raz, że obecnie nie należy się bać połączenia paneli z ogrzewaniem podłogowym. Co najwyżej warto zwracać uwagę na szczegóły dobieranych rozwiązań.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że aktualnie nawet zwykłe panele standard od dobrych producentów nadają się do położenia na popularnym ogrzewaniu wodnym. Jest to dość ważne, gdyż systemy elektryczne nagrzewają się w inny sposób i ułożenie na nich nieprzystosowanego produktu może być problemem. Ciekawym rozwiązaniem w kwestii podłóg na ogrzewanie podłogowe może być też postawienie na panele winylowe, zamiast laminowanych, gdyż w ich przypadku absolutnie nie trzeba się przejmować kwestiami zmian temperatury.
Ogólnie rzecz biorąc, panele można łączyć z instalacjami grzewczymi w posadzce, choć zawsze warto sprawdzić, czy takie zastosowanie przewidział producent. Z punktu widzenia parametrów, warto też zrezygnować ze szczególnie grubych paneli (powyżej 9 mm), gdyż ich przewodzenie ciepła będzie dużo słabsze. Pamiętając o tych dwóch kwestiach, możemy szukać dowolnych desek, o takim wzorze i wyglądzie, jaki będzie nam odpowiadał.
Zwrócić uwagę trzeba także na klasę ścieralności (najlepiej sprawdzą się modele o wartościach AC3 i AC4) oraz klasę użyteczności – najlepiej jeśli będzie ona w granicach 31 a 32. Panele na ogrzewanie podłogowe o takich wartościach będą służyć latami i sprawdzą się w większości pomieszczeń.
Z punktu widzenia ogrzewania podłogowego, zbyt dużego znaczenia nie ma za to design paneli. Ich wygląd absolutnie nie ogranicza więc nas pod względem aranżacji wystroju wnętrza. Zastanawiając się więc, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe w przypadku paneli będzie najlepsza, warto zwrócić uwagę na parametry, w tym przede wszystkim na grubość paneli.
Wybierając odpowiednie panele na ogrzewanie podłogowe, trzeba dokładnie wiedzieć, na jaką instalację grzewczą ostatecznie się decydujemy. Inne panele podłogowe sprawdzą się w przypadku systemów elektrycznych, a zupełnie inne będą odpowiadać na potrzeby instalacji wodnych. Na co trzeba więc szczególnie zwracać uwagę? Podpowiadamy.
Szukasz nowych paneli?
Zobacz wszystkie
Jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe elektryczne w swoim domu, to powinniśmy wybrać do niego kompatybilną podłogę, która zagwarantuje dobre przewodzenie ciepła. W tym przypadku najlepszym wyborem będą panele winylowe, które wykazują się dużą odpornością na zmiany temperatur, są wytrzymałe, odporne na wilgoć i łatwe w codziennej pielęgnacji. Ich niski opór cieplny na poziomie 0,02 m2K/W bezpośrednio wpływa na efektywność ogrzewania podłogowego i prawidłowe rozprowadzanie energii cieplnej. Takie winylowe panele na ogrzewania podłogowe elektryczne sprawdzą się wszędzie, bez względu na rodzaj pomieszczenia.
Innymi zasadami trzeba kierować się przy wyborze ogrzewania podłogowego pod instalacje wodne – w tym przypadku w celu zapewnienia optymalnego przewodnictwa ciepła najlepiej wybrać jakościowe panele laminowane, których współczynnik oporu ciepła sięga około 0,07 m2K/W. To daje prawdziwą gwarancję optymalnego transportowania ciepła przy instalacji ogrzewania podłogowego wodnego. Innym rozwiązaniem, choć już rzadziej spotykanym, są panele drewniane, które nadal stanowią jedną z najbardziej tradycyjnych opcji. Zdecydowanie jednak zalecamy wybór paneli winylowych – te drugie pod wpływem wysokich temperatur mogą tracić swoje unikalne właściwości, kurczyć się, a nawet wysychać.
Bardzo duże znaczenie dla skuteczności ogrzewania podłogowego pokrytego panelami mają podkłady i folia ułożone na posadzce. Te obowiązkowe elementy każdej nawierzchni z desek laminowanych mogą różnić się dość mocno pod względem parametrów przewodzenia ciepła, a niektóre wręcz nie nadają się do użycia do tego celu. Aby uniknąć kłopotów, najlepiej postawić na produkty o grubości do trzech milimetrów. Optymalną opcją będą zaś podkłady zintegrowane z folią i specjalnie dedykowane do ogrzewania podłogowego pod panele.
Inną ważną kwestią jest prawidłowe położenie samych paneli. Sporym kłopotem może okazać się brak odpowiednio szerokich szczelin dylatacyjnych. W takiej sytuacji rozszerzająca się podłoga może w naturalny sposób się wybrzuszać, a powstałe wówczas nawet niewielkie bąbelki powietrzne będą zdecydowanie pogarszać przewodzenie ciepła. Podobna sytuacja może mieć też miejsce w sytuacji, gdy panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe ułożymy na źle wykonanej i nierównej wylewce. Ścisłe przyleganie posadzki, podkładu i paneli jest konieczne dla uzyskania optymalnego przewodzenia ciepła.
Liczba firm produkujących dziś panele podłogowe jest całkiem spora. Niestety jednak nie wszystkie oferowane przez nie produkty charakteryzują się wysoką jakością. Przekłada się to oczywiście na wygląd, wytrzymałość i trwałość montażu poszczególnych paneli. Co nie mniej ważne, rozwiązania pochodzące od sprawdzonych wytwórców sprawdzają się zauważalnie lepiej po ułożeniu ich na ogrzewaniu podłogowym, w porównaniu do najtańszych wzorów.
Jeśli więc planujemy takie połączenie, to z pewnością nie powinniśmy nadmiernie oszczędzać i co ważne – zainwestować też w odpowiednie podkłady. Oczywiście szeroki wybór paneli do ogrzewania podłogowego znaleźć można też w naszym sklepie Komfort.pl. Oferujemy ponadto też wiele innych materiałów podłogowych – jak deski drewniane, wykładziny dywanowe, płytki itd. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.
Zobacz, jak oceniają nas klienci – Komfort opinie
Ile kosztuje nowa podłoga? Nasze wyliczenia!
Szare panele - jakie drzwi, ściany i meble do nich dobrać?
Czym myć panele podłogowe? 5 żelaznych zasad pielęgnacji takiej podłogi!
Jaki kolor paneli do ciemnych mebli? 6 najciekawszych propozycji!
99,99 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 59,97 zł
17,99 zł/m2
42,99 zł/m2
33,99 zł/m2